دوران نرخ بهره پایین در حال پایان است – میراث آن نابرابری و سیاست سمی است | ویلیام دیویس

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Oروز پنجشنبه در ظهر کمیته سیاست پولی بانک انگلستان افزایش نرخ بهره را اعلام خواهد کرد. برخی از تحلیلگران سیتی پیش بینی کرده اند که این اعلامیه نرخ را 0.75 درصد افزایش دهد (تقلید از بانک مرکزی اروپا در اوایل سپتامبر) به مجموع 2.5٪. از زمان استقلال بانک در سال 1997، جهش صعودی به این اندازه رخ نداده است. به سرعت در تلاش برای تقویت گردش اعتبار.

حتی اگر همانطور که ناظران دیگر انتظار دارند، اعلام صرفاً افزایش 0.5 درصدی باشد، این یک پله بیشتر روی پلکانی خواهد بود که احتمالاً تا اوایل سال آینده به حداقل 4 درصد می رسد. صرف نظر از سرعت، این افزایش ها نتیجه یکی از خارق العاده ترین آزمایش های سیاست اقتصادی در تاریخ مدرن است. معماران این دوره – که با نرخ های بهره پایین منحصر به فرد مشخص می شود – به جای سیاستمداران، تکنوکرات های غیرمنتخب بودند، و با این حال، میراث سیاسی و اقتصادی عمیقی از نابرابری مارپیچی بر جای می گذارند که بیش از همه از طریق مالکیت مسکن هدایت می شود.

در 314 سالی که تأسیس بانک انگلستان و بحران سال 2008 جدا شد، نرخ بهره یک بار هم به زیر 2 درصد نرسیده بود. اما در بیشتر 14 سال گذشته، آنها زیر 1٪ بوده اند. در طول دوران حضور دیوید کامرون در داونینگ استریت، نرخ بهره در سطح غیرقابل تصور قبلی 0.5 درصد باقی مانده بود. هنگامی که اختلال در قالب رای برگزیت ایجاد شد، آنها بیشتر کاهش یافتند. هنگامی که یک شوک بزرگتر در قالب قرنطینه های بین المللی وارد شد، آنها باز هم کاهش یافتند و تا 0.1٪ کاهش یافتند. برنامه خرید دارایی (تسهیل کمی) به آن اضافه شد که نرخ بهره موثر را بیش از پیش کاهش داد و اکنون به تدریج کاهش یافته است.

دلایل این تصمیمات استثنایی روشن بود. سیستم مالی بین سال‌های 2007 و 2009 به وجود آمد و بانک‌ها تمایلی به وام دادن به یکدیگر نداشتند. پول ارزان مانند تزریق خون برای تثبیت سیستم تزریق شد. اقدامات ریاضتی جورج آزبورن، که به اشتباه مشکلات اقتصادی بریتانیا را به گردن بدهی های دولت می اندازد، منجر به چنان رکود اقتصادی شدیدی شد که تنها سیاست های پولی بی سابقه می توانست از رکود جلوگیری کند. با امتناع دولت از تحریک اقتصاد با استفاده از سیاست های مالی، و تورم بسیار کمتر از هدف بانک 2 درصد، کار رشد اقتصاد به عهده سیاست گذاران پولی افتاد که تنها ابزار آنها خلق هر چه بیشتر پول ارزان بود و تنها نکته آنها. مداخله مالی بالا بود. هیچ‌کدام از اینها برای رساندن پول به مناطقی که بیشترین نیازهای اجتماعی را داشتند، نبود، و هیچ کمکی به کسانی که وابسته به استقراض بدون تضمین از طریق کارت‌های اعتباری یا وام‌های روز پرداخت بودند، نداشت.

در مورد میراث اجتماعی و سیاسی این دوران که اکنون به پایان رسیده است، چه می توان گفت؟ البته این دوره تورم سریع قیمت مسکن بود که توسط وام های مسکن فوق العاده ارزان عرضه می شد. این به خودی خود بی‌سابقه نبود: قیمت مسکن در دوره بلر نیز افزایش یافت (تنها در سال 2002 25 درصد افزایش یافت)، زمانی که نرخ‌های بهره در سطوح عادی تاریخی بودند.

تفاوت با رژیم پس از سال 2009، اولاً این بود که دسترسی به این همه اعتبار ارزان به شدت توسط تنظیم کننده ها سخت تر شد تا از اعطای وام های پرخطر جلوگیری شود. این امر منظره وام گیرندگان «ایمن» را ایجاد کرد که می‌توانستند به فرصت‌های مالی ناگفته دسترسی داشته باشند، در حالی که دیگران از دسترس خارج شدند. این به معنای هزینه بالقوه عظیم اعتبار برای صاحبان دارایی های موجود – از جمله مالکان خانه های موجود است.

مالکانی که قبلاً بالشتک مناسبی از سرمایه ایجاد کرده بودند، این تجمل را داشتند که با هزینه بسیار کم (اغلب برای مسکن هزینه کمتری نسبت به اجاره دهندگان می پردازند) و بسیاری از آنها با برداشت از سهام ثروتمند می شوند. هزاران تبدیل خانه‌های طبقه متوسط، ماشین‌ها، حمام‌های مجلل و تعطیلات در 13 سال گذشته در نهایت از اثرات جانبی تلاش‌های بانک مرکزی انگلستان برای تحریک سیستم مالی هستند. در سال 2021، رکورد 4.3 میلیارد پوند سهام توسط مالکان بریتانیا منتشر شد.

دوم، رکود دستمزد پس از سال 2008 به این معنی بود که (به استثنای کسانی که در خدمات مالی و تجاری کار می کنند) فرصت هایی برای پیوستن به این طبقه صاحب دارایی با سوار شدن بر نردبان مسکن به طور فزاینده ای به هدایا و ارث خانواده وابسته شد. یکی از بسیاری از میراث ناکارآمد دوران 2009 تا 2022، نابرابری شدید بین نسلی در مورد ثروت و فضا است، به طوری که افراد بالای 65 سال اکنون 47 درصد از کل سهام مسکن و 7.4 میلیون اتاق خواب “اضافی” را در اختیار دارند. بسیاری از صاحبخانه‌های اجاره‌ای، املاک اجاره‌ای را به‌عنوان مستمری اصلی خود یا حتی درآمد تضمینی برای فرزندان خود می‌بینند.

سیاست بین نسلی ناشی از این حل و فصل سمی توسط افرادی مانند کلوئی تیمبرلی و کایر میلبرن به خوبی مستند شده است و خود را به وضوح در رفتار رای دادن نشان می دهد. به خوبی شناخته شده است که رای دهندگان مسن تر به احتمال زیاد به محافظه کاران رای می دهند و در سال 2016 رای مرخصی داده اند، اما کمتر به این نکته اشاره می شود که این رای دهندگان به طور قابل توجهی بیشتر صاحب خانه هستند.

اما شکل ناخوشایندی از پیشرفت اقتصادی را نیز ایجاد کرده است که پارانویا و رنجش را برای همه ایجاد می کند. هر بار که اقتصاد بریتانیا در 14 سال گذشته با مشکل مواجه شده است، اوضاع برای صاحبان دارایی حتی بهتر شده است. از آنجایی که آزبورن از دولت محلی پول تخلیه کرد، تجارت به دلیل برگزیت مسدود شد و محل های کار و میخانه ها به دلیل کووید تعطیل شدند، پول ارزان تری در دسترس قرار گرفت و قیمت خانه (و سایر دارایی ها) باز هم افزایش یافت. بدون پول برای استخر عمومی جدید؛ مقدار زیادی برای یک حمام مستقل جدید. جمله معروف مارگارت تاچر: چیزی به نام جامعه وجود ندارد. مردان و زنان فردی هستند و خانواده‌هایی وجود دارند.» از دگم به واقعیت روزمره تبدیل شد.

برای کسانی که قبل از آگوست توانستند نرخ های بهره خود را قفل کنند، مهمانی انحصاری برای چند سال دیگر ادامه خواهد داشت. اما به لحاظ نمادین و سیاسی تمام شده است. چه چیزی به دنبال آن خواهد آمد؟ لیز تراس و کواسی کوارتنگ روشن کرده‌اند که هیچ همدردی برابری‌خواهانه ندارند و هزینه‌های مالی بی‌سابقه محدود کردن قبض‌های انرژی خانوار کاملاً قهقرایی خواهد بود. به نظر می رسد قیمت مسکن در سال 2023 کاهش یابد، اما دستمزدها در حال حاضر با سریع ترین نرخ خود در تاریخ کاهش یافته است. هیچ کدام از اینها خوب به نظر نمی رسند و مطمئناً هزینه رای تراس را در بر خواهد داشت.

افزایش نرخ بهره در این زمان اوضاع را برای میلیون‌ها نفر بدتر می‌کند و هیچ کاری برای پایین آوردن قیمت‌هایی که به دلایل ژئوپلیتیکی بالا هستند، مانند جنگ در اوکراین، انجام نمی‌دهد. اما با نگاهی به آن دوران منحصر به فرد و عجیب پس از 2009، باید روشن باشیم که اعتبار ارزان – برای برخی – هرگز پاسخ کافی برای مشکلات اقتصادی بریتانیا نبود، و دیدن آن به این عنوان دلیلی برای بسیاری از بی عدالتی های اجتماعی بوده است. اضطراب وضعیت و عصبانیت اخیر

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …