آوارگان سوری کاروانی را در مرز ترکیه جمع می کنند تا وارد یونان شوند | پناهندگان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هزاران پناهجوی سوری در کاروانی که سازمان‌دهندگان آن را کاروان نور نامیده‌اند در ترکیه گرد هم می‌آیند و در تلاشی جسورانه و ناامیدانه برای ورود دسته‌جمعی به اتحادیه اروپا هستند.

از اوایل سپتامبر، سوری‌ها از طریق یک کانال تلگرامی که اکنون بیش از 85000 عضو دارد، برنامه‌هایی را برای سفر ترسیم کرده‌اند.

برگزارکنندگان، که گمان می‌رود خود پناهندگان سوری باشند، به مردم گفته‌اند که کیسه‌خواب، چادر، جلیقه نجات، آب، غذای کنسرو شده و جعبه کمک‌های اولیه همراه داشته باشند. تعداد واقعی افراد در این کاروان مشخص نیست، اما برگزارکنندگان می گویند حدود 100000 نفر پیش بینی می شود.

بیش از 3.5 میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می کنند که اخیراً گزارش هایی مبنی بر افزایش تنش ها و خشونت علیه مردم سوریه در بخش هایی از این کشور منتشر شده است.

با سپیده دم روز دوشنبه، اعضای کاروان سفر خود را به سمت نقطه ملاقات تعیین شده ادرنه، شهری در شمال غربی ترکیه در نزدیکی مرز یونان آغاز کردند که روز قبل در کانال تلگرام اعلام شد. برنامه آنها این است که از مرز یونان عبور کنند تا به اتحادیه اروپا برسند.

این گروه شامل پزشکان، مهندسان و وکلا است که پس از فرار از جنگ داخلی، که در سال 2011 آغاز شد، از سراسر سوریه آمده اند.

در بیانیه ای، سازمان دهندگان توضیح دادند که کاروانی که “از بطن انقلاب بیرون آمد” ناشی از “نژادپرستی نفرت انگیز” است که آنها از سوی “برخی احزاب در جمهوری ترکیه” در معرض آن قرار گرفته اند. منجر به کشته شدن سوری ها شد.

برگزارکنندگان همچنین به “فشار بر ما برای بازگشت به مناطق رژیم سوریه و این به معنای به خطر انداختن دوباره جان ما” اشاره کردند.

به گفته یکی از سازمان دهندگان، شامگاه دوشنبه اعضای این کاروان در مرز یونان مورد حمله قاچاقچیان مردم قرار گرفتند. از صبح روز سه‌شنبه، کاروان تصمیم گرفته بود تا در استانبول دوباره جمع شوند و در یک گروه با هم به سمت مرز حرکت کنند.

خیرو، مهندس 22 ساله، در سال 2018 از حمص به ترکیه آمد و قصد دارد به این کاروان بپیوندد. او روز دوشنبه خانه خود را در مرسین، شهری در جنوب، ترک کرد تا به استانبول برود، جایی که در حال ملاقات با دوستانی است که از حیات در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سفر می کنند. پس از رسیدن به آنجا، آنها منتظر دستورالعمل های بیشتر خواهند بود.

خیرو گفت: «هیچ آینده ای برای من و هر سوری در اینجا وجود ندارد» و افزود که از «کشتن ناگهانی یا تبعید وحشیانه» می ترسد. او گفت که در زمان زندگی در ترکیه نژادپرستی را تجربه کرده است و می‌خواهد «بدون ترس از فردا زندگی کند، زیرا ترس از فردا مرگ بسیار آهسته‌ای است».

برخی از اعضای گروه تلگرام نگرانی های خود را در مورد اینکه در صورت دستگیری به سوریه بازگردانده می شوند، ابراز کردند. خیرو گفت که در صورت دستگیری آنها «به احتمال زیاد» اخراج خواهند شد، اما او «کاملاً برای آن آماده بود».

این کاروان از سازمان ملل می‌خواهد که از پناهندگان سوری در برابر «هر گونه آزار جسمی، روانی و سیاسی» محافظت کند. آنها همچنین از دولت موقت سوریه می خواهند که با اتحادیه اروپا ارتباط برقرار کند تا “درهای خود را به روی این کاروان باز کنند یا راه حل های فوری بیابند”.

یوکو ناروشیما، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به آبان نیوز گفت که آژانس از اطلاعیه های رسانه های اجتماعی با هدف سازماندهی تحرکات گسترده مردم از ترکیه به سمت اتحادیه اروپا آگاه است، اما در این امر دخالتی نداشته و تشویق نمی کند.

او گفت: «ما نگران امنیت و رفاه کسانی هستیم که تصمیم می‌گیرند در این جنبش شرکت کنند، که – بر اساس تجربیات قبلی با جنبش‌های سازمان‌یافته مشابه در سراسر جهان – احتمالاً خطرناک و خطرناک خواهد بود.

در حال حاضر، حدود 400 نفر پس از اینکه تلاش کردند برای پیوستن به کاروان از مرز سوریه به ترکیه بروند، اما مورد حمله شبه نظامیان اسلامگرای تندرو قرار گرفتند، مجبور به بازگشت به خانه های خود در ادلب سوریه شده اند.

طاها الغازی، یک فعال برجسته حقوق پناهندگان سوری در ترکیه، که بخشی از کاروان نیست، گفت که می‌داند چرا بسیاری از سوری‌ها می‌خواهند ترکیه را به دلیل “افزایش نژادپرستی” و همچنین مشکلات مالی ناشی از “تورم اقتصادی” ترک کنند. .

با این حال، او هشدار داد که دولت ترکیه اجازه نخواهد داد گروه‌ها در مرز با یونان تجمع کنند، در حالی که کشورهای اتحادیه اروپا نیز تدابیر امنیتی در مرزهای خود را تشدید می‌کنند. وی گفت: “همه این عوامل به این معنی است که وقتی پناهجویان در این سفر هستند، برخورد وحشیانه ای با آنها صورت می گیرد و رویکرد کاروان مشخص نیست و ممکن است آنها را به خطر بیندازد.”

گروه های مدافع حقوق پناهجویان هشدار داده اند که نژادپرستی ضد سوریه در حال تبدیل شدن به یک روند نگران کننده در سراسر ترکیه است.

فارس محمد العلی، یک جوان 18 ساله سوری، در آغاز ماه سپتامبر در یک حمله نژادپرستانه در آنتاکیا کشته شد، در حالی که لیلا محمد 70 ساله در ماه مه توسط یک مرد ترک به صورتش لگد زد. سارا حشاش، در کمپین سوریه، یک گروه مدافع حقوق بشر، گفت که این دو حادثه خشم بین‌المللی را برانگیخت، اما بسیاری از موارد دیگر به دلیل ترس از بازگرداندن اجباری قربانیان به سوریه گزارش نمی‌شوند.

آوارگان سوری از درگیری های خونین، شکنجه، ناپدید شدن اجباری و سایر سوء استفاده های نفرت انگیز فرار کرده اند تا به دنبال امنیت در ترکیه باشند. این وحشتناک است که آنها اکنون خود را با حملات بیشتر می بینند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه قبلاً متعهد شده بود از افرادی که از جنگ فرار کرده‌اند محافظت کند و آنها را اخراج نکند، اما بیش از 150 سوری در اوایل سال جاری با وجود داشتن مدارک شناسایی رسمی به اجبار اخراج شدند.

طرح انتقال اجباری یک میلیون سوری به شمال شرق سوریه نیز در حال افزایش است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آیا بادهای سیاسی دوباره به نفع جمهوری خواهان می وزد؟

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، نشانه هایی از انحراف به سمت مسائلی …