آزادی رسانه: تقریباً در همه کشورهای عضو روند منفی را می بینیم، Věra Jourová می گوید

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

کمیسیون اروپا قانون آزادی رسانه‌ها را پیشنهاد می‌کند، مجموعه‌ای از قوانین جدید که هدف آن حفاظت از تکثر رسانه‌ای و استقلال در کشورهای عضو است.

در این نسخه از گفتگوی جهانی، ساندور زیروس، روزنامه‌نگار یورونیوز با ویرا ژورووا، معاون ارزش‌ها و شفافیت کمیسیون اروپا صحبت می‌کند تا درباره مقررات پیشنهادی و برنامه‌های اتحادیه اروپا برای حفاظت از آزادی رسانه اطلاعات بیشتری کسب کند.

مصاحبه کامل اینجا

“بنابراین ما در ساختمان پارلمان اروپا در استراسبورگ هستیم و کمیسیون اروپا قانون جدیدی را پیشنهاد می کند، قانون آزادی رسانه ها. بنابراین آزادی رسانه ها ارزش اصلی اتحادیه اروپا است. چرا برای نجات آن به قانون جداگانه نیاز داریم؟”

ما برای محافظت بهتر از رسانه ها در اروپا به قوانین الزام آور قانونی نیاز داریم، زیرا تقریباً در همه کشورهای عضو روند منفی را می بینیم. ما یک موضوع پاناروپایی فشارهای سیاسی بر رسانه ها و مشکلات اقتصادی داریم. ما شاهد مشکلات زیادی در بخش رسانه های عمومی هستیم. وقتی صحبت از مالکیت رسانه ها و تبلیغات برای پول عمومی می شود، شفافیت کافی را نمی بینیم. و ما تصمیم گرفتیم که موضوعات را با قوانین الزام آور قانونی، آیین نامه پوشش دهیم و اکنون مذاکرات آغاز خواهد شد.

به نظر شما مشکل آفرین ترین حوزه های رسانه ای و مشکل آفرین ترین کشورها کدامند؟

مشکل سازترین زمینه این است که ما شاهد کوچک شدن فضا برای آزادی، برای انجام کار توسط روزنامه نگاران هستیم. اول از همه، ما باید بیشتر برای محافظت از رسانه ها در برابر دخالت های سیاسی تلاش کنیم. به همین دلیل ما یک بخش بسیار مهم از قانون داریم که می گوید دولت نباید دخالت کند. مورد دوم، که شامل استفاده از نرم افزارهای جاسوسی، به عنوان مثال، یا فشار دادن روزنامه نگاران برای افشای منابع است. این نوع حملات سرزده علیه رسانه ها را در برخی کشورها شاهد هستیم. ما همچنین معتقدیم که باید رسانه های خدمات عمومی در همه کشورهای عضو داشته باشیم، نه رسانه های دولتی یا رسانه های حزبی. و ثالثاً، من فکر می‌کنم که ما هنوز باید تلاش کنیم تا تعادلی بین رسانه‌ها و پلتفرم‌های آنلاین برقرار کنیم، زیرا پلتفرم‌های آنلاین قدرت زیادی دارند و محتوا را تعدیل می‌کنند. و ما می‌خواهیم محتوای تولید شده توسط روزنامه‌نگاران حرفه‌ای زنده بماند و حذف نشود یا به نحوی بیرون رانده شود.

شما به کشور خاصی اشاره نکردید.

آره. شما از همه کشورها پرسیدید، بله. پنهان نمی کنم. وقتی بارها از من پرسیدند، در این خانه، چگونه به رسانه ها در مجارستان کمک خواهید کرد، ناامید شدم؟ این KESMA است، که از نظر ما تمرکز بسیار بالایی از مالکیت رسانه‌ها را در زیر یک سقف ایجاد می‌کند که در تضاد با کثرت گرایی رسانه‌ها است. همچنین، ما مجبور شدیم در رادیو KLUB و مشکل مجوز واکنش نشان دهیم. بله، ما با تخلف به آن پرداختیم [process] بر اساس قوانین مخابراتی اما در لهستان با طرح افزایش مالیات برخی رسانه ها یا مشکلاتی که تلویزیون 24 با آن مواجه بود، شاهد مشکلاتی بودیم. و باید به شما بگویم، از این که بگویم نمی توانم کمکی کنم و نتوانستم کمکی کنم خسته شده ام. با این حال، من نمی توانم کمک کنم. زیرا رسانه ها از هیچ حمایت قوی تر از هر بازیگر دیگری در بازار واحد برخوردار نیستند. بنابراین، ما به رسانه ها خیلی بیشتر از تولیدکنندگان جوراب نیاز داریم. هیچ چیزی علیه تولیدکنندگان جوراب نیست، اما برای رسانه ها وظیفه ویژه ای داریم. آنها باید برای حفاظت از دموکراسی کار مناسب را انجام دهند. “

پس چندین برابر تمرکز مالکیت را ذکر کردید. اتحادیه اروپا وقتی از قانون رقابت استفاده نمی کند چگونه می تواند این موضوع را لمس کند؟

رقابت برای ارائه راه حل کوتاه بود. من چندین بار با همکار محبوبم Margrethe Vestager مشورت کردم و دیدیم که معیارهای عمل خیلی بالاست. و نیاز به ارائه مجموعه ای از قوانین خاص برای رقابت در بازار رسانه ضروری بود. بنابراین ما با معیارهای متعددی روبرو هستیم که باید ارزیابی شوند تا قضاوت یا ارزیابی کنیم که آیا تمرکز به معنای کاهش تکثرگرایی است یا خیر.

و در مورد استفاده از نرم افزارهای جاسوسی علیه روزنامه نگاران چطور؟ این را در بسیاری از کشورها دیدیم. و در برخی از کشورها، در واقع قانونی است. بنابراین چگونه خبرنگاران را از هدف قرار گرفتن با نرم افزارهای جاسوسی نجات می دهید؟

ما به صراحت به دو دلیل یا دو حالت اشاره می کنیم که این جاسوس افزار توسط دولت، نه توسط نهادهای خصوصی، توسط دولت قابل استفاده است: فقط زمانی که یک مورد موجه از تهدید وجود داشته باشد. برخی مسائل مربوط به امنیت ملی یا زمانی که یک جرم جدی در حال بررسی است. هر دو مورد باید توجیه شوند و باید مورد برکت دادگاه قرار گیرند زیرا ما هنوز در شرایطی هستیم که باید به منشور حقوق اساسی احترام بگذاریم.

بنابراین در سخنرانی رئیس جمهور فون لاین شنیدیم که برخی از قدرت های خارجی، حکومت های خودکامه خارجی با اسب های تروا از داخل اتحادیه اروپا را مورد حمله قرار می دهند. آیا می دانید آنها چه کسانی هستند؟

“اوه، ما نقشه خوبی از ترول های روسی در قلمرو خود داریم. متحدان چه کسانی هستند؟ نیابتی ها چه کسانی هستند؟ گاهی اوقات احمق های مفید. افرادی که این کار را به خاطر پول یا به دلایل ایدئولوژیک انجام می دهند. و چه چیزی. ما می‌توانیم انجام دهیم، نمی‌توانیم مردم را به خاطر اظهار نظر یا اشتراک‌گذاری نظراتشان ساکت کنیم، باید با جعل واقعیت‌ها مبارزه کنیم، به همین دلیل است که در معرفی اقدامات علیه اطلاعات نادرست و تبلیغات روسی، ترکیبی از برخی موارد را داریم. به عنوان مثال، راستی‌آزمایی یا پول‌زدایی از این کانال‌ها که می‌دانیم کدامند، که این اطلاعات نادرست را در اروپا پخش می‌کند. پوتین به‌عنوان سلاحی علیه ما استفاده می‌کند، اما از کلمات نیز علیه ما استفاده می‌شود و من فکر می‌کنم که ما نباید ساده لوح باشیم و باید بیشتر از این کار کنیم.

مصاحبه را با کلیک بر روی پخش کننده بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تد باد و چری بیزلی در مناظره سنای کارولینای شمالی به مصاف یکدیگر خواهند رفت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، رقابت به قدری فشرده شده است که …