طرح حوضه موری-دارلینگ پس از اینکه نیوساوت ولز گفت نمی تواند مهلت صرفه جویی در مصرف آب را رعایت کند، در آستانه قرار دارد | حوضه موری-دارلینگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نیو ساوت ولز به دنبال معافیت از تعهدات خود برای تحویل مرحله نهایی طرح حوضه موری-دارلینگ خواهد بود، اقدامی که می تواند میلیون ها لیتر آب را در محیط زیست کم کند.

نیوساوت ولز ضرب الاجل ژوئن 2024 را برای ارائه آخرین 25 درصد صرفه جویی در مصرف آب که از طریق پروژه های صرفه جویی در آب انجام می شود، رعایت نمی کند.

همچنین از دیگر عناصر کلیدی طرح عقب مانده است.

کوین اندرسون، وزیر آب نیوساوت ولز، گفت: «نیوساوت ولز سخت کار کرده است تا تا سال 2024 به بیشترین حد ممکن دست یابد، اما واقعیت زمان بیشتری است و برای دستیابی به نتایج در نظر گرفته شده در طرح حوضه به بودجه نیاز است.

“من این موضوع را مطرح خواهم کرد [next month’s] شورای وزیران که در آن خواهان زمان و انعطاف بیشتر خواهم بود و به شدت برای نشان دادن منافع جوامع منطقه ای در نیوساوت ولز بحث خواهم کرد.

این بیانیه زمینه را برای رویارویی با سایر ایالت های حوضه آبخیز فراهم می کند و آزمایشی را برای وزیر جدید آب فدرال، تانیا پلیبرسک، ایجاد می کند. او باید تصمیم بگیرد که آیا به NSW امتیازاتی را که به‌خاطر محیط‌زیست می‌خواهد بدهد یا از مجازات‌های سختی که در این طرح گنجانده شده است استفاده کند.

شکست یک دولت در تامین آب برای جریان های زیست محیطی می تواند باعث بازخرید حقوق از بخش کشاورزی شود.

اما بازخریدهای بیشتر با مخالفت شدید کشاورزان و برخی جوامع در امتداد سیستم رودخانه، به ویژه در مناطق کشت پنبه و برنج مواجه خواهد شد. در سال 2010، کشاورزان در گریفیث در اعتراض به بازخرید، نسخه‌های طرح حوضه را سوزاندند.

اندرسون گفت: «خریدها با خطر سقوط تولید مواد غذایی و فیبر در استرالیای جنوبی، ویکتوریا و جنوب NSW مواجه خواهند شد. “به همین دلیل است که نیوساوت ولز خواستار تمرکز برنامه حوضه بر نتایج است نه اعداد.”

زمانی که در سال 2007 با این طرح موافقت شد، انتظار می‌رفت که ایالت‌ها 605 گیگا لیتر آب را از طریق پروژه‌هایی که تبخیر را کاهش می‌دهند یا به طور مؤثرتری از آب استفاده می‌کنند، برای محیط زیست تحویل دهند.

32 مورد از این پروژه‌ها وجود دارد که به عنوان پروژه‌های مکانیسم تنظیم حد انحراف پایدار (SDLAM) شناخته می‌شوند، که 21 مورد در NSW یا به طور مشترک با ویکتوریا اجرا می‌شوند.

اما از آنجایی که طرح حوضه آبریز 13 میلیارد دلاری در سال 2024 به پایان می رسد، آشکار شده است که بسیاری از پروژه ها شروع نشده اند، یا به طور قابل توجهی تغییر کرده اند که چیزی مانند مقدار آب وعده داده شده توسط نیوساوت ولز را تحویل نخواهند داد.

به عنوان مثال، NSW چهار سال پیش پیشنهاد کرد که سطح دریاچه‌های منیندی را کوچکتر کرده و آنها را عمیق‌تر کند تا با کاهش تبخیر، 106 گیگا لیتر آب صرفه‌جویی شود.

با این حال، همیشه مشکوک بود که این پروژه چقدر در مصرف آب صرفه جویی کند و با مخالفت جامعه محلی روبرو شد، زیرا سرمایه اصلی توریستی شهر را کاهش داد و یک مکان مقدس مهم را ویران کرد.

بر اساس برآوردهای ماه گذشته، اندرسون نشان داد که دولت نیوساوت ولز در حال حاضر مجموعه ای از پروژه های دیگر را به جای آن پیشنهاد می کند که به عنوان Baaka بهتر شناخته می شود.

آنها شامل تغییرات ساده تری در دروازه های تنظیم کننده دریاچه های منیندی هستند تا امکان پر نگه داشتن یک دریاچه، نردبان های ماهی، مرکز بازدیدکنندگان در شهر و برخی ارتقاء جاده ها را فراهم کند. هیچ نشانه ای وجود ندارد که چگونه اینها جریان را در Darling بهبود می بخشد.

در عوض، به نظر می رسد اندرسون می خواهد اهداف طرح حوضه را دوباره تعریف کند.

او در 2 سپتامبر به تخمین‌ها گفت: «آنچه من فکر می‌کنم باید در اینجا در نظر بگیریم، مفهوم گسترده‌تر بازیابی آب و سالم‌سازی رودخانه‌هایمان در سراسر حوضه، از شمال تا جنوب است. من خواهان بازنگری طرح حوضه هستم. من فکر می کنم عدد حجمی که 10 سال پیش تعیین شد، منعکس کننده محیطی نیست که اکنون در آن قرار داریم.

پروژه بزرگ دیگر NSW، نوسازی Yanco Creek، نیز عقب‌تر از برنامه اجرا می‌شود. هدف آن بهبود اتصالات بین Murrumbidgee و Murray است و در نظر گرفته شده بود تا 35GL در آب صرفه جویی کند.

اما با گذشت 20 ماه از پایان برنامه، هنوز در “مرحله طراحی مفهومی” است.

سازمان حوضه موری-دارلینگ گزارش پیشرفت پروژه های SDLAM را در ماه نوامبر منتشر خواهد کرد.

NSW همچنین در برنامه های منابع آب حوضه به حوضه بسیار دیر اجرا می کند، که قوانین دقیقی را در مورد اشتراک آب تعیین می کند. آنها قرار بود تا سال 2019 نهایی شوند، اما تنها هفت طرح از 20 طرح NSW به کشورهای مشترک المنافع ارائه شده است، و تنها یک مورد تایید شده است – که در روز چهارشنبه اتفاق افتاد.

کشاورزان در راهپیمایی «Can the Murray-Darling Basin Plan» در خارج از ساختمان پارلمان در کانبرا، در روز دوشنبه 2 دسامبر 2019.
کشاورزان در راهپیمایی «Can the Murray-Darling Basin Plan» در خارج از ساختمان پارلمان در کانبرا، در روز دوشنبه 2 دسامبر 2019. عکس: لوکاس کوچ/AAP

یکی دیگر از عناصر طرح برای تامین آب 450GL برای دریاچه های جنوبی موری – قیمتی که استرالیای جنوبی برای امضای آن در سال 2007 درخواست کرده بود – نیز بسیار عقب مانده از برنامه است. تاکنون تنها 2.6GL بازده داشته است.

پلیبرسک در پاسخ به موضع نیوساوت ولز هشداری جدی صادر کرد و گفت که هر حوزه قضایی باید نقش خود را ایفا کند.

او گفت: «دولت NSW نزدیک به 10 سال برای اجرای طرح حوضه دارلینگ موری و تعهداتی که برای آن امضا کرده است، فرصت داشته است.

انتظار می رود استرالیای جنوبی رهبری فشار برای Plibersek برای اتخاذ موضعی سخت در برابر درخواست NSW برای امتیاز دادن باشد.

سوزان کلوز، معاون نخست وزیر و وزیر آب استرالیای جنوبی، گفت: «طرح حوضه حداقل مقدار مطلق بازیابی آب مورد نیاز را مشخص می کند و حوزه های قضایی حوضه زمان زیادی برای انجام تعهدات خود داشته اند.

اگر کشورهای حوضه نتوانند به تعهدات خود عمل کنند، پس من از کشورهای مشترک المنافع می خواهم که برای بازیابی آب باقیمانده از طریق هر وسیله ای که لازم است، مداخله کند.»

سارا هانسون یانگ، سناتور سبزهای استرالیای جنوبی گفت که نیوساوت ولز هرگز قصد اجرای این طرح را نداشت.

“با حزب ملی که مسئولیت پورتفولیوی آب فدرال را بر عهده داشت، به NSW پوشش داده شد تا مناقصه آبیاری‌های شرکتی را در حالی که تا سال 2024 پایین می‌آید انجام دهد. زمان آن فرا رسیده است که دولت فدرال NSW را در مورد این تضعیف عمدی حوضه مورد بازخواست قرار دهد. برنامه ریزی کنید،” او گفت. “دیگر نه تاخیر، نه بهانه.”

کلوز گفت که خرید بک ارزان ترین و کارآمدترین راه برای بازگشت آب به سیستم است.

او گفت: “ما به درستی می دانیم که فروشندگان مشتاق در جوامع حوضه وجود دارند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مسافران هوایی استرالیا که بیش از سه ماه منتظر گذرنامه هستند، به دلیل تداوم تاخیرهای کووید | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، هزاران استرالیایی در حال رفتن …