خمرهای سرخ: دادگاه کامبوج در مورد تجدید نظر نسل کشی آخرین رهبر بازمانده رای می دهد | کامبوج

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه خمرهای سرخ کامبوج که تحت حمایت سازمان ملل متحد است، رای نهایی خود را روز پنجشنبه صادر خواهد کرد، زمانی که در مورد درخواست تجدید نظر آخرین رهبر بازمانده رژیم، بیش از 40 سال از سقوط رژیم وحشیانه کمونیستی پول پوت، تصمیم بگیرد.

این دادگاه که به عنوان اتاق های فوق العاده در دادگاه های کامبوج (ECCC) شناخته می شود، رای خود را در مورد درخواست تجدید نظر کیو سامفان، 91 ساله، صبح پنجشنبه صادر خواهد کرد. کیو سامفان، که رئیس سابق دولت بود، در سال 2018 به جرم نسل کشی ویتنامی ها مجرم شناخته شد.

در یکی از بدترین جنایات قرن بیستم، حدود 1.7 میلیون نفر توسط خمرهای سرخ از طریق ترکیبی از اعدام های دسته جمعی، گرسنگی و اردوگاه های کار کشته شدند. تا زمانی که رژیم در سال 1979 سرنگون شد، حدود 25 درصد از جمعیت کامبوج مرده بودند.

حدود 20000 ویتنامی نژاد و همچنین 100000 تا 500000 مسلمان چم در میان کشته شدگان بودند.

دادگاه که اکنون کار خود را به پایان خواهد رساند، فضایی را برای شفای ملی و همچنین عدالت فراهم کرده است، اما به دلیل کندی، هزینه و آسیب پذیری آن در برابر مداخله دولت هون سن نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

این دادگاه که در سال 1997 تشکیل شد و شامل قضات کامبوجی و بین المللی است، بیش از 330 میلیون دلار هزینه داشته است.

این به سه محکومیت منجر شد، از جمله کیو سامفان، نوون چیا، که نفر دوم پس از پول پوت بود، و کائینگ گوئک ایو، معروف به رفیق دوچ، که رئیس زندان بدنام اس-21 بود.

عاملان کلیدی قبل از مواجهه با عدالت جان خود را از دست داده اند، از جمله «برادر شماره یک» پل پوت که در سال 1998 درگذشت.

کیو سامفان در سال 2018 در کنار نوون چیا به دلیل نسل کشی و جنایات دیگر به حبس ابد محکوم شد.

در آن زمان قضاوت تاکید شد که کیو سامفان سیاست‌های جنایتکارانه‌ای را که منجر به مرگ غیرنظامیان «در مقیاس وسیع» می‌شود، از جمله میلیون‌ها نفری که برای ساختن سدها و پل‌ها به اردوگاه‌های کار اجباری شدند و کشتار جمعی مردم را «تشویق، تحریک و مشروعیت بخشید». ویتنامی راهبان بودایی به زور از خانه بیرون کشیده شدند در حالی که مسلمانان مجبور به خوردن گوشت خوک شدند.

این زوج در حال گذراندن حبس ابد به دلیل جنایت علیه بشریت به دلیل تخلیه اجباری پنوم پن در آوریل 1975 بودند، زمانی که ساکنان شهر به اردوگاه های کار روستایی منتقل شدند و در آنجا با کار سخت، گرسنگی و بیماری مواجه شدند.

نوون چیا در سال 2019 درگذشت.

وکلای کیو سامفان دادگاه را به اتخاذ «رویکرد گزینشی» برای شهادت و استفاده از معیارهای قانونی متهم کرده اند که او نمی توانست در زمان وقوع جنایات ادعایی بیش از 40 سال پیش بداند.

Kaing Guek Eav که زندان اس-21 را اداره می کرد که در آن حدود 18000 نفر شکنجه و قتل شدند، در سال 2010 به 35 سال زندان محکوم شد. او در سال 2020 درگذشت.

خبرگزاری فرانسه در این گزارش مشارکت داشته است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

به گفته تحقیقات، آزمایشگاه کوئینزلند از آزمایش هزاران نمونه شواهد تجاوز و قتل خودداری کرد کوئینزلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات شنیده شده است که …