کره شمالی صدور تسلیحات به روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین را رد کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

کره شمالی گزارش های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر انتقال تسلیحات به روسیه در طول جنگ اوکراین را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای این کار نداشته و ندارد و این ادعاها را تلاشی برای خدشه دار کردن وجهه این کشور گوشه نشین خواند.

در یک گزارش رسانه دولتی در روز پنجشنبه، یک مقام دفاعی کره شمالی که نامش فاش نشد به ایالات متحده گفت که از اظهارات بی پروا دست بردارد و دهانش را ببندد.

مقامات دولت بایدن در اوایل ماه جاری یک ارزیابی اطلاعاتی از طبقه بندی نشده آمریکا را تایید کردند روسیه در حال خرید تسلیحات از کره شمالی بوداز جمله میلیون ها گلوله توپ و راکت.

مسکو همچنین به خرید تسلیحاتی مانند هواپیماهای بدون سرنشین از امثال ایران در تلاش برای کاهش کمبود شدید عرضه در اوکراین که با کنترل صادرات و تحریم‌های آمریکا بدتر شده است، متهم شده است.

بیانیه کره شمالی چند هفته پس از آن منتشر شد که مسکو یافته های اطلاعاتی آمریکا را “جعلی” توصیف کرد.

صادرات تسلیحات کره شمالی به روسیه ناقض قطعنامه های سازمان ملل است که این کشور را از واردات یا صادرات سلاح منع می کند.

این مقام کره شمالی تاکید کرد که پیونگ یانگ هرگز تحریم های “غیرقانونی” شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را که توسط آمریکا و نیروهای دست نشانده آن ساخته شده است، به رسمیت نشناخته است.

بر اساس ترجمه انگلیسی بیانیه منتشر شده توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی، این مقام گفت صادرات و واردات تجهیزات نظامی “حق قانونی مختص یک کشور مستقل” است.

این مقام که به عنوان معاون مدیر کل وزارت دفاع ملی معرفی شد، گفت: “اما ما از این فرصت استفاده می کنیم تا یک چیز را روشن کنیم. ما قبلا هرگز سلاح یا مهمات به روسیه صادر نکرده ایم و برنامه ای برای صادرات آنها نخواهیم داشت.” دفتر تجهیزات عمومی

این مقام گفت: «مطمئن نیست که این شایعه از کجا سرچشمه گرفته است که ایالات متحده در حال انتشار آن است، اما هدف آن مخدوش کردن وجهه کره شمالی است.

پیونگ یانگ از جنگ اوکراین برای سرعت بخشیدن به توسعه تسلیحات خود استفاده می کند

کارشناسان می گویند کره شمالی، در صورت تمایل، می تواند به منبع اصلی سلاح های کوچک، توپخانه و سایر مهمات برای روسیه تبدیل شود، با توجه به سازگاری سیستم های دفاعی آنها بر اساس ریشه های شوروی.

کره شمالی تلاش کرده است تا روابط با روسیه را تشدید کند، حتی در شرایطی که اکثر اروپا و غرب از آن خارج شده‌اند، و آمریکا را مسئول این بحران می‌داند و «سیاست هژمونیک» غرب را به عنوان توجیه‌کننده اقدام نظامی روسیه در اوکراین برای محافظت از خود محکوم می‌کند.

دولت کره شمالی حتی اشاره کرده است که علاقه مند به اعزام کارگران ساختمانی برای کمک به بازسازی مناطق جدا شده طرفدار روسیه در شرق اوکراین است.

در ماه ژوئیه، کره شمالی به جز روسیه و سوریه تنها کشوری بود که استقلال مناطق تحت کنترل مسکو در شرق منطقه دونباس، به اصطلاح جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت.

کره شمالی همچنین از جنگ به عنوان پنجره ای برای سرعت بخشیدن به توسعه تسلیحات خود استفاده کرد و ده ها سلاح از جمله اولین موشک های دوربرد خود از سال 2017 را آزمایش کرد، بنابراین از شکاف در شورای امنیت سازمان ملل استفاده کرد، جایی که روسیه و چین تلاش های واشنگتن را برای مقابله با آن مسدود کرده اند. تشدید تحریم ها علیه پیونگ یانگ

کره شمالی فعالیت آزمایشی خود را با تهدیدهای مکرر در مورد درگیری هسته ای با سئول و واشنگتن نشانه گذاری کرده است.

آخرین مورد، قانونی بود که در ماه جاری توسط پارلمان پیونگ یانگ تصویب شد که موقعیت این کشور را به عنوان یک قدرت هسته‌ای تثبیت کرد و اجازه استفاده پیشگیرانه از سلاح‌های هسته‌ای را در طیف وسیعی از سناریوهایی که رهبری آن در معرض تهدید قرار می‌گیرد، می‌داد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد، سونگ کیم، نماینده ویژه دولت بایدن در امور کره شمالی، روز پنجشنبه با کیم گان، همتای کره جنوبی خود در سئول دیدار کرد و در آنجا “نگرانی جدی” خود را در مورد دکترین هسته ای رو به افزایش کره شمالی که در قانون جدید تصریح شده است، ابراز کردند.

این دیپلمات ها بر تعهد واشنگتن برای دفاع از کره جنوبی در صورت وقوع یک جنگ هسته ای با طیف کاملی از قابلیت های نظامی آن از جمله هسته ای تاکید کردند.

به گفته این وزارتخانه، متحدان همچنین ارزیابی ماه‌ها خود را مبنی بر آماده شدن کره شمالی برای انجام اولین آزمایش هسته‌ای خود از سال 2017 حفظ کردند و در مورد اقدامات متقابل «سخت‌آمیز» برای چنین اقدامی بحث کردند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دو طلا برای خواهر و برادر آبه در حالی که ژاپن به پاکسازی در تاشکند ادامه می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در مسابقات جهانی تاشکند 2022، ماریوس …