مناظره کارلسن و نیمن پس از استعفای قهرمان جهان پس از یک حرکت | مگنوس کارلسن

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کمتر از یک دقیقه طول کشید تا دشمنی دوباره شعله ور شود. هانس نیمن و مگنوس کارلسن در جام Julius Baer Generation به طور معمول با 1 d2-d4 Ng8-f6 2 c2-c4 افتتاح شد. اما پس از آن کارلسن از صفحه نمایش ناپدید شد، مفسران متحیر شدند، در حالی که نیمان شانه هایش را بالا انداخت و سپس ارتباطش را قطع کرد. پدر قهرمان جهان، هنریک کارلسن، قبلاً اعلام کرده بود که پسرش که معمولاً رسانه دوست است، در طول مسابقات هیچ مصاحبه مطبوعاتی نخواهد کرد. این اقدام به صورت زنده در پخش شطرنج 24 ضبط شد.

فیلم کوتاه روز دوشنبه دنباله حادثه جنجالی اوایل ماه جاری در جام 350000 دلاری Sinquefield در سنت لوئیس بود. کارلسن توسط نیمان پیشی گرفت و شکستی نادر به عنوان سفید متحمل شد و از مسابقات کنار رفت.

او سپس یک توییت مرموز منتشر کرد همراه با ویدئویی از ژوزه مورینیو، مدیر فوتبال گفت: “اگر صحبت کنم، در دردسر بزرگی هستم.”

نیمن اعتراف کرد که دو بار توسط chess.com به دلیل تقلب آنلاین ممنوع شده است، اما تقلب در صفحه را انکار کرد. برگزارکنندگان سنت لوئیس همه روش‌های ضد تقلب خود را توضیح دادند و تأکید کردند که هیچ تخلفی در رویداد آنها وجود نداشته است.

دور سوم بازی کارلسن و نیمن این آخر هفته ممکن است. فرمت جام Julius Baer Generation به صورت 16 تایی از دوشنبه تا پنج شنبه است و به دنبال حذفی در بین هشت تیم برتر از جمعه تا یکشنبه. انتظار می‌رود که کارلسن علیرغم صفر خود به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کند و نیمان نیز ممکن است این کار را انجام دهد. بازی هر روز از ساعت 5 بعدازظهر BST شروع می شود.

اتفاق عجیب روز دوشنبه در شطرنج بین المللی تقریباً بی سابقه است. بابی فیشر و ولاد کرامنیک بازی‌های خود را در مسابقات قهرمانی جهان پیش‌فرض کردند، اما اعتراضات آنها علیه تصمیمات سازمانی بود. نزدیکترین پیشینه احتمالاً 1 c4 استعفای فیشر در مقابل اسکار پانو در مسابقه بین منطقه ای 1970 است، زمانی که استاد بزرگ آرژانتینی در اعتراض به تغییرات در برنامه برای انطباق با اعتقادات مذهبی فیشر و ساموئل رشفسکی استعفا داد.

3834 جفت سفید در دو حرکت، در برابر هر دفاعی (آهنگساز ناشناخته)، حل این موقعیت عجیب دشوار است.
3834 جفت سفید در دو حرکت، در برابر هر دفاعی (آهنگساز ناشناخته)، حل این موقعیت عجیب دشوار است.

بازیکن زن برجسته انگلیس، جووانکا هوسکا، کارلسن را متهم کرد که در این جنجال “روی آتش بیشتری ریخته است”. در تلویزیون نروژ، هم تیمی و دستیار سابق کارلسن، جان لودویگ هامر، خواستار تحریم شد. او گفت: «این غیرقابل قبول ترین رفتار است که عمدی از دست دادن. “این غیرورزشی ترین کاری است که می توانید انجام دهید.”

اعتقاد بر این است که کارلسن تصمیم گرفت به جای هیچ حرکتی، یک حرکت واحد انجام دهد تا از نظر فنی قرارداد خود را با برگزارکنندگان انجام دهد. اگر یک یا هر دو بازیکن نتوانند حرکتی انجام دهند، بازی به عنوان یک بازی پیش فرض محسوب می شود نه به عنوان یک بازی کامل.

در مقاله جدید Chessbase، پروفسور کن ریگان، که به طور گسترده به عنوان مرجع اصلی مبارزه با تقلب شناخته می‌شود، فاش می‌کند که طی دو سال گذشته تمام بازی‌های نیمن را روی تخته و آنلاین بررسی کرده است و هیچ مدرکی علیه این آمریکایی پیدا نکرده است. به طور خاص، ریگان بازی‌های نیمان را در یادبود کاپابلانکا در کوبا در سال 2022، جایی که چندین ادعای تقلب وجود داشت، تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که در حالی که میزان دقت نیمن عادی بود، حریفانش عملکردی مشابه با بازی‌های میخائیل تال و الکسی نداشتند. شیروف در دهه های گذشته

نیمن (سیاه، برای حرکت) رفت 1….Qa5??  2 bxc6 bxc6 3 Nxd5!  Qxd2 4 Nxf6 CHECK به دنبال آن 5 Nxd2 و سفید یک پیاده بدون غرامت است که Erijaisi به درستی آن را تبدیل کرده است.  این تاکتیک کوچک می تواند از روزنه های مختلف ناشی شود.
نیمن (سیاه، برای حرکت) رفت 1….Qa5?? 2 bxc6 bxc6 3 Nxd5! Qxd2 4 Nxf6 CHECK به دنبال آن 5 Nxd2 و سفید یک پیاده بدون غرامت است که Erijaisi به درستی آن را تبدیل کرده است. این تاکتیک کوچک می تواند از روزنه های مختلف ناشی شود.

هیکارو ناکامورا، شماره 6 جهان، در پخش های استریم خود، مدعی شده است که میزان پیشرفت نیمن از سایر اعجوبه ها سریع تر بوده و بنابراین مشکوک است. واقعیت این است که نیمن در سن 19 سالگی، در میان نسل نوجوانی که به سرعت در حال رشد است فاصله زیادی دارد. او هم سن و سال علیرضا فیروزجا است که از موفقیت های درخشان خود در جام سینکوفیلد تازه شده است، اما حدود 90 امتیاز از مرد فرانسوی متولد ایران عقب است. او رتبه مشابهی با نودیربیک عبدالوساتوروف از ازبکستان و زوج هندی رامشبابو پراگناناندا و دوماراجو گوکش دارد، اما این سه نفر همگی دو تا سه سال از آمریکایی جوانتر هستند. گوکش در لیگ اسپانیا بازی می کند، جایی که روز یکشنبه با سبکی عالی مقابل گاواین جونز از انگلیس پیروز شد.

نیمان می خواهد قهرمان جهان شود، اما چهار رقیب او جاه طلبی یکسانی دارند. احتمالاً این بدان معناست که از نظر دعوای او با کارلسن، مسیرهای آنها احتمالاً در آینده کمتر از هم متقاطع خواهد شد و سازمان دهندگان می‌دانند که نمی‌توانند هر دو را شامل شوند.

در دور پنجم دوشنبه، درست قبل از دیدار سرنوشت‌ساز با کارلسن، نیمان با آرجون اریگایسی، رهبر تورنمنت، جفت شد و (به تابلوی بالا نگاه کنید) اشتباه اساسی را مرتکب شد که یک بازیکن 1700 باید از آن خجالت بکشد، چه برسد به 2700.

بر خلاف فاجعه فوق، نیمان سه شنبه شب در 21 حرکت مقابل لوون آرونیان شماره 10 جهان گلزنی کرد تا امیدهای خود در مرحله یک چهارم نهایی را زنده نگه دارد. در پایان 21…Kd7 22 Qe7+ Kc6 23 Nd4 مات است.

3834 ! Qxe5! و حرکت بعدی را همراهی کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سگ پس از پرت شدن از پل فلوریدا در سطل زباله نجات یافت | فلوریدا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سگ جوان پس از …