فدرال رزرو نسبت به “درد” پیش رو با افزایش تورم هشدار داد | فدرال رزرو

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ماه گذشته هشدار داد که با تلاش بانک مرکزی ایالات متحده برای مهار افزایش تورم غیرقابل مشاهده در 40 سال گذشته، “دردی” در پیش خواهد داشت. پاول در روز چهارشنبه نشانه هایی از میزان درد را ارائه خواهد داد.

انتظار می رود فدرال رزرو بعد از ظهر چهارشنبه پس از پایان آخرین جلسه خود، افزایش شدید دیگری را در نرخ بهره اعلام کند. همچنین پیش بینی های اقتصادی خود را برای اقتصاد ایالات متحده به روز خواهد کرد.

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که فدرال رزرو نرخ بهره خود را 0.75 درصد افزایش خواهد داد که سومین افزایش متوالی از این قبیل است و نشان می‌دهد که قصد دارد دوباره نرخ بهره را در ماه‌های آینده افزایش دهد.

این افزایش در حالی صورت می‌گیرد که بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان در حال افزایش نرخ‌ها برای مقابله با بحران رو به رشد هزینه‌های زندگی هستند. انتظار می رود بانک انگلستان این هفته بزرگترین افزایش نرخ خود را در 25 سال اخیر اعلام کند و بانک مرکزی اروپا در اوایل این ماه نرخ بهره را در سراسر منطقه یورو با حاشیه بی سابقه افزایش داد زیرا تورم در برخی از 19 کشور عضو آن به دو رقم رسید.

سال گذشته فدرال رزرو تورم را به عنوان یک موضوع «گذرا» ناشی از همه‌گیری و مسائل زنجیره تأمین رد کرد، اما قیمت‌های مصرف‌کننده سرسختانه بالا مانده و علی‌رغم تغییر دیدگاه فدرال رزرو و افزایش نرخ تهاجمی آن، همچنان بالا مانده است.

اداره آمار کار هفته گذشته اعلام کرد که قیمت ها در ماه گذشته 8.3 درصد نسبت به آگوست سال گذشته افزایش یافته است. نرخ هدف فدرال رزرو برای تورم سالانه 2 درصد است.

این اخبار برخی را به این حدس و گمان واداشت که فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را تا یک درصد کامل افزایش دهد، حرکتی شدید برای موسسه ای که معمولاً نرخ ها را با احتیاط یک چهارم درصد بالا و پایین می کند.

افزایش شدید نرخ بهره با هدف کند کردن اقتصاد و کاهش قیمت ها انجام می شود. نرخ های بالاتر به بازار مسکن سرازیر شده است، جایی که نرخ وام مسکن 30 ساله اکنون برای اولین بار در 14 سال از مرز 6 درصد عبور کرده است.

اما افزایش نرخ‌ها زمان می‌برد تا به اقتصاد گسترده‌تر وارد شود و تاکنون برای کاهش تورم کاری انجام نداده است و بر بازار کار نیز تأثیری نداشته است. ماه گذشته ایالات متحده 31500 شغل جدید ایجاد کرد و نرخ بیکاری با 3.7 درصد نزدیک به پایین ترین رقم 50 سال اخیر است.

تا همین اواخر پاول پیشنهاد کرده بود که یک “فرود نرم” برای اقتصاد امکان پذیر است، که در آن افزایش نرخ ها بدون ایجاد رکود مالی شدید، قیمت ها را پایین می آورد.

اما در نشست سالانه بانک‌های مرکزی در جکسون هول، وایومینگ، پاول در ماه گذشته اذعان کرد که مشکلات اقتصادی بهایی است که فدرال رزرو حاضر به پرداخت برای کنترل تورم است. او گفت: «در حالی که نرخ‌های بهره بالاتر، رشد آهسته‌تر و شرایط نرم‌تر بازار کار، تورم را کاهش می‌دهند، دردسرهایی را نیز برای خانوارها و مشاغل به همراه خواهند داشت.» اینها هزینه های ناگوار کاهش تورم است. اما شکست در بازگرداندن ثبات قیمت به معنای درد بسیار بیشتری خواهد بود.

الن زنتنر، اقتصاددان ارشد آمریکایی در مورگان استنلی، گفت که فدرال رزرو هنوز «دردی» را که معتقد است برای مهار تورم ضروری است، ندیده است.

«تاکنون، نرخ‌های بالاتر درد کمی را بر اقتصاد واقعی تحمیل کرده است، بنابراین فدرال رزرو فضایی برای ادامه پیاده‌روی در قلمرو محدودکننده دارد. در نظر بگیرید که تا کنون، اصلاح مسکن در حال انجام است، اگر واقعاً به شدت نگاه کنید، می‌توانید شاهد کاهش سود خالص شغل باشید، و ما شاهد کاهشی در هزینه‌های مصرف‌کننده بوده‌ایم، اما این برای ایجاد رشد پایدار زیر پتانسیل کافی نیست. که صندلی به دنبال آن است.» زنتنر در یادداشتی خطاب به سرمایه گذاران نوشت. نکته پایانی این است که فدرال رزرو به شواهد بیشتری نیاز دارد مبنی بر اینکه اقداماتش از اقتصاد واقعی ضربه می زند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دو طلا برای خواهر و برادر آبه در حالی که ژاپن به پاکسازی در تاشکند ادامه می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در مسابقات جهانی تاشکند 2022، ماریوس …