اولین نکته: پوتین در تشدید جنگ اوکراین به تلافی اتمی تهدید کرد | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

صبح بخیر.

ولادیمیر پوتین بسیج نسبی در روسیه را در تشدید شدیدی که مردم و اقتصاد این کشور را در شرایط جنگ قرار می دهد، اعلام کرده است.

رئیس‌جمهور همچنین تهدید به تلافی‌جویانه هسته‌ای کرد و گفت روسیه «سلاح‌های زیادی برای پاسخ دادن» به آنچه او تهدیدات غرب در قلمروش خواند، دارد و افزود که بلوف نمی‌زند.

پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی مورد انتظار گفت که “بسیج جزئی” پاسخی مستقیم به خطرات ناشی از غرب است که “می خواهد کشور ما را ویران کند” و مدعی شد که غرب تلاش کرده است “مردم اوکراین را به خوراک توپ تبدیل کند”.

وی گفت: “خدمت سربازی فقط شامل شهروندانی می شود که در حال حاضر در ذخیره هستند، به ویژه کسانی که در نیروهای مسلح خدمت کرده اند، دارای مشاغل خاص نظامی و تجربه مرتبط هستند.”

  • چی از آن زمان اتفاق افتاده است؟ اندکی پس از اعلام پوتین، وزیر دفاع این کشور، سرگئی شویگو، گفت 300000 روس به عنوان بخشی از بسیج فراخوانده خواهند شد که برای «کسانی که تجربه نظامی قبلی دارند» اعمال خواهد شد.

  • چه چیزی باعث این جرقه شده است؟ سخنرانی تلویزیونی رهبر روسیه به این کشور یک روز پس از آن صورت گرفت که مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین اعلام کردند که قصد دارند رای گیری برای تبدیل شدن به بخشی از روسیه برگزار کنند. این می تواند زمینه را برای تشدید جنگ پس از موفقیت اوکراین برای مسکو فراهم کند.

نویسنده ای جین کارول پس از متهم کردن ترامپ به تجاوز جنسی، شکایت جدیدی را ارائه کند

ای جین کارول در سال 2020
ای ژان کارول در سال 2020. ستون نویس سابق ال، قصد دارد بر اساس قانون بازماندگان بزرگسالان نیویورک از دونالد ترامپ شکایت کند. عکس: Seth Wenig/AP

ای ژان کارول، نویسنده ای که بیش از دو دهه پیش دونالد ترامپ را به تجاوز به او متهم کرد، قصد دارد شکایت جدیدی علیه رئیس جمهور سابق آمریکا تنظیم کند.

در نامه ای که روز سه شنبه علنی شد، وکیل ستون نویس سابق مجله Elle گفت که او قصد دارد از ترامپ به دلیل ایجاد ناراحتی عمدی و عمدی تحت قانون بازماندگان بزرگسالان ایالت نیویورک شکایت کند.

این قانون که اخیراً توسط فرماندار، کتی هوچول امضا شده است، به متهمان بزرگسال فرصتی یک ساله می دهد تا بدون توجه به اینکه چه مدت پیش اتفاق افتاده است، ادعاهای مدنی را در مورد سوءرفتار جنسی ادعایی مطرح کنند.

ترامپ تجاوز به کارول را رد کرده و او را به ساختگی ادعای فروش کتابش متهم کرده است.

روبرتا کاپلان، وکیل کارول، گفت که موکلش قصد دارد در 24 نوامبر، زمانی که قانون ایالتی اجرایی می شود، از ترامپ شکایت کند و این ادعاها و پرونده افترای فعلی کارول علیه ترامپ می تواند در فوریه 2023 با هم محاکمه شود.

  • کارول می گوید چه اتفاقی افتاده است؟ کارول ترامپ را به تجاوز به او در رختکن فروشگاه بزرگ برگدورف گودمن منهتن در دهه 1990 متهم کرده است. او در سال 2019 در حالی که او در دوران ریاست جمهوری خود بود از او شکایت کرد و گفت که با رد این اتهام به او تهمت زده است.

  • ترامپ در این باره چه گفته است؟ رئیس جمهور سابق گفت که او “کاملاً دروغ می گوید” و “از نوع من نیست”.

فاش شد: سطوح “تکان دهنده” سرب سمی در آب لوله کشی شیکاگو

الیزابت گراناتو با پسرش لوکش در آشپزخانه خانه شان در شیکاگو، ایلینوی.
الیزابت گراناتو با پسرش لوکش در آشپزخانه خانه شان در شیکاگو، ایلینوی. عکس: جیمی کلتر دیویس/ آبان نیوز

بر اساس تجزیه و تحلیل آبان نیوز از داده‌های شهر شیکاگو، از هر 20 آزمایش آب لوله‌کشی که برای هزاران نفر از ساکنان شیکاگو انجام شد، یک آزمایش نشان داد که سرب، یک سم عصبی، بیش از حد مجاز دولت ایالات متحده است. یک سوم بیش از حد مجاز در آب بطری سرب داشتند.

این بدان معناست که از 24000 آزمایش، تقریباً 1000 خانه دارای سرب فراتر از استانداردهای فدرال بودند. کارشناسان و مردم محلی می گویند که این نتایج نگرانی های گسترده تری را ایجاد می کند زیرا تخمین زده می شود که 400000 لوله سربی برای تامین آب منازل در شهر وجود دارد و اکثریت قریب به اتفاق به عنوان بخشی از این برنامه آزمایش نشده اند.

علاوه بر این، آنها می گویند که شهر به اندازه کافی سریع حرکت نمی کند تا خطر احتمالی را از بین ببرد.

آبان نیوز با مهندس آب الین بتانزو – که به کشف بحران آب فلینت که منجر به مسمومیت بسیاری از ساکنان عمدتا سیاهپوست با سرب در شهر میشیگان شد – کمک کرد تا نتایج آزمایش‌های آب انجام شده برای ساکنان شیکاگو بین سال‌های 2016 و 2021 را بررسی کند. مقامات شیکاگو تحلیلی از نتایج منتشر نکرده اند.

  • سرب چه تاثیری می تواند بر سلامت افراد داشته باشد؟ هنگامی که سرب وارد خون شود، می تواند از سد خونی مغزی عبور کند و بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد. با سطوح IQ پایین، اختلالات رفتاری و بدتر شدن عملکرد در خواندن و ریاضی مرتبط است. در بزرگسالان، سطوح پایین سرب با مشکلات کلیوی و افزایش فشار خون همراه است که می‌تواند به مجموعه‌ای از اثرات قلبی کمک کند.

نقشه کشان مینه سوتا در بزرگترین کلاهبرداری همه گیر 250 میلیون دلار کلاهبرداری کردند.

دفاتر Feeding Our Future در سنت آنتونی، مینه سوتا.
دفاتر Feeding Our Future در سنت آنتونی، مینه سوتا. عکس: Shari L Gross/AP

چهل و هفت نفر در بزرگترین پرونده “کلاهبرداری همه گیر” تاکنون متهم شده اند و متهمان را متهم به یک طرح “وقیحانه” برای کلاهبرداری میلیون ها دلار از برنامه ای که برای کودکان کم درآمد در نظر گرفته شده است و استفاده از آن برای “غنی سازی” هستند. خودشان».

متهمان متهم به ایجاد شرکت هایی هستند که ادعا می کردند به ده ها هزار کودک در سراسر مینه سوتا غذا می دادند و سپس از طریق برنامه های تغذیه غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده به دنبال بازپرداخت آن وعده های غذایی بودند.

دادستان ها می گویند که وعده های غذایی کمی سرو شده است و متهمان از این پول برای خرید خودروهای لوکس، اموال و جواهرات استفاده کرده اند. مقامات می گویند که در مجموع 250 میلیون دلار از برنامه فدرال به سرقت رفته است.

اندرو لوگر، وکیل ایالات متحده در مینه سوتا، در یک کنفرانس خبری گفت: “این 250 میلیون دلار کف است.”

  • چگونه کلاهبرداری را انجام دادند؟ لوگر گفت که دولت برای بیش از 125 میلیون وعده غذایی تقلبی صورت‌حساب دریافت کرده است و برخی از متهمان با استفاده از یک تولیدکننده نام تصادفی آنلاین، نام‌هایی برای کودکان می‌سازند. بسیاری از شرکت‌هایی که ادعا می‌کردند غذا سرو می‌کنند توسط یک سازمان غیرانتفاعی به نام Feeding Our Future حمایت می‌شدند که ادعاهای شرکت‌ها را برای بازپرداخت ارائه می‌کرد.

در سایر خبرها …

تصویری از فرماندار فلوریدا، ران دیسانتیس، در یک گردهمایی در مورد انتقال مهاجران به تاکستان مارتا در بالا نگه داشته شده است.
تصویری از فرماندار فلوریدا، ران دیسانتیس، در یک گردهمایی در مورد انتقال مهاجران به تاکستان مارتا در بالا نگه داشته شده است. عکس: کریستوبال هررا/EPA
  • وکلای مدافع مهاجران و پناهندگان ونزوئلایی که گفته می شود فریب خورده اند تا به جزیره ثروتمند مارتا وینیار در ماساچوست پرواز کنند، یک شکایت دسته جمعی حقوق مدنی تنظیم کرده اند. علیه فرماندار فلوریدا و دیگر مقامات ایالتی. در این شکایت ادعا شده است که آنها “به عنوان پیاده سیاسی استفاده شده اند”.

  • خانه‌های متعلق به الیگارش‌های روسی که با «پول‌های کثیف» در ثروتمندترین بخش‌های لندن خریداری شده‌اند، می‌توانند مصادره شوند و به مسکن ارزان قیمت تبدیل شوند. تحت برنامه‌هایی برای سرکوب الیگارشی‌هایی که از بلگراویا، نایتزبریج و مایفر «برای شستشوی پول‌هایشان» استفاده می‌کنند.

  • ظاهراً در اعتراض به مراسم تشییع جنازه شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن در هفته آینده، مردی خود را در نزدیکی دفتر نخست وزیر ژاپن به آتش کشیده است. این مرد که نامش فاش نشده است در حادثه توکیو تمام بدنش سوخته است.

  • نیروی فضایی، ششمین و جدیدترین شاخه ارتش آمریکا، آهنگ رسمی خود را روز سه‌شنبه در میان واکنش‌های نه چندان درخشان منتقدان پخش کرد. نیروی فضایی در سال 2019 به دستور کاخ سفید ترامپ ایجاد شد. همانطور که یکی از وب سایت های اختصاص داده شده به پوشش نیروهای مسلح ایالات متحده می گوید: “این یک صدای بلند نیست.”

آمار روز: محققان تخمین می زنند که برای هر انسان 2.5 میلیون مورچه وجود دارد در این سیاره

مورچه گلوله ای روی برگ
مورچه گلوله ای بیش از 12000 گونه شناخته شده مورچه وجود دارد و آنها تقریباً در همه جای زمین بومی هستند. عکس: خوان کارلوس اولات/ رویترز

پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده جمعیت انسان‌های جهان از مرز ۸ میلیارد نفر عبور کند. در مقایسه با مورچه ها، این یک نقطه عطف متوسط ​​است. محققان دقیق‌ترین ارزیابی‌ها را تا به امروز از جمعیت جهانی مورچه‌ها انجام داده‌اند و مجموع تخمین زده‌شده 20 کوادریلیون از آنها یا تقریباً 2.5 میلیون برای هر انسان است. با توجه به این که این حشرات پرمشغله و اجتماعی در همه جا حضور دارند و این واقعیت که آنها از عصر دایناسورها با قدیمی ترین فسیل شناخته شده مورچه که قدمت حدود 100 میلیون سال به دوره کرتاسه دارد، رشد کرده اند، چندان شگفت آور نیست.

این را از دست ندهید: پادکست های جنایی واقعی که زندگی سوژه های آنها را تغییر داد

سوژه پادکست «سریال» عدنان سید دادگاه مداری بالتیمور را پس از اینکه یک قاضی محکومیت قتل او را لغو کرد، ترک می‌کند.
سوژه پادکست «سریال» عدنان سید دادگاه مداری بالتیمور را پس از اینکه یک قاضی محکومیت قتل او را لغو کرد، ترک می‌کند. عکس: جیم لو اسکالزو / EPA

روز دوشنبه، یک قاضی بالتیمور حکم محکومیت عدنان سید، مردی را که 23 سال را پشت میله های زندان به خاطر جنایتی که ادعا می کند مرتکب نشده بود، لغو کرد. هشت سال پیش، سارا کونیگ، روزنامه‌نگار، سید را در کانون سریال پادکست «این امریکن زندگی» قرار داد، در این فرآیند سید را به چهره‌ای نامحتمل تبدیل کرد و جهان را به «عصر طلایی پادکست» تبدیل کرد. سریال اولین پادکستی بود که به صورت مگا ویروسی شد و تنها چهار هفته پس از انتشار به 1 میلیون دانلود در هر قسمت رسید. در اینجا نگاهی داریم به آنچه که سریال در سال‌های پس از آن انجام داده است – خوب، بد، بی‌شرمانه.

… یا این: عربستان سعودی کوچک تاریخی کالیفرنیا بالاخره به رسمیت شناخته شد

رشاد الدباغ، سمت چپ، مدیر اجرایی شورای مدنی عرب آمریکایی، و امین نش، پژوهشگر، با نقاشی دیواری ملکه های حجابی در آناهیم عکس می گیرند.
رشاد الدباغ، سمت چپ، مدیر اجرایی شورای مدنی عرب آمریکایی، و امین نش، پژوهشگر، با نقاشی دیواری ملکه های حجابی در آناهیم عکس می گیرند. عکس: کریستینا هاوس / لس آنجلس تایمز / گتی

ماه گذشته، پس از بیش از 20 سال حمایت اجتماعی، شورای شهر آناهیم به طور رسمی بخشی از شهر را به عنوان عربستان کوچک تعیین کرد و آن را به اولین منطقه تحت محاصره آمریکایی عرب های آمریکایی در ایالات متحده تبدیل کرد. تابلویی با علامت‌گذاری «عربستان کوچک» در بین ایالتی 5 نصب خواهد شد و شورای شهر برنامه‌هایی برای سفارشی کردن مطالعه عمیق این محله دارد. اما برای بسیاری از ساکنان و صاحبان مشاغل، این نام به معنای عمیق‌تر است. نزار میلبز، یک فعال اجتماعی گفت: «با این نامگذاری، احساس می کنید بخشی از آمریکا هستید، جامعه شما نماینده است.

بررسی آب و هوا: رئیس سازمان ملل متحد خواستار مالیات بادآورده بر شرکت های سوخت فسیلی است

آنتونیو گوترش
آنتونیو گوترش گفت که پول جمع‌آوری‌شده باید به کشورهای آسیب‌پذیری که خسارت‌های ناشی از بحران آب‌وهوایی را تجربه می‌کنند، هدایت شود. عکس: Lev Radin/Pacific Press/REX/Shutterstock

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: کشورها باید مالیات‌های بادآورده‌ای را بر شرکت‌های سوخت فسیلی اعمال کنند و پول را به کشورهای آسیب‌پذیری که از بحران آب‌وهوایی متحمل ضررهای بدتر می‌شوند، اختصاص دهند. آنتونیو گوترش گفت: «آلاینده‌ها باید برای خسارات فزاینده ناشی از امواج گرما، سیل و سایر اثرات آب و هوایی بپردازند، و افزود که «زمان آن رسیده است که تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و توانمندسازان سوخت فسیلی را در جریان بگذاریم». درخواست گوترش در فوری ترین و تلخ ترین سخنرانی او تا به امروز در مورد وضعیت کره زمین بود. او گفت: «دنیای ما دچار مشکل بزرگی است.

آخرین چیز: تابلوی هالیوود برای تغییر چهره با نزدیک شدن به تولد 100 سالگی

علامت هالیوود
حروفی که در ابتدا «هالیوودلند» خوانده می‌شوند، باید طی فرآیندی قابل مشاهده در وب‌کم 24 ساعته، دوباره رنگ‌آمیزی شوند. عکس: Reed Saxon/AP

در آماده سازی برای تولد 100 سالگی خود در سال آینده، نشان هالیوود در حال تغییر است. حروف غول پیکر روی تپه در حال تمیز کردن و رنگ آمیزی هستند، فرآیندی که تخمین زده می شود هشت هفته طول بکشد. تازه کردن حروف 45 فوتی به حدود 250 گالن رنگ و پرایمر نیاز دارد – که به آن هالیوود “لیفت صورت” گفته می شود – و هر کسی که می خواهد خشک شدن رنگ را تماشا کند می تواند در وب کم 24 ساعته این علامت را دنبال کند. آخرین باری که این حروف دوباره رنگ آمیزی شد، یک دهه پیش و در زمان تولد 90 سالگی آن بود.

ثبت نام

برای جلسه توجیهی صبح ایالات متحده ثبت نام کنید

First Thing هر روز هفته به هزاران صندوق ورودی تحویل داده می شود. اگر قبلا ثبت نام نکرده اید، همین الان مشترک شوید.

در تماس باشید

اگر سؤال یا نظری در مورد هر یک از خبرنامه های ما دارید، لطفاً به newsletters@aban.news.com ایمیل بزنید

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …