اریتره اتیوپی را به انجام یک حمله تمام عیار علیه منطقه تیگری اتیوپی متهم کرده است.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

اریتره روز سه شنبه یک حمله تمام عیار در امتداد مرز این کشور با شمال اتیوپی آغاز کرد که به نظر می رسد تشدید مجدد جنگ در ماه گذشته علیه نیروهای تیگری باشد. مقامات تیگرایان به نوبه خود به مردم خود گفتند که برای جنگ آماده شوند.

گتاچو ردا، سخنگوی تیگری، گفت که اریتره ای ها در کنار نیروهای فدرال اتیوپی، از جمله واحدهای کماندویی، و همچنین شبه نظامیان متحد می جنگند.

او در توییتر خود نوشت: “اریتره در حال استقرار کل ارتش خود و همچنین نیروهای ذخیره است. نیروهای ما قهرمانانه از مواضع خود دفاع می کنند.”

اواخر روز سه‌شنبه، مقامات تیگرایان در بیانیه‌ای در مورد “چالش وجودی” منطقه، از مردم خود خواستند که خود را برای جنگ آماده کنند تا بتوانند “تخریب” کنند. [their] رویاها و آرزوهای دشمنان یک بار برای همیشه.”

یک کارمند بشردوستانه در شهر آدیگرات در شمال اتیوپی به AP گفت که نیروهای اریتره در حال حمله به مناطق اطراف هستند.

نماینده ایالات متحده در شاخ آفریقا به خبرنگاران گفت که واشنگتن تحرکات نیروهای اریتره را در سراسر مرز دنبال می کند.

مایک هامر در واکنش به تحرکات نیروها گفت: “آنها بسیار نگران کننده هستند و ما آن را محکوم می کنیم.”

وی بار دیگر از طرف های متخاصم خواست تا وارد گفتگو شوند و گفت: «راه حل نظامی برای درگیری وجود ندارد».

وضعیت داخل Tigray همچنان وخیم است و میلیون ها نفر از یکدیگر و بقیه جهان قطع شده اند. با از بین رفتن خدمات بانکی و ارتباطی، احیای آنها یک تقاضای اصلی در تلاش‌های میانجی‌گری بوده است.

ورود گسترده اریتره به جنگ تیگری می‌تواند تلاش‌های صلح بین رهبران تیگرایان و ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی را که مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن در سال ۲۰۱۸ روابط خود را با اریتره اصلاح کرد، خنثی کند.

جنگ داخلی در Tigray از نوامبر 2020 آغاز شده است و منجر به کشته شدن ده ها هزار نفر، آواره شدن بیش از دو میلیون نفر و بسیاری از جنایات شده است.

آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، کشورهای غربی را متهم کرده است که چشم خود را بر وضعیت شاخ آفریقا بسته اند و بحران انسانی تیگری را بدون اغراق بیشتر از اوکراین می داند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارلینگ هالند همه ما را شگفت زده کرده است اما پپ گواردیولا را به طرز عجیبی بیهوده رها می کند | ارلینگ هالند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، Dاز دروگر نترسید یا حداقل، نه …