زلنسکی می گوید، ویکتور مدودچوک، متحد پوتین اوکراینی با 200 جنگنده گردان آزوف مبادله کرد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اوکراین اعلام کرده است که 215 شهروند اوکراینی و خارجی توسط روسیه در مبادله اسیران آزاد شده اند، از جمله مبارزانی که رهبری دفاع از کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل را بر عهده داشتند که به نماد مقاومت اوکراین تبدیل شد.

ولودیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، در سخنرانی روزانه خود گفت: روسیه 55 زندانی از جمله ویکتور مدودچوک، قانونگذار سابق اوکراین و متحد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را که متهم به خیانت بزرگ است، پذیرفت.

مدودچوک در ماه آوریل پس از فرار از حبس خانگی به اتهام خیانت چند روز پس از تهاجم روسیه دستگیر شد. در آن زمان، زلنسکی پیشنهاد مبادله او را با اسیران جنگی اوکراینی که توسط روسیه نگهداری می‌شوند را مطرح کرد، اما کرملین این پیشنهاد را رد کرد.

در ماه مه، جنگنده های آزوف پس از محاصره طولانی کارخانه فولاد تسلیم شدند و به قلمرو تحت کنترل روسیه منتقل شدند.

این مبادله بزرگترین مبادله بین طرف های درگیر از زمان آغاز تهاجم روسیه در فوریه است.

سربازان تسلیم شده گردان ملی آزوف اوکراین در ماه مه به یلنوفکا در ماریوپول منتقل شدند.
سربازان تسلیم شده گردان ملی آزوف اوکراین در ماه مه به یلنوفکا در ماریوپول منتقل شدند. عکس: خبرگزاری آنادولو/ گتی ایماژ

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین در تلویزیون اعلام کرد: «ما موفق شدیم 215 نفر را آزاد کنیم.

زلنسکی گفت: پنج فرمانده نظامی از جمله رهبران دفاع از آزوفستال به عنوان بخشی از عملیات توافق شده با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به ترکیه برده شدند.

وی افزود: اسرای آزاد شده تا پایان جنگ در «امنیت کامل و در شرایط راحت» در ترکیه خواهند ماند. هیچ نظری از مسکو وجود ندارد.

زلنسکی گفت که ده اسیر جنگی شامل پنج بریتانیایی و دو آمریکایی که اوایل روز چهارشنبه از روسیه به عربستان سعودی منتقل شدند، بخشی از قرارداد مبادله بودند.

اردوغان روز سه‌شنبه به تلویزیون آمریکا گفت که روسیه و اوکراین برای مبادله 200 اسیر در یکی از بزرگترین تبادلات جنگ هفت ماهه توافق کرده‌اند.

ماریوپول، یک شهر بندری در دریای آزوف در جنوب شرقی اوکراین، هفته ها در برابر بمباران بی امان روسیه مقاومت کرد و مقاومت در شبکه متراکم تونل های زیرزمینی کارخانه فولاد آزوفستال خود متمرکز شد.

امتناع دیرینه نیروهای اوکراینی از تسلیم شدن علیرغم کمبود مهمات و تدارکات باعث شد که آنها در سراسر کشور به دلیل قهرمانی خود در مقابله با شانس های فوق العاده در برابر تعداد و قدرت آتش برتر روسیه مورد تحسین قرار گیرند.

با خبرگزاری فرانسه

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

Nationwide | می‌گوید: با افزایش نرخ وام مسکن، قیمت مسکن در بریتانیا ثابت است بازار مسکن

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، رشد قیمت مسکن در بریتانیا در …