تظاهرات روسیه: بیش از 1300 نفر در تظاهرات ضد جنگ دستگیر شدند | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چند ساعت پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دستور داد تا اولین پیش نویس نظامی روسیه پس از جنگ جهانی دوم، توسط یک گروه حقوق بشری اعلام شود، نیروهای امنیتی روز چهارشنبه بیش از 1300 نفر را در اعتراضاتی که بسیج را محکوم کردند، بازداشت کردند.

گروه مستقل نظارت بر اعتراض OVD-Info گفت که بر اساس اطلاعاتی که از 38 شهر روسیه جمع آوری کرده است، بیش از 1311 نفر تا اواخر عصر بازداشت شده اند.

این ارقام شامل حداقل 502 نفر در مسکو و 524 نفر در سن پترزبورگ، دومین شهر پرجمعیت روسیه است. بر اساس قوانین ضد اعتراض روسیه، تجمعات بدون مجوز غیرقانونی است.

ایرینا ولک، مقام وزارت کشور روسیه، در بیانیه‌ای به نقل از خبرگزاری‌های روسی، گفت که افسران تلاش‌های خود را برای برپایی اعتراضات کوچک کوتاه کرده‌اند.

ولک گفت: “در تعدادی از مناطق، تلاش هایی برای انجام اقدامات غیرمجاز انجام شد که تعداد بسیار کمی از شرکت کنندگان را گرد هم آورد.”

«همه اینها متوقف شد. و افراد متخلف دستگیر و برای تحقیقات و احراز مسئولیت به کلانتری منتقل شدند.»

قیمت پروازهای یک طرفه خارج از روسیه در روز چهارشنبه پس از اینکه پوتین دستور فراخوان فوری 300000 نیروی ذخیره را داد، به سرعت فروخته شد.

جنبش اپوزیسیون وسنا خواستار اعتراض شد و گفت: «هزاران مرد روسی، پدران، برادران و شوهران ما، به چرخ گوشت جنگ پرتاب خواهند شد. آنها برای چه خواهند مرد؟ مادران و کودکان برای چه گریه خواهند کرد؟»

دفتر دادستانی مسکو هشدار داد که سازماندهی یا شرکت در تظاهرات ممکن است به 15 سال زندان منجر شود. مقامات هشدارهای مشابهی را پیش از سایر اعتراضات صادر کرده اند. چهارشنبه، اولین تظاهرات ضد جنگ سراسری از زمان آغاز جنگ در اواخر فوریه بود.

روزنامه‌نگاران خبرگزاری فرانسه در مرکز مسکو گفتند دست‌کم 50 نفر توسط پلیس با لباس‌های ضد شورش در یکی از خیابان‌های خرید اصلی بازداشت شدند.

در سن پترزبورگ، خبرنگاران خبرگزاری فرانسه دیدند که پلیس گروه کوچکی از معترضان را محاصره کرده و آنها را یک به یک بازداشت کرده و آنها را سوار اتوبوس می کند.

معترضان شعار می دادند “بسیج ممنوع!”

«همه می ترسند. من طرفدار صلح هستم و نمی خواهم تیراندازی کنم. اما بیرون آمدن در حال حاضر بسیار خطرناک است، در غیر این صورت افراد بسیار بیشتری خواهند بود.

من قصد شرکت در تجمع را داشتم، اما به نظر می رسد که آنها قبلاً همه را دستگیر کرده اند. این رژیم خود را محکوم کرده و جوانان خود را نابود می کند.

چرا به پوتین خدمت می کنید، مردی که 20 سال در قدرت بوده است؟ یک معترض جوان بر سر یک پلیس فریاد زد.

اوکسانا سیدورنکو، یک دانشجو، به خبرگزاری فرانسه گفت: «من آمدم بگویم که مخالف جنگ و بسیج هستم. “چرا آنها آینده من را برای من تعیین می کنند؟ من برای خودم، برای برادرم می ترسم.

آلینا اسکورتسووا، 20 ساله، گفت که امیدوار است روس ها به زودی ماهیت حمله کرملین در همسایه اوکراین را درک کنند. او گفت: «به محض اینکه واقعاً بفهمند، با وجود ترس به خیابان خواهند آمد.

در اکاترینبورگ، چهارمین شهر بزرگ روسیه، پلیس برخی از 40 معترض را که در یک تجمع ضد جنگ بازداشت شده بودند، به اتوبوس‌ها برد. یک زن روی ویلچر با اشاره به رئیس جمهور روسیه فریاد زد: «لعنت به سر کچل «آجیل»! او قرار است یک بمب روی ما بیاندازد و ما همچنان از او محافظت می کنیم. من به اندازه کافی گفتم.»

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزارت کشور روسیه اعلام کرد که تلاش ها برای “سازماندهی تجمعات غیرمجاز” را خنثی کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که تمامی تظاهرات متوقف شد و افرادی که مرتکب «تخلفات» شدند دستگیر شدند و توسط پلیس در انتظار تحقیقات و پیگرد قانونی قرار گرفتند.

با رویترز، آسوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …