چهار رسانه با ادعای افترا در مورد گزارش های نورسلطان نظربایف | نورسلطان نظربایف

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

چهار رسانه در بریتانیا و ایالات متحده پس از انتشار گزارش های تحقیقی در مورد ادعاهای مربوط به دارایی های صندوقی به نام نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور سابق قزاقستان، با ادعای افترا مواجه شدند.

دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی (TBIJ)، openDemocracy و تلگراف چندین نامه «پیش اقدام» را بین ماه می و آگوست دریافت کردند که ادعا می‌کرد گزارش‌های آنها نادرست بوده و باعث ضرر مالی به یک شرکت ثبت شده در بریتانیا شده است.

متعاقباً شکایتی در 16 اوت در دادگاه عالی ثبت شد اما هنوز به ناشران ابلاغ نشده است.

اقدام قانونی این بحث را دوباره برانگیخته است که آیا از دعوای راهبردی علیه مشارکت عمومی (Slapps) برای سرد کردن روزنامه‌نگاری منافع عمومی استفاده می‌شود.

دومینیک راب که تا زمانی که توسط لیز تراس برکنار شد، وزیر دادگستری بود، در ماه ژوئیه پیشنهادهایی را برای اعطای اختیارات بیشتر به دادگاه‌های انگلستان و ولز برای رد اقدامات قانونی علیه خبرنگاران و ناشرانی که در راستای منافع عمومی می‌نوشتند، اعلام کرده بود. فاقد شایستگی در مراحل اولیه

شکایت علیه TBIJ، openDemocracy و تلگراف از طرف Jusan Technologies، یک شرکت ثبت شده در Companies House در بریتانیا، و صندوق خصوصی صندوق نظربایف مطرح شده است. این صندوق همچنین از پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد (OCCRP) در ایالات متحده با ادعای خسارت جبرانی بیش از 75000 دلار (68000 پوند) و خسارت تنبیهی شکایت کرده است.

مقاله‌هایی که از آنها شکایت می‌شود، گزارش‌هایی درباره اتهامات مربوط به ارتباط مالی بین جوسان، صندوق نظربایف، و نظربایف و خانواده‌اش بود. وکلای جوسان و صندوق گفتند که این اتهامات نادرست و افتراآمیز است.

شرکت حقوقی آمریکایی Boies Schiller Flexner برای نمایندگی جوسان و صندوق استخدام شده است و گفته است که نماینده نظربایف نیست.

سخنگوی صندوق و جوسان گفت: «ما مشتاقانه منتظریم در دادگاه ثابت کنیم که گزارش‌های مورد اعتراض در دعاوی نادرست است. ما تحت مالکیت و کنترل آقای نظربایف نیستیم و به نفع او نیستیم. تنها ماموریت ما حمایت از آموزش عمومی در قزاقستان است.

نظربایف به عنوان “رئیس هیئت مدیره عالی صندوق نظربایف (NF)” پذیرفته شده است، اما یک منبع آگاه – که نامش فاش نشود – گفت که او هیچ نقش فعالی در عملیات یا عملکرد این صندوق نداشته است. صندوق و هرگز، مستقیم یا غیرمستقیم، هیچ نقش یا ارتباطی با جوسان نداشته است.

پیتر جوگگان، سردبیر OpenDemocracy، از صحت این تحقیقات دفاع کرد و گفت که معتقد است این اقدام قانونی “تلاش آشکاری برای ارعاب روزنامه نگاری تحقیقی مستقل” است.

وی افزود: ما یک سازمان رسانه ای کوچک و غیرانتفاعی هستیم که توسط سازمان های ثروتمند و قدرتمند به دلیل گزارش در مورد آنچه ما معتقدیم به نفع عموم است، تهدید می شویم.

تلگراف به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

TBIJ و openDemocracy هشدار دادند که دفاع از خود در دادگاه عالی می‌تواند تمام منابع مالی آنها را از بین ببرد، که تأثیر عمیقی بر توانایی آنها برای ادامه پیگیری روزنامه‌نگاری با منافع عمومی خواهد داشت. گفتند این ادعاها بوده است “به طور بالقوه از نظر مالی ویرانگر”. این دو رسانه تاکنون ده ها هزار پوند برای این پرونده هزینه کرده اند.

گئوغگان گفت: «دموکراسی باز و دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی گامی غیرعادی برای علنی شدن با این موضوع برداشته‌اند، زیرا فکر می‌کنیم برای مردم مهم است که بفهمند تهدیدات قانونی در این کشور چگونه استفاده می‌شود و چون مصمم به دفاع از خود هستیم.»

او خاطرنشان کرد که در حال حاضر، دفاع از ادعاهایی که تصور می‌شود اسلپ هستند می‌تواند «هزینه زیادی داشته باشد، در نتیجه بسیاری از متهمان از بازی خارج می‌شوند و سایر خبرنگاران از تحقیقات جدید منصرف می‌شوند».

جوغگان افزود: این پرونده ده‌ها هزار پوند برای OpenDemocracy هزینه داشته است و ما برای دفاع از خود به کمک مردم نیاز داریم.

منبع آشنا با این اختلاف اصرار داشت که این ادعای حقوقی نباید به عنوان یک Slapp توصیف شود.

آنها گفتند: “تعریف آنها به این عنوان به اشتباه مستلزم این است که آنها با حسن نیت پرونده نداشته اند و در نتیجه صحت مطالب نادرست در نشریات را فرض می کنند.”

آنها افزودند که صندوق و جوسان “حق دارند اقدامات قانونی را برای اثبات شهرت خود در رابطه با اتهامات نادرست و مخرب انجام دهند و به انتشار چنین نادرستی ها پایان دهند”.

رزینا برین، مدیر اجرایی TBIJ، گفت: «ما قاطعانه به این باور داریم [sort of] روزنامه‌نگاری با منافع عمومی حیاتی برای یک دموکراسی کارآمد و شفاف، و یک ضرورت مطلق برای تضمین حاکمیت مالی سالم و پاسخگویی ضروری است.»

سیلی زدن در کانون توجه قرار گرفت پس از حمله روسیه به اوکراین و متعاقب آن اعمال تحریم ها علیه الیگارش های نزدیک به ولادیمیر پوتین. برخی پیش از این در اقدامات حقوقی بلندپایه علیه روزنامه نگاران و ناشران کتاب شرکت داشتند.

به عنوان بخشی از پاسخ خود به تحقیق درباره Slapps، دولت همچنین سقفی را برای هزینه‌ها پیشنهاد کرده بود – تا «امکان دفاع مناسب از پرونده‌های بی‌اساس» – که می‌تواند توسط وزرا تحت قوانین ثانویه بدون نیاز به تأیید پارلمان ایجاد شود.

نیک ویلیامز، مسئول سیاست و مبارزات انتخاباتی در فهرست سانسور، گفت: تهدیدی که با آن مواجه است. ناشران “نماد استفاده روزافزون از Slapps برای هدف قرار دادن و خاموش کردن گزارش های باز” ظاهر شدند.

وی افزود: «بریتانیا برای مدت طولانی مرکز تهدیدات قانونی بوده است که توسط ثروتمندان، قدرتمندان و غیرشفاف جهان برای خفه کردن آزادی رسانه‌ها و حق آگاهی عمومی به ارمغان می‌آید.

در ماه ژوئیه، دولت بریتانیا متعهد شد که مجموعه ای از اقدامات را برای هدف قرار دادن اسلپ ها ارائه دهد و این تهدیدات فوریت این موضوع را نشان می دهد. ما با OpenDemocracy و TBIJ و همه افراد دیگری که با چنین تهدیداتی روبرو هستند، همبستگی می‌کنیم و درخواست خود را برای اقدامات سریع و جسورانه برای محافظت از آزادی بیان تکرار می‌کنیم.»

OCCRP، یک شبکه خبری غیرانتفاعی ثبت شده در ایالات متحده، موضوع شکایتی برای افترا است که در 29 ژوئیه در دادگاه منطقه ای مریلند ایالات متحده ارائه شده است.

قزاقستان از میان 180 کشور در رتبه 122 در شاخص آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز قرار دارد. نظربایف از سال 1991 تا زمانی که در سال 2019 استعفا داد، رئیس جمهور این کشور بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کانر برنز، وزیر ارشد محافظه‌کاران پس از ادعای “سوء رفتار جدی” برکنار شد | محافظه کاران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، کانر برنز، وزیر ارشد محافظه‌کار، …