موسس شرکت فرکینگ Cuadrilla | می گوید که فرکینگ در بریتانیا کار نمی کند فرکینگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بنیانگذار اولین شرکت فرکینگ بریتانیا هشدار داده است که فرکینگ در بریتانیا در هر مقیاس معناداری غیرممکن خواهد بود و به بحران قیمت انرژی کمکی نخواهد کرد.

کریس کورنلیوس، زمین شناس بنیانگذار Cuadrilla Resources، که اولین چاه های شکست هیدرولیکی مدرن بریتانیا را در لنکاوی حفر کرد، به آبان نیوز گفت که او معتقد است حمایت دولت از آن صرفا یک «ژست سیاسی» است.

من فکر نمی‌کنم در کوتاه‌مدت احتمال شکست در بریتانیا وجود داشته باشد.»

او گفت که وقتی کوادریلا در اینجا فعالیت می کرد، متوجه شد که زمین شناسی بریتانیا برای عملیات گسترده شکستگی مناسب نیست. او گفت: “هیچ سرمایه گذار معقولی” ریسک اجرای پروژه های بزرگ را در اینجا نمی پذیرد. در مقایسه با آمریکای شمالی، زمین شناسی بسیار چالش برانگیز است [where fracking is a major industry]”

برخلاف ذخایر شیل گازدار در ایالات متحده، منابع شیل در بریتانیا “به شدت دچار گسل و تقسیم بندی شده است” که بهره برداری از آن را در هر مقیاسی سخت تر می کند.

لیز تراس، نخست وزیر، به صراحت اعلام کرده است که از فرکینگ حمایت می کند و مهلت قانونی را که از سال 2019 برقرار است، لغو خواهد کرد، هرچند باید دید که سایت ها کجا و چگونه مجوز دریافت خواهند کرد. او گفته است که امیدوار است تا شش ماه آینده شاهد گاز از سایت های شکسته شود.

اما کورنلیوس گفت که “این اتفاق نخواهد افتاد”. او در مصاحبه ای با آبان نیوز گفت که تصمیم تراس برای نشان دادن چراغ سبز به فرکینگ «تأثیری» بر عرضه انرژی بریتانیا نخواهد داشت. او گفت: “صدای بایت های خوبی ایجاد می کند، اما من نمی توانم چیزی را ببینم که اتفاق می افتد.”

در درازمدت، او گفت که ممکن است چند عملیات محلی وجود داشته باشد، اما آنها کوچک هستند و نمی توانند سهم معناداری در نیازهای انرژی بریتانیا داشته باشند. او گفت: “آنها هرگز در مقیاس نخواهند بود، زیرا هزینه های سرمایه یک مسئله بزرگ است.”

کورنلیوس و همکار سابقش، مارک لیندر، که در روزهای اولیه به امور عمومی کوادریلا رسیدگی می کرد، در روزنامه آبان نیوز امروز نوشتند، گفتند که بریتانیا بیش از حد تحت نظارت است، زیرا «بخش انرژی را برای مقرراتی که مانع از عملیات استاندارد در کشاورزی می شود، مشخص کرده است. و سایر صنایع». اما کورنلیوس گفت بعید است که این تغییر کند و به فریکرها “مجوز اجتماعی” برای فعالیت داده نخواهد شد.

کوادریلا، که در سال 2007 تأسیس شد، اولین شرکتی بود که از فناوری مدرن شکستگی هیدرولیکی و حفاری افقی در بریتانیا بر روی سنگ‌های شیل متراکم استفاده کرد، اولین بار در سایتی در لنکاوی در سال 2011 و تا سال 2018 ادامه داشت. با مخلوطی از ماسه، آب و مواد شیمیایی منفجر می شوند تا شکاف هایی ایجاد کنند که از طریق آن گاز می تواند از آن خارج شود تا در سطح سیفون شود.

فرانسیس ایگان با کلاه سخت
فرانسیس ایگان، مدیر اجرایی کوادریلا. این شرکت «صدها میلیون پوند» را در تلاش خود برای شروع عملیات فرکینگ هزینه کرده است. عکس: کریستوفر تاموند/ آبان نیوز

با این حال، کوادریلا به سرعت با مشکلاتی مواجه شد، از جمله گزارش نکردن آسیب به یک چاه اکتشافی، و با افزایش آگاهی عمومی در مورد فرکینگ، اعتراض‌ها در سایت‌ها و سایت‌های احتمالی آغاز شد. در سال 2018، یک زمین لرزه به بزرگی 1.5 در محل آن در نزدیکی بلکپول باعث توقف شکستگی شد. در فوریه امسال، این شرکت اعلام کرد که چاه‌هایش – تنها دو چاهی که به صورت افقی و هیدرولیکی در بریتانیا حفر می‌شوند – مطابق با دستورالعمل‌های تنظیم‌کننده، «وصل و رها خواهند شد».

کورنلیوس در سال 2014 پس از اینکه لرد براون، رئیس سابق شرکت نفت بریتیش پترولیوم ریاست آن را بر عهده گرفت، از کوادریلا استعفا داد. براون در سال 2015 آنجا را ترک کرد. این شرکت فرصت اظهار نظر در مورد نظرات کورنلیوس را رد کرد.

به گفته مدیر اجرایی آن، فرانسیس ایگان، کوادریلا «صدها میلیون پوند» را برای راه‌اندازی یک عملیات فرکینگ خرج کرده است. با این حال، این شرکت هرگز گازی برای فروش تولید نکرد.

ایگان از اعلام ماه جاری مبنی بر لغو تعلیق استقبال کرد، اما این شرکت هنوز نگفته است که آیا چاه‌هایی را باز خواهد کرد یا خیر.

کورنلیوس، زمین‌شناس دانشگاهی، همچنان مدافع سرسخت فرکینگ است – “در سراسر جهان، در سراسر ایالات متحده، بدون مشکل از آن استفاده شده است” – و گاز شیل، اما گفت که زمین‌شناسی بریتانیا و طبیعت پرجمعیت آن حومه بریتانیا راه اندازی یک تجارت تجاری قابل دوام در اینجا را غیرممکن کرد.

کورنلیوس گفت: برای تراس ترویج فرکینگ “در درجه اول یک تصمیم سیاسی بود – باید دید آنها در حال انجام کاری هستند.” «این کار منطقی اقتصادی ندارد. فکر نمی‌کنم افراد عاقل در این زمینه پول بگذارند.»

وی افزود: این وضعیت ناراحت کننده است. این یک ناامیدی است. 10 سال پیش فرصتی برای بررسی این موضوع وجود داشت [fracking] منطقی است، اما این فرصت اکنون از بین رفته است. آن موقع ارزش دیدن را داشت، اما اکنون عملی نیست.»

کورنلیوس و لیندر با نوشتن در آبان نیوز امروزی خواستار سرمایه‌گذاری در فناوری‌های کلیدی هستند که می‌گویند احتمال بیشتری برای تولید انرژی نسبت به فرکینگ دارد، از جمله انرژی زمین گرمایی و نیروی جزر و مدی.

کورنلیوس، که در سال 2014 همچنین با پروژه‌ای به نام سحابی که هرگز عملیاتی نشد، تلاش کرد تا فرکینگ زیر دریای ایرلند را آغاز کند، در یک کنسرسیوم زمین گرمایی به نام Triassic Power مشارکت دارد که در حال ارزیابی پتانسیل استفاده از آب گرم موجود در زیر زمین در برخی مناطق است. سازندهای زمین شناسی در انگلستان به عنوان منبع انرژی او هیچ علاقه تجاری به نیروی جزر و مد ندارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …