کودکان 9 ساله می گویند که از کار بازیافت پلاستیک در ترکیه بیمار شده اند | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به گفته دیده بان حقوق بشر، کودکان 9 ساله در مراکز بازیافت زباله های پلاستیکی در ترکیه کار می کنند و آنها را در معرض خطر بیماری های جدی و مادام العمر قرار می دهد.

کارگرانی از جمله کودکان و افرادی که در خانه‌هایی که به طور خطرناکی نزدیک به مراکز هستند، به محققان گفتند که از مشکلات تنفسی، سردردهای شدید و بیماری‌های پوستی رنج می‌برند.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی جدید، دولت ترکیه را به تشدید اثرات بهداشتی و زیست‌محیطی بر کارگران از طریق ناتوانی در اجرای قوانینی که نیازمند صدور مجوز سخت‌گیرانه و بازرسی‌های منظم از مراکز بازیافت است، متهم می‌کند.

در این گزارش آمده است که اتحادیه اروپا، بزرگترین صادرکننده زباله پلاستیکی به ترکیه بین سال‌های 2017 و 2021، و بریتانیا، بزرگترین صادرکننده پلاستیک در همان دوره، نیز به طور قابل توجهی در نقض حقوق بهداشتی و زیست‌محیطی در ترکیه مشارکت داشته‌اند.

پس از اینکه چین واردات زباله های پلاستیکی را در سال 2018 ممنوع کرد، صادرات زباله های پلاستیکی اتحادیه اروپا به ترکیه با 1200 درصد افزایش از 38804 تن به 446432 تن در سال 2021 رسید. در سال 2021 انگلیس 122898 تن پلاستیک به عضویت سازمان صادر کرد. همکاری و توسعه.

کریستا شنوم، همکار گروبر در HRW و محقق اصلی این گزارش، گفت: «دولت ترکیه در اجرای قوانین خود شکست خورده است. مقرراتی برای محافظت از مردم و محیط زیست دارد، اما عدم اجرای آن، خطر ابتلا به بیماری های جدی مادام العمر را در افراد افزایش می دهد.

او گفت: «ثروتمندترین کشورهای اروپایی زباله های خود را به ترکیه می فرستند و برخی از آسیب پذیرترین جوامع ترکیه از جمله کودکان، پناهندگان و مهاجران را در معرض خطرات جدی زیست محیطی و بهداشتی قرار می دهند.

تکه ای از زمین بایر با کیسه های زباله و آتش سوزی
زباله های پلاستیکی به طور غیرقانونی در نزدیکی تأسیسات بازیافت پلاستیک و یک منطقه مسکونی در آدانا ریخته شده و به آتش کشیده می شوند. عکس: HRW

ما از بریتانیا، اتحادیه اروپا و سایر کشورها می‌خواهیم که زباله‌های خود را در داخل کشور مدیریت کنند نه اینکه آنها را به ترکیه صادر کنند، جایی که به سلامت انسان و حقوق بشر آسیب وارد می‌کند.»

او افزود که ترکیه باید ممنوعیت واردات زباله های پلاستیکی را که در ژوئیه 2021 اعمال کرده بود، اما پس از آن به سرعت لغو شد، بازگرداند.

لورن ویر، از آژانس تحقیقات محیطی، یک گروه کمپین بین المللی، گفت: «یافته های منتشر شده توسط دیده بان حقوق بشر عمیقا نگران کننده است و شواهد بیشتری از اثرات منفی جدی تجارت جهانی زباله های پلاستیکی، نه تنها در کشورهای غیر OECD ارائه می دهد. اما در کشورهای OECD نیز.

در ترکیه، کار برای افراد زیر 18 سال در تاسیسات زباله های خطرناک، از جمله در تاسیسات بازیافت پلاستیک، غیرقانونی است. قرار گرفتن در معرض چنین زباله هایی به ویژه برای سلامت کودکان مضر است.

با این حال HRW که با 64 نفر در شهر آدانا و استانبول در جنوب ترکیه مصاحبه کرد، از جمله 26 نفر که اکنون در مراکز بازیافت پلاستیک کار می کنند یا قبلاً کار کرده اند، دریافت که یک سوم آنها یا در کودکی کار را شروع کرده اند یا در زمان مصاحبه کودک بوده اند. برخی از کارگران گفتند که ضایعات خارجی وارداتی را دیده‌اند، اما HRW منبع زباله‌های پلاستیکی را شناسایی نکرد.

دستی که کیسه پلاستیکی در دست دارد
برخی از زباله های پلاستیکی در نزدیکی کارخانه بازیافت پلاستیک در آدانا یافت شده است. عکس: HRW

احمد، 20 ساله، که در پنج سال گذشته به عنوان جمع کننده زباله و در یک مرکز بازیافت پلاستیک در آدانا کار کرده است، به HRW درباره یک “دیگ عظیم” گفت که گازهای خود را در مرکز بازیافت منتشر می کند.

او گفت: «وقتی آن را استنشاق کردم، احساس می‌کردم که ریه‌هایم فشرده شده و تحت فشار هستند… دو ماه پیش کار را در آنجا متوقف کردم، اما هنوز مشکل تنفسی دارم.

محققان دریافتند که کارگران کارخانه های بازیافت ترکیه شامل پناهندگان و مهاجران غیرقانونی هستند. برخی گزارش دادند که در صورت مریض شدن یا مجروح شدن به امکانات پزشکی دسترسی ندارند.

ساکنان جوامع اطراف گفتند که بوهای شدید و آلودگی ناشی از بازیافت پلاستیک مانع از باز کردن پنجره ها یا گذراندن وقت در خارج از خانه می شود. در این گزارش آمده است که بسیاری از تأسیسات به طور خطرناکی به خانه‌ها، مدارس یا بیمارستان‌ها نزدیک شده‌اند که برخلاف قوانین ترکیه و مقررات زیست‌محیطی است.

با بازیافت زباله های پلاستیکی در دمای بالا خرد شده و ذوب می شوند، فرآیندی که آلاینده ها و سموم هوا را آزاد می کند. بدون محافظت کافی، سموم می توانند به آسم، مشکل در تنفس و سوزش چشم کمک کنند. دانشمندان همچنین قرار گرفتن در معرض این سموم را با افزایش خطر سرطان، اثرات عصبی و آسیب به سیستم تولید مثل مرتبط می دانند.

پلاستیک‌هایی که از سوخت‌های فسیلی ساخته می‌شوند، گازهای گلخانه‌ای را نیز آزاد می‌کنند و به بحران آب و هوا کمک می‌کنند.

وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه به دیده‌بان حقوق بشر گفت که بین سال‌های 2017 تا 2021 105 بازرسی از مراکز بازیافت زباله‌های پلاستیکی انجام داده است که 26 مورد آن را نقض کرده‌اند. تقریباً 300 بازرسی برنامه ریزی شده و 709 بازرسی برنامه ریزی نشده بین سال های 2013 تا 29 ژوئن 2022 در رابطه با شرایط کاری، رفتار تجاری و بهداشت حرفه ای انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون اروپا اذعان کرد که “ضایعات ما مسئولیت ماست” و گفت که اقدامات بسیار سخت گیرانه تری برای نظارت بر صادرات آن اخیرا پیشنهاد شده است.

از جمله اقداماتی از جمله تعلیق صادرات، زمانی که “ضمانت کافی” وجود نداشت که صادرات به طور پایدار مدیریت شود. این پیشنهادها شامل الزام صادرکنندگان در اتحادیه اروپا به حسابرسی مستقل تأسیسات در مقصد برای زباله است. این سخنگو گفت که این اقدامات شامل ممنوعیت کلی نمی شود که با قوانین تجارت بین المللی مغایرت دارد.

دولت‌های بریتانیا و ترکیه برای اظهارنظر در این باره تماس گرفتند اما به موقع به این مقاله پاسخ ندادند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

انتظار می رود الماس صورتی در حراج هنگ کنگ بیش از 20 میلیون پوند به فروش برسد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، انتظار می‌رود دومین الماس بزرگ و …