بولسونارو تاکتیک‌های ترساندن قرمز را در انتخابات برزیل با بالا بردن شبح نیکاراگوئه امتحان کرد | ژایر بولسونارو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیش از 4000 کیلومتر و یک ورطه ایدئولوژیک پایتخت های نیکاراگوئه و برزیل را جدا می کند، جایی که رقابت سختی برای ریاست جمهوری در جریان است.

اما این کشور آمریکای مرکزی در کانون بحث های انتخاباتی برزیل قرار گرفته است، زیرا ژایر بولسونارو، رئیس راست افراطی فعلی آن، به دنبال سلاحی برای سرکوب اقتدارگرایانه دانیل اورتگا علیه کلیسای کاتولیک برای حمله به رقیب چپ او، رئیس جمهور سابق لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا است.

بولسونارو بارها به تهاجم ضد روحانیت اورتگا در آستانه رای گیری 2 اکتبر برزیل اشاره کرده است و امیدوار است که رای دهندگان خداترس را متقاعد کند که بازگشت لولا به قدرت منجر به آزار و اذیت مشابهی شود.

روز سه‌شنبه بولسونارو پیام خود را در مجمع عمومی سازمان ملل ارسال کرد و اعلام کرد: «می‌خواهم اعلام کنم که برزیل درهای خود را برای پذیرایی از کشیش‌ها و راهبه‌های کاتولیک که تحت آزار و اذیت رژیم دیکتاتوری نیکاراگوئه متحمل شده‌اند، باز خواهد کرد.»

کارشناسان این ادعای بولسوناری را مبنی بر اینکه لولا – یک رئیس جمهور میانه رو دو دوره ای از سال 2003 تا 2010 که روابط خوبی با رهبران کاتولیک و پروتستان داشت – به بستن کلیساها و روحانیون زندان مضحک توصیف می کنند.

«در حکومت او هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد او هرگز مانند دیکتاتورهای نیکاراگوئه و ونزوئلا رفتار خواهد کرد. استیون لویتسکی، متخصص آمریکای لاتین دانشگاه هاروارد و نویسنده کتاب چگونه دموکراسی‌ها می‌میرند، می‌گوید: «من آن را یک بحث مضحک می‌دانم.

آیا این افراد واقعاً معتقدند که با هشت سال زندگی در برزیل تحت رهبری لولا، لولا ناگهان برزیل را به نیکاراگوئه تبدیل خواهد کرد؟ لویتسکی تعجب کرد. “شاید، اما من فکر نمی کنم آنها آنقدر احمق باشند. فکر می‌کنم آنها فقط به این دلیل می‌گویند که می‌خواهند رفتار استبدادی را مشروع یا توجیه کنند.»

هر چند این ادعا مشکوک باشد، این یکی از بولسونارو و متحدانش است که عمدتاً به امید جلب نظر رأی دهندگان انجیلی که تقریباً یک سوم رای دهندگان 156 میلیونی برزیل را نمایندگی می کنند، به دستفروشی می پردازند.

در یک مصاحبه تلویزیونی اخیر بولسونارو با کلمه نیکاراگوئه روی کف دستش ظاهر شد.

پسران سیاستمدار او، ادواردو و فلاویو بولسونارو، به میلیون‌ها دنبال کننده رسانه‌های اجتماعی در مورد تهدید احتمالی آینده‌ای به سبک نیکاراگوئه در زمان لولا هشدار داده‌اند. ادواردو بولسونارو، نماینده کنگره ماه گذشته در توییتی نوشت: «اگر ژایر بولسونارو قدرت را ترک کند، برزیل به یک آرژانتین یا ونزوئلا تبدیل نمی‌شود – مستقیماً به نیکاراگوئه می‌رود».

فلاویو بولسونارو، سناتور ریو، درباره لولا نوشت: «فراموش نکنید، او دوست دانیل اورتگای نیکاراگوئه است. “به گوگل نگاهی بیندازید تا ببینید او با کشیشان و راهبه ها چه می کند.”

روز سه شنبه، سیلاس مالافایا، تبشیر تندرو تلویزیونی که بولسونارو برای تشییع جنازه ملکه به لندن برد، به اشتراک گذاشته شده است پیشنهاد متحد او برای پناه دادن به روحانیون درگیر در نیکاراگوئه در توییتر، با این ادعا که نیکاراگوئه “توسط لولا حمایت می شود”.

ژایر بولسونارو، چپ، هفته گذشته در کنار رهبر انجیلی سیلاس مالافایا در ریودوژانیرو ظاهر می شود.
ژایر بولسونارو، چپ، هفته گذشته در کنار رهبر انجیلی سیلاس مالافایا در ریودوژانیرو ظاهر می شود. عکس: ریکاردو مورائس/ رویترز

تسلیحاتی شدن نیکاراگوئه تکرار مبارزات انتخاباتی بولسونارو در سال 2018 است، زمانی که او از فروپاشی ونزوئلا به رهبری نیکلاس مادورو برای طرح ادعاهای جعلی در مورد آنچه ممکن بود حزب کارگر لولا (PT) برای کسب قدرت استفاده کرد.

لولا به دنبال خنثی کردن حملات بولسونارو با فاصله گرفتن از اورتگا، قهرمان انقلابی استبدادی است که از سال 2007 به طور مستمر حکومت می‌کند و سال گذشته چهارمین دوره متوالی را از طریق مخالفان انتخاباتی به نام ساختگی به دست آورد.

انتخاب مجدد اورتگا به دنبال سرکوب شش ماهه مخالفان نیکاراگوئه بود که همه رقبای اصلی شورشیان سابق را بازداشت یا مجبور به تبعید کرد.

از آخرین تماس من با نیکاراگوئه 10 سال می گذرد. من نمی دانم در نیکاراگوئه چه خبر است. اما من شنیده ام که همه چیز در آنجا خوب پیش نمی رود.

لولا از اولین دوره از شش مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود در سال 1989 با اتهامات بی اساس مبنی بر حمله به مسیحیت روبرو بوده است.

بیش از سه دهه بعد، چنین تاکتیک‌های ترسناکی توسط رسانه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت. بولسونارو و سه پسرش با هم، نزدیک به 16 میلیون دنبال کننده در توییتر و 20 میلیون در فیس بوک دارند.

با این حال، به نظر می رسد که تا کنون ترساندن با شکست مواجه شده است، با این که لولا برای اطمینان بخشیدن به مسیحیان برزیل، یک حمله افسونگر را آغاز کرد.

لولا در اوایل این ماه در یک گردهمایی حامیان انجیلی گفت: «فکر نمی‌کنم هیچ‌کس مانند من چنین مراقبتی کرده باشد و از آزادی باز کردن کلیساها و عمل به ایمان خود اطمینان حاصل کرده باشد.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که حمایت از لولا در میان رای دهندگان کاتولیک در حال افزایش است و طبق نظرسنجی Ipec از 52٪ به 53٪ در این هفته افزایش یافته است. انجیلی ها همچنان بولسونارو را ترجیح می دهند و 48 درصد از آنها از پیشنهاد ریاست جمهوری او حمایت می کنند. اما سهم آرای انجیلی لولا در این هفته از 31 درصد به 32 درصد افزایش یافت. در مجموع، چپ گرایان با اختلاف 16 امتیازی نسبت به بولسونارو در کمتر از دو هفته مانده به انتخابات به خود می بالند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

با کنترل سنا در بازی، اینها مسابقاتی هستند که باید تماشا کنید

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، با 50-50 رای سنا برای هر حزب، …