بایدن در سخنرانی خود در سازمان ملل تهدیدات هسته ای پوتین را «بی پروا» محکوم کرد | جو بایدن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جو بایدن و رهبران متحدانش با عصبانیت به تهدیدات ولادیمیر پوتین برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای واکنش نشان داده‌اند و متعهد شده‌اند که از حمایت اوکراین در مواجهه با بسیج نسبی روسیه و الحاق برنامه‌ریزی شده مناطق بیشتر اوکراین حمایت کنند.

بایدن با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه، تلاش کرد جامعه بین المللی را در مواجهه با آنچه او تهدیدات “بی پروا” و “نقض بسیار مهم” منشور سازمان ملل نامید، متحد کند.

رئیس جمهور ایالات متحده ساعاتی پس از آن صحبت می کرد که پوتین اولین بسیج روسیه را پس از جنگ جهانی دوم اعلام کرد و هشدار داد که کشورش «سلاح های زیادی برای پاسخ دادن» به آنچه که او ادعا می کند تهدیدات غرب در قلمروش است، دارد.

بایدن رهبر روسیه و “جاه طلبی های امپراتوری” او را به عنوان تهدیدی برای ارزش های بنیادی سازمان ملل معرفی کرد و به دنبال تثبیت حمایت جهانی اوکراین و ترغیب برخی از کشورهای در حال توسعه از موضع بی طرف خود بود، زیرا پوتین خطرات را افزایش داد.

این جنگ در مورد از بین بردن حق حضور اوکراین به عنوان یک دولت، آشکار و ساده، و حق اوکراین به عنوان یک مردم است. بایدن گفت: هر کجا که هستید، هر کجا که زندگی می کنید، به هر چیزی که اعتقاد دارید، این باید خون شما را سرد کند. زیرا اگر ملت ها بتوانند جاه طلبی های امپریالیستی خود را بدون عواقب دنبال کنند، آنگاه ما هر چیزی را که این نهاد برای آن مطرح می کند به خطر می اندازیم.

بایدن می گوید: «این جنگ در مورد از بین بردن حق اوکراین برای وجود یک کشور است

اوایل روز چهارشنبه، پوتین یک سخنرانی تلویزیونی مورد انتظار را برای اعلام «بسیج جزئی» ایراد کرده بود، که به گفته او پاسخی مستقیم به خطرات ناشی از غرب است که به گفته او می‌خواهد «کشور ما را ویران کند» و در تلاش است «بسیج جزئی» را اعلام کند. مردم اوکراین را به خوراک توپ تبدیل کنید.

وی گفت: “خدمت سربازی فقط شامل شهروندانی می شود که در حال حاضر در ذخیره هستند، به ویژه کسانی که در نیروهای مسلح خدمت کرده اند، دارای مشاغل خاص نظامی و تجربه مرتبط هستند.”

ولادیمیر پوتین بسیج نسبی نیروهای روسیه برای اوکراین را اعلام کرد – ویدئو

اندکی پس از اعلام پوتین، وزیر دفاع این کشور، سرگئی شویگو، گفت 300000 روس به عنوان بخشی از بسیج فراخوانده خواهند شد که برای «کسانی که تجربه نظامی قبلی دارند» اعمال خواهد شد.

این اعلامیه باعث مهاجرت مردان روسی شد که برای اجتناب از پیش نویس تلاش می کردند. قیمت بلیط هواپیما افزایش یافت و به زودی فروخته شد. گروه‌های اپوزیسیون روسیه خواستار اعتراضات خیابانی ضد جنگ در سراسر کشور شدند و به گفته گروه نظارتی مستقل OVD-Info، تا عصر چهارشنبه بیش از 1000 نفر در این تظاهرات دستگیر شدند.

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، برنامه های روسیه برای برگزاری همه پرسی در مناطق اشغالی را “سر و صدا” خواند و از متحدان اوکراین برای محکوم کردن این آرا تشکر کرد.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، گفت: اعلام پوتین مبنی بر بسیج نسبی یک اقدام ناامیدکننده است. در توییتر گفت. روسیه نمی تواند در این جنگ جنایتکارانه پیروز شود. پوتین از ابتدا وضعیت را دست کم گرفته است – از جمله اراده برای مقاومت در برابر اوکراین و عزم نشان داده شده توسط دوستانش.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، گفت که اعلام پوتین «اعتراف به شکست تهاجم او» و «روسیه در حال تبدیل شدن به یک منحوس جهانی است».

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت هیچ تغییری در استقرار نیروهای اتمی روسیه مشاهده نشده است.

استولتنبرگ به رویترز گفت: «مهمترین چیز جلوگیری از وقوع آن است و به همین دلیل است که ما در ارتباطات خود با روسیه در مورد پیامدهای بی‌سابقه و این واقعیت که روسیه نمی‌تواند جنگ هسته‌ای را برنده شود، بسیار شفاف بوده‌ایم».

نقشه

اعلام پوتین یک روز پس از آن صورت گرفت که مناطق تحت کنترل روسیه در شرق و جنوب اوکراین اعلام کردند که قصد دارند در آخر هفته «رفراندم» برای تبدیل شدن به بخشی از روسیه برگزار کنند. پوتین در سخنرانی خود از این برگه‌های رای در بخش‌هایی از دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژژیا اوکراین که تحت کنترل روسیه هستند، حمایت کرد.

وی همچنین تهدیدات هسته‌ای به سختی پنهان علیه ناتو را مطرح کرد و گفت: می‌خواهم یادآوری کنم که کشور ما نیز ابزارهای مختلف تخریب دارد و برای اجزای جداگانه و مدرن‌تر از کشورهای ناتو و زمانی که تمامیت ارضی کشورمان در خطر است. برای محافظت از روسیه و مردم خود، مطمئناً از همه ابزارهایی که در اختیار داریم استفاده خواهیم کرد.»

پوتین افزود: این یک بلوف نیست.

رهبر روسیه و مقامات ارشد او از زمان آغاز تهاجم در فوریه به منظور جلوگیری از مداخله کشورهای ناتو، یک رشته تهدیدات هسته ای مشابه را انجام داده اند. اما بایدن در سخنرانی خود در سازمان ملل در روز چهارشنبه تلاش کرد تا روشن کند که ایالات متحده و متحدانش از حمایت از جنگ اوکراین برای دفاع از خاک خود منصرف نخواهند شد.

بایدن گفت: «روسیه با شرمساری اصول اصلی منشور سازمان ملل را نقض کرده است که مهم‌تر از ممنوعیت صریح کشورها برای گرفتن خاک همسایه خود با زور نیست.» کرملین در حال سازماندهی یک همه پرسی ساختگی برای تلاش برای الحاق بخش هایی از اوکراین است که نقض بسیار مهم منشور سازمان ملل است. این دنیا باید این اعمال ظالمانه را همان طور که هستند ببیند.

وی با بیان اینکه این تهدیدات هسته‌ای غیرمسئولانه مستقیماً با مسئولیت‌های بین‌المللی روسیه و توافق این کشور با روسیه در تضاد است، گفت: «دوباره، همین امروز، رئیس‌جمهور پوتین تهدیدات هسته‌ای آشکار علیه اروپا و بی‌توجهی بی‌ملاحظه به مسئولیت‌های رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را مطرح کرده است». بیانیه مشترک قدرت‌های تسلیحات هسته‌ای در ابتدای سال جاری مبنی بر اینکه «یک جنگ هسته‌ای را نمی‌توان پیروز کرد و هرگز نباید در آن جنگید».

بایدن به دنبال حمایت از جهان در حال توسعه در رقابتی بین دموکراسی و دیکتاتوری، حمایت ایالات متحده را برای اصلاح شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور فراگیرتر کردن آن و همچنین میلیاردها دلار برای امنیت غذایی جهانی و تلاش برای مهار بیماری ارائه کرد.

مقامات ایالات متحده پذیرفته اند که تمرکز آنها بر اوکراین باعث شده است که برخی از کشورهای در حال توسعه از جنوب جهانی احساس کنند که نگرانی های آنها در یک رویارویی با قدرت های بزرگ نادیده گرفته شده است.

بایدن در سخنرانی خود در روز چهارشنبه به دنبال رفع این ترس‌ها بود و قول داد 2.9 میلیارد دلار برای امنیت غذایی امسال و 6 میلیارد دلار برای صندوق جهانی مبارزه با سل ایدز و مالاریا اختصاص دهد.

او همچنین حمایت ایالات متحده را پشت یک درخواست دیرینه برای شورای امنیت فراگیرتر و نماینده با اعضای دائمی و غیردائم بیشتر، از جمله کرسی های دائمی برای کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و کارائیب ابراز کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

محاکمه فتنه داران سوگند در جریان است

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، انتخاب هیئت منصفه روز سه شنبه در …