“آنها به چه فکر می کنند؟”: “مواد شیمیایی برای همیشه” سمی در لباس مدرسه یافت می شود | سلامتی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مواد شیمیایی سمی PFAS اغلب برای مقاوم کردن لباس‌ها و منسوجات کودکان در برابر آب و لکه‌ها استفاده می‌شود، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض ترکیبات موجود در لباس‌ها یک خطر جدی برای سلامتی است.

این مطالعه که در ژورنال Environmental and Science Technology منتشر شد، مواد شیمیایی را در 65 درصد از لباس‌های مدرسه، لباس‌های بارانی، لباس‌های برفی، کفش‌های برفی، دستکش‌ها، پیش‌بند، کلاه و روکش‌های کالسکه و در سطوحی که نویسندگان آن را «بالا» توصیف کردند، شناسایی کرد.

گراهام پیزلی، یکی از نویسندگان و محقق دانشگاه نوتردام، گفت: «این یکی از آن چیزهایی است که سرتان را آویزان می‌کنید و می‌گویید «آنها به چه فکر می‌کنند؟» همه فکر می‌کنند لباس‌های ضد لک پیشرفت بزرگی هستند، اما اگر جانی یا جین کوچولو تحت پوشش PFAS باشند، آیا این پیشرفت بزرگ است؟

PFAS یا مواد پر و پلی فلوروآلکیل، کلاسی از حدود 12000 ترکیب است که برای مقاومت محصولات مصرفی در برابر آب، لکه ها و گرما استفاده می شود. آنها را “مواد شیمیایی برای همیشه” می نامند زیرا به طور طبیعی تجزیه نمی شوند و در محیط و بدن انسان جمع می شوند. محققان PFAS را با سرطان، نقایص مادرزادی، بیماری کلیوی، کاهش ایمنی، مشکلات تولید مثل و سایر مشکلات جدی سلامت مرتبط دانسته‌اند.

مطالعه منسوجات خریداری شده در ایالات متحده و کانادا بر اساس مطالعات قبلی است که ترکیبات سمی را در لباس کودکان در فضای باز پیدا کرده است، اما این اولین موردی است که استفاده از آنها را در یونیفورم مدرسه و سایر لباس‌های داخلی کودکان بررسی می‌کند. پیزلی گفت تنها منسوجاتی که در آن سطوح PFAS بالاتر از یونیفورم مدرسه پیدا کرده بود، تجهیزات حضوری بود که برای محافظت از آتش نشانان استفاده می شد.

مطالعه جدید PFAS را در تمام یونیفورم‌های مدرسه «مقاوم در برابر لک» که از 9 «مارک محبوب» آزمایش شده بودند، شناسایی کرد. این مواد شیمیایی در یونیفرم های ساخته شده از 100% پنبه، اسپندکس پنبه و پلی استر پنبه یافت شد. تخمین زده می شود که حدود یک چهارم تمام کودکان مدرسه ای ایالات متحده یونیفرم می پوشند و معمولاً در مدارس ابتدایی کم درآمد، کاتولیک و سایر مدارس خصوصی مورد نیاز هستند.

رایج ترین ترکیب PFAS شناسایی شده FTOH 6:2 بود که در موم کف، بسته بندی مواد غذایی و درزگیرهای آب نیز استفاده می شود. آبان نیوز قبلاً فاش کرده بود که تولیدکنندگان PFAS مانند DuPont و Daikin خطرات 6:2 FTOH را با نگفته به تنظیم‌کننده‌ها پنهان کرده‌اند که حیواناتی که در سطوح بسیار پایین در معرض این ترکیب در آزمایش‌های آزمایشگاهی قرار گرفته‌اند، دچار نارسایی کلیه، آسیب کبدی، مشکلات غدد پستانی، دندان‌های خالدار شده‌اند. و مسائل دیگر

PFAS می تواند از طریق پوست جذب شود، هنگام جدا شدن از لباس استنشاق شود، یا از تماس “دست به دهان” بلعیده شود. بچه ها به خصوص آسیب پذیر هستند زیرا توده بدنی کوچک تری دارند و بدن و اندام هایشان در حال رشد است. نویسندگان این مطالعه می‌گویند که بهتر است از لباس‌هایی که دارای برچسب‌های «مقاوم در برابر لک»، «مقاوم در برابر آب و هوا» یا «ضد آب» هستند، خودداری کنند و از مدارس بخواهند محصولات بدون PFAS سفارش دهند.

میریام دایموند، یکی از نویسندگان و استاد دانشگاه تورنتو، گفت: “من هیچ والدینی را نمی شناسم که دفع لک را بیش از سلامت فرزندشان بدانند.” این آزمایش در حالی انجام می شود که نیویورک و کالیفرنیا در آستانه ممنوعیت استفاده از PFAS در منسوجات هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تردید در مورد شواهدی که در پشت جستجوی بیهوده برای قربانی قتل مورها، کیت بنت | منچستر بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اسکمی قبل از ساعت 5 …