مهسا امینی: اعتراضات به قتل یک زن جوان پس از دستگیری پلیس اخلاق در سراسر ایران اوج گرفت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

اعتراضات در سراسر ایران برای پنجمین شب متوالی به دلیل مرگ مهسا امینی، زن جوانی که گفته می شود توسط پلیس اخلاق به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، ادامه یافت.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز چهارشنبه گزارش داد معترضان در 15 شهر در سراسر ایران به خیابان ها آمدند، ترافیک را مسدود کردند، سطل های زباله و خودروهای پلیس را آتش زدند، به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند و شعارهای ضد دولتی سر دادند.

این آژانس گفت که پلیس برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور استفاده کرد و دستگیر شد.

این خبرگزاری افزود: زنان که بسیاری از آنها روسری خود را برداشته بودند و مردان در تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور از جمله مشهد، تبریز، رشت، اصفهان و کیش تجمع کردند.

تعداد غیررسمی کشته ها تا روز سه شنبه به پنج کشته و ده ها زخمی رسیده بود. اسماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان – یکی از 31 استان ایران – گفت که در اعتراضات در این منطقه سه نفر کشته شدند.

ویدئوهایی که ظاهراً از تظاهرات منتشر می‌شود، زنان را در حال رقصیدن در میدان‌ها یا کوتاه کردن موهای خود در ملاء عام نشان می‌دهد، در حالی که تصاویر دیگری که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، ادعا می‌کند که تظاهرکنندگان را در حال درگیری با پلیس با لباس‌های محافظ نشان می‌دهد.

یورونیوز به طور مستقل نتوانست آن ویدیوها را تأیید کند.

مقامات ایرانی انگشت اتهام را به سوی عوامل خارجی، تروریست های نامشخص نشانه می گیرند

پلیس اخلاق مهسا امینی، 22 ساله اهل کردستان را 22 شهریور در تهران به اتهام “پوشش نامناسب” دستگیر کرد.

بنا بر گزارش ها، وی پس از انتقال به یک به اصطلاح “مرکز راهنمایی” دچار حمله قلبی و سکته مغزی شد و به کما رفت.

به گفته تلویزیون دولتی و خانواده اش، امینی در 16 سپتامبر در بیمارستان درگذشت.

رئیس پلیس تهران مدعی شد که وی از قبل دارای شرایط پزشکی از جمله دیابت و صرع بوده و بار دیگر تاکید کرد که به دلیل نقض قوانین حجاب اجباری در بازداشت به سر می برد.

پدر امینی این موضوع را رد کرد و اعلام کرد که وی هیچ مشکلی برای سلامتی ندارد و در بازداشتگاه از ناحیه پاهایش کبود شده و بار دیگر تاکید کرد که پلیس را مسئول مرگ وی می داند.

در ایران، پوشاندن موها در ملاء عام از زمان انقلاب اسلامی 1979 این کشور اجباری است.

پلیس اخلاق همچنین زنان را از پوشیدن کت های کوتاه بالای زانو، شلوارهای تنگ و جین سوراخ دار و لباس های رنگارنگ و سایر موارد منع می کند.

تظاهرات ابتدا در سقز، زادگاه امینی، پس از خاکسپاری وی آغاز شد، اما پس از مرگ او به سرعت گسترش یافت و سیل خشم جوشان بر سر مسائل متعددی از جمله حقوق، امنیت و اقتصاد متزلزل از تحریم‌های بین‌المللی به راه افتاد.

این یکی از بدترین ناآرامی های ایران از زمان درگیری های خیابانی در سال گذشته بر سر کمبود آب است. دولت ایران عوامل خارجی و تروریست های نامشخص را به تحریک خشونت متهم می کند.

در پی محکومیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا، آمریکا، فرانسه و سایر کشورها در مورد پرونده امینی و رسیدگی به اعتراضات نیروهای ایرانی، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه شنبه شب در واکنش به آنچه که «مواضع مداخله جویانه خارجی» خواند، آن را به باد انتقاد گرفت. .

وی گفت: «مایه تاسف است که برخی کشورها تلاش می کنند از یک حادثه در دست بررسی برای تعقیب اهداف و خواسته های سیاسی خود علیه دولت و ملت ایران سوء استفاده کنند.»

در تلاشی آشکار برای تنش‌زدایی، یکی از دستیاران رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، به خانواده امینی تسلیت گفت و گفت که خامنه‌ای از مرگ وی متاثر و دردناک شده است.

عبدالرضا پورذهبی، نماینده خامنه‌ای در استان کردستان در دیدار با خانواده امینی گفت: همه نهادها برای دفاع از حقوقی که پایمال شده است، اقدام خواهند کرد.

با این حال، آیت‌الله خامنه‌ای خود هیچ اشاره‌ای به امینی یا تظاهرات جاری در روز چهارشنبه نکرد – دومین باری که در کمتر از یک هفته پس از گزارش‌ها مبنی بر بیماری وخیم و بستری بودن او به مردم سخنرانی کرد.

در این میان، تظاهراتی برای کشته شدن امینی نیز توسط ایرانیان مهاجر در ترکیه، سوئیس و آلمان و همچنین در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …