گرگ شبیه سازی شده قطب شمال به نام مایا می تواند به حفظ حیوانات در حال انقراض کمک کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک شرکت ژنتیک مستقر در پکن با موفقیت یک گرگ قطبی را شبیه سازی کرده است، اقدامی که می تواند به حفظ گونه های در معرض خطر کمک کند.

سینوژن بیوتکنولوژی از گرگی به نام مایا صد روز پس از تولدش در 10 ژوئن رونمایی کرد.

و او با همان تکنیک پشت دالی گوسفند، اولین پستاندار که در سال 1996 در اسکاتلند شبیه‌سازی شد، خلق شد.

این فرآیند که انتقال هسته‌ای سلول‌های سوماتیک نامیده می‌شود، مستلزم برداشتن مواد از گرگ دیگر و حاملگی جنین مایا در رحم یک بیگل – که هم مادر جانشین و هم همبازی‌اش است- بود.

ژائو جیان پینگ، معاون مدیر کل سینوژن گفت: “گرگ تازه متولد شده ژنومی مشابه گرگ اصلی دارد، اما گرگ شبیه سازی شده با گرگ های دیگر زندگی نکرده است، بلکه با یک سگ زندگی کرده است.”

در واقع، برای سگ‌ها و گربه‌های خانگی شبیه‌سازی‌شده، مشکل اجتماعی شدن اولیه نیز وجود دارد. هرچه جامعه‌پذیری زودتر انجام شود، برای توسعه آینده آن سودمندتر است.»

گرگ‌های قطبی که به‌عنوان «گرگ‌های قطبی» یا «گرگ‌های سفید» نیز شناخته می‌شوند، مانند سایر نژادهای گرگ در خطر انقراض نیستند زیرا در انزوا زندگی می‌کنند و انسان‌ها هنوز زیستگاه خود را تهدید نکرده‌اند.

شرکت ژنتیکی که پشت این پروژه قرار دارد می‌خواهد در مورد چگونگی حفظ حیواناتی که بیشتر از همتایان مایا در معرض خطر هستند، تحقیق کند.

با این حال هنوز راه درازی در پیش روی آنهاست. ژائو می گوید: شبیه سازی سگ ها و گربه ها نسبتا آسان تر است.

“ما به کار در این زمینه ادامه خواهیم داد. در مرحله بعدی، ممکن است حیوانات وحشی کمیاب به جز سگ‌ها یا گربه‌ها را شبیه‌سازی کنیم و این کار دشوارتر خواهد بود.”

اما برخی از جامعه علمی به ویژه در مورد سلامت حیوانات شبیه‌سازی شده و اینکه چگونه شبیه‌سازی بر تنوع زیستی تأثیر می‌گذارد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

مایا نیز به نوبه خود، به دلیل عدم اجتماعی بودن، قرار است بقیه عمر خود را در اسارت بگذراند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بایدن هشدار داد در صورت بازپس گیری کنگره توسط جمهوری خواهان، تورم بدتر خواهد شد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، رئیس جمهور با تغییر به حالت مبارزات …