هدف بریتانیا پایان دادن به مناقشه استورمونت قبل از سفر جو بایدن در آوریل است | ایرلند شمالی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بریتانیا یک مهلت شش ماهه برای حل و فصل مناقشه پروتکل ایرلند شمالی دارد و برنامه‌هایی برای سفر دولتی جو بایدن در سال آینده به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد توافق جمعه خوب در دست است.

منابع ارشد دولتی گفتند که تاریخ آوریل آینده یک لحظه «کاملاً حیاتی» برای راه اندازی مجدد قوه مجریه ایرلند شمالی است و احزاب اتحادیه گرا به عنوان بخشی از اعتراض علیه قوانین تجارت پس از برگزیت، مؤسسات تقسیم قدرت را مسدود کردند.

دولت بایدن این پروتکل را با لیز تراس در اولین گفتگوهای دوجانبه خود با رئیس جمهور آمریکا در نیویورک در روز چهارشنبه در میان نگرانی های کاخ سفید مبنی بر اینکه توافق جمعه خوب در نتیجه این اختلاف در معرض تهدید قرار گرفته است، مطرح کرد.

بایدن در سخنان افتتاحیه تلویزیونی خود در ابتدای این نشست، که اهمیت آن را نشان داد، به تراس گفت: «ما هر دو متعهد به حفاظت از توافق جمعه خوب ایرلند شمالی هستیم. من مشتاقانه منتظر شنیدن آنچه در ذهن شماست هستم.»

در حالی که تمرکز اصلی این سفر برای تراس مقابله با تجاوز روسیه در اوکراین بوده است، اما این نگرانی را ایجاد می کند که نخست وزیر جدید علیرغم وعده های خود اجازه داده است که این موضوع “رانده شود”. او طی دو روز از گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مورد این موضوع خودداری کرده و با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نشستی «پشت درهای بسته» برگزار کرده است.

داونینگ استریت گفت که در دیدار بایدن، که 15 دقیقه به طول انجامید، دو رهبر توافق کردند که “اولویت” اطمینان از حفظ توافق جمعه خوب، “حفظ دستاوردهای صلح” در ایرلند شمالی است.

دیپلمات‌ها پیشنهاد کردند که بایدن می‌تواند به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد توافق جمعه خوب به بریتانیا سفر کند و مهلتی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا برای حل این مشکل ایجاد کند. یکی گفت: «اگر به تقویم نگاه کنید، به این نتیجه خواهید رسید که سال آینده ممکن است دلیل واضحی برای سفر به اروپا باشد، اگر اوضاع خوب باشد.

یک منبع ارشد دولتی گفت: «آنچه ما می‌خواهیم انجام دهیم، حفاظت و بازگرداندن توافق جمعه خوب است. فکر می‌کنم 25مین سالگرد سال آینده یک نقطه تصمیم گیری کلیدی است، اما مانع بزرگ آن فقدان یک مدیر اجرایی در حال حاضر است.»

داونینگ استریت تلاش کرده است تا جنجال پروتکل را از بریتانیا برای دستیابی به یک توافق تجارت آزاد با ایالات متحده جدا کند و تراس پیش از سفر خود اعتراف کرد که توافق ممکن است برای سال‌ها اتفاق نیفتد، علیرغم اینکه طرفداران برگزیت از آن به عنوان یکی از پتانسیل‌های اصلی استقبال می‌کنند. مزایای خروج از اتحادیه اروپا

ظرف چند روز پس از تصدی مسئولیت، کاخ سفید به تراس نسبت به “لغو” پروتکل ایرلند شمالی هشدار داد و تاکید کرد که اگرچه “ارتباط رسمی” بین این موضوع و انعقاد یک توافق تجارت آزاد وجود ندارد، اما “محیط مساعدی” ایجاد نخواهد کرد.

دولت متعهد شده است که تغییراتی را در پروتکل تضمین کند، یا از طریق مصالحه با اتحادیه اروپا یا از طریق قوانین بحث‌برانگیز داخلی که به وزرا اجازه می‌دهد تا ترتیبات را بدون تأیید بروکسل لغو کنند.

مخالفان سیاسی از تحریم DUP انتقاد کرده اند، زیرا آنها می گویند که مانع از تلاش برای حمایت از خانواده هایی می شود که در بحبوحه بحران هزینه زندگی دست و پنجه نرم می کنند. از پنج سال گذشته، سه دستگاه اجرایی به حالت تعلیق درآمده است.

یک منبع ارشد دولتی گفت: «همه باید ببینند که هر چه زودتر راه اندازی و اجرا شود… بیست و پنجمین سالگرد یک نقطه محوری کلیدی است که عید پاک سال آینده است. اگر مدیر اجرایی ندارید [or] مونتاژ تا آن زمان خیلی بد است.

هر دو طرف در هفته‌های اخیر گفته‌اند که مصمم به یافتن مسیر توافق شده برای قوانین تجاری پس از برگزیت در ایرلند شمالی هستند و بریتانیا خواستار حذف کنترل‌های فیزیکی محصولات کشاورزی و سایر کالاها است.

با این حال، بریتانیا همچنین اصرار دارد که در صورتی که راه حلی پیدا نشود، حق اقدام یکجانبه به عنوان یک «سیاست بیمه» را حفظ خواهد کرد.

به گفته دیپلمات‌های انگلیسی، تونی بلر در اطمینان دادن به کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده که اختلاف بر سر قوانین تجاری پس از برگزیت در ایرلند شمالی، تهدیدی برای ثبات توافق جمعه خوب نبوده، مشارکت داشته است.

یکی گفت: «تونی قطعاً به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها توضیح می‌دهد که دولت بریتانیا در جنبه‌های تجاری پروتکل ایرلند شمالی نکته واقعی دارد. او با توجه به نقشش در توافقنامه جمعه خوب، به گونه ای توضیح می دهد که فقط خودش می تواند.

او توضیح می‌دهد که چرا هیچ خطری وجود ندارد، چرا در مورد توافق جمعه خوب نیست. این در مورد جوامع است. و او توضیح می دهد که چرا پیشنهادات اتحادیه اروپا کارساز نخواهد بود. اکنون او در همه موارد با دولت موافق نیست، اما مطمئناً صدای کمکی در این زمینه بوده است.»

سخنگوی بلر از اظهار نظر خودداری کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سازمان ملل می گوید که منطقه معدن ونزوئلا کانون قاچاق جنسی و خشونت است | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، زنی جوان که در میان …