حرکت تجاری رادیکال پاتاگونیا عالی است – اما دولت ها، نه میلیاردرها، باید سیاره را نجات دهند | کارل رودز

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ماظهارات جسورانه در مورد رسیدگی به بحران آب و هوا در چند سال گذشته در دنیای شرکت‌ها امری غیرقابل انکار شده است. اما زمانی که بنیانگذار و مالک شرکت پوشاک در فضای باز پاتاگونیا، ایوان شوینارد، اعلام کرد که خانواده‌اش در حال انتقال 98 درصد از سهام شرکت به یک سازمان غیرانتفاعی تازه تاسیس شده است که به مبارزه با آب و هوا اختصاص داده شده است، این موضوع به سطح جدیدی کشیده شد. درهم شکستن.

Chouinard به دلیل “بخشش” شرکت خود برای این سیاره مورد تشویق قرار گرفت. او خود ادعا کرد که “سرمایه داری را بر سر خود می چرخاند”. تحسین گسترده Chouinard نشانه آشکاری از نارضایتی مردم از افراط در اقتصاد شرکت های بزرگ جهانی و روسای میلیاردر آن است. اما سوال باقی می ماند: می کند این اعطا نشانگر تغییر اساسی در سیستم است؟

این اعلام نتیجه تعهد 50 ساله Chouinard برای کسب و کار برای نجات سیاره بود. در نامه ای که هفته گذشته منتشر کرد، با عنوان “زمین اکنون تنها سهامدار ما است”، او فصل بعدی را برای پاتاگونیا بیان کرد. مالکیت این شرکت از خانواده Chouinard به دو نهاد منتقل می شود: یک تراست و یک سازمان غیرانتفاعی. اهداف اعلام شده از این اقدام جسورانه “حفاظت از ارزش های شرکت”، مبارزه با بحران زیست محیطی و دفاع از طبیعت است.

در عمل، طرح Chouinard به این معنی است که هر سال حدود 100 میلیون دلار سود غیر سرمایه گذاری مجدد به سازمان غیرانتفاعی به نام Holdfast Collective داده می شود. Holdfast مالک 98 درصد از سهام پاتاگونیا خواهد بود و همه آن در سهام بدون حق رای است. ماهیت دقیق کاری که Holdfast انجام خواهد داد مشخص نشده است، به جز ایده بسیار کلی از هدف زیست محیطی آن. پاتاگونیا این هدف را “مبارزه با بحران زیست محیطی، حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی و حمایت از جوامع پر رونق” توصیف می کند.

Holdfast سازمانی است که تحت کد درآمد داخلی ایالات متحده 501(c)(4) به عنوان معاف از مالیات شناخته شده است. این بدان معناست که برخلاف موسسات خیریه عمومی، از نظر قانونی مجاز به فعالیت سیاسی است.

در همین حال، تنها 2٪ از شرکت، اما تمام سهام دارای رای، به پاتاگونیا Purpose Trust می رود. این سازمانی است که پاتاگونیا می گوید “صرفاً برای محافظت از ارزش ها و ماموریت شرکت ما” در نجات کره زمین ایجاد شده است. این بدان معناست که اعتماد بر تصمیماتی مانند ترکیب هیئت مدیره، ساختار سازمانی و عملیات شرکت دارای حق وتو است.

بنابراین، که دیگر مالک پاتاگونیا نیستید، نقش Chouinard در آینده چه خواهد بود؟ وب‌سایت پاتاگونیا می‌گوید: «خانواده Chouinard صندوق هدف پاتاگونیا را راهنمایی می‌کند»، «به حضور در هیئت مدیره پاتاگونیا ادامه می‌دهد» و «کارهای بشردوستانه انجام شده توسط Holdfast Collective را هدایت می‌کند».

به نظر می رسد که در حالی که شوینارد مالکیت شرکت خود را واگذار می کند، کنترل را رها نمی کند. اما آیا کاری که او انجام می دهد از نظر کیفی با اقدامات سایر میلیاردرهای بشردوست متفاوت است؟ این روزها، نخبگان جهانی مانند بارون های دزد قدیم در صف ایستاده اند تا ثروت خود را به اهداف خیر بدهند. فقط کافی است به «پیمان دادن» بیل گیتس و وارن بافت نگاه کنید، جایی که آنها و بیش از 200 نفر از ثروتمندترین افراد دیگر در سراسر جهان متعهد شده اند که بیشتر ثروت خود را برای رسیدگی به مشکلات پیش روی جامعه ببخشند. بنیاد خود گیتس در سال 2021 مبلغ حیرت آور 6 میلیارد دلاری را به عنوان کمک های مالی و قراردادهای خیریه پرداخت کرد.

چیزی که شوینارد را متفاوت می کند این است که به جای دادن یک تعهد انتزاعی، به معنای واقعی کلمه دارایی های خود را رها کرده است. او دیگر میلیاردر نیست. با این حرکت جاه طلبی های او به صراحت سیاسی است و محیطی. او به نیویورک تایمز گفت: «امیدواریم که این شکل جدیدی از سرمایه‌داری را تحت تأثیر قرار دهد که به چند نفر ثروتمند و تعدادی فقیر ختم نمی‌شود.

اینکه Chouinard و دیگران در پرداختن به بحران آب و هوا کمک می کنند، بدون شک چیز خوبی است. به هر حال، دولت ها در سراسر جهان برای چندین دهه شکست خورده اند. اما مسئله این است که همه اینها بخشی از یک سیستم جهانی به خوبی توسعه یافته است که در آن مسئولیت رسیدگی به مشکلات عمومی و اجتماعی به طور فزاینده ای بر عهده منافع خصوصی است. و همانطور که در مورد Chouinard می بینیم، این یک نخبه توانمند است که قادر به فراخوانی ضربات است.

بشردوستی میلیاردرها به جای پرداختن به نظام سیاسی و اقتصادی زیربنایی که نابرابری را ایجاد می کند، توجیهی اخلاقی برای آن فراهم می کند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که پول خود را بدهند، اما هنوز هم این خود آنها هستند که تصمیم می گیرند. بقیه ما فقط باید منفعلانه به خیرخواهی آنها تکیه کنیم. هنوز مشخص نشده است که Holdfast Collective سالانه 100 میلیون دلار خود را صرف چه چیزی خواهد کرد. با این حال، یک سوال کلیدی این است که آیا برای بررسی عمومی و پاسخگویی باز خواهد بود یا خیر.

ما در عصری زندگی می کنیم که در آن صاحبان مشاغل به عنوان داوران اخلاقی جامعه، از ثروت خود برای رسیدگی به آنچه به عنوان بزرگترین مشکلات جامعه می دانند استفاده می کنند. در همین حال، ثروت و تعداد میلیاردرهای جهان افزایش می یابد و نابرابری جامعه را به نقطه شکست می کشاند.

خیلی خوب است که Chouinard شرکت خود را برای آینده سیاره زمین کار می کند. آنچه مهم نیست این است که چگونه زندگی و آینده ما به طور فزاینده ای به قدرت و سخاوت نخبگان ثروتمند وابسته است، نه اینکه توسط اراده مشترک مردم اداره شود. به عنوان یک جامعه جهانی، ما نمی توانیم عقب نشینی کنیم و امیدوار باشیم که میلیاردرهای آینده تصمیم بگیرند ثروت خود را در خدمت به سیاره زمین ببخشند – زمان بسیار کمی برای تجملات دور از ذهن مانند آن باقی مانده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …