“دوست کشور ما”: پوتین از رهبر جدایی طلب صرب بوسنی در سفر خود به کرملین تمجید کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

میلوراد دودیک، رهبر صرب‌های بوسنی، روز سه‌شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کرملین دیدار کرد، دیداری نادر از سوی یک مقام اروپایی که تنها یک روز پس از تایید آشکار تجاوز مسکو به اوکراین انجام شد.

بوسنی به انتخابات عمومی در 2 اکتبر نزدیک می شود که در آن دودیک برای ریاست جمهوری جمهوری صربسکا – یکی از دو واحد اداری اصلی این کشور که حدود نیمی از قلمرو آن را تشکیل می دهد – نامزد ریاست جمهوری صرب است. .

پوتین گفت: به زودی در کشور خود انتخابات خواهید داشت و برای شما آرزوی موفقیت می کنم متن گفتگو توسط وب سایت رسمی کرملین منتشر شده است.

وی افزود: “امیدوارم نتایج به دست آمده، جایگاه نیروهای میهن دوست را در کشور تقویت کند و به ما اجازه دهد تا به توسعه همکاری های سازنده و دوجانبه سودمند ادامه دهیم.”

دودیک – عضو صرب ریاست جمهوری سه جانبه بوسنی در سطح ایالتی – بارها با پوتین دیدار کرده است، به ویژه قبل از انتخابات زمانی که او می خواهد به رای دهندگان صرب بوسنیایی که به شدت طرفدار روسیه هستند نشان دهد که از حمایت رهبر روسیه برخوردار است.

مسکو در حال بررسی این است که آیا به ماموریت صلحبانی در بوسنی رای مثبت بدهد یا خیر

مسکو بارها به سوء استفاده از اختلافات بین سه گروه قومی اصلی در بوسنی با حمایت ضمنی از سیاست های جدایی طلبانه دودیک متهم شده است.

این کشور کوچک بالکان در دهه 1990 توسط یک جنگ وحشیانه و خونین ویران شد که شاهد آن 100000 کشته و دو میلیون نفر پناهنده یا آواره داخلی شدند.

پیمان صلح دیتون در سال 1995 که توسط جامعه بین المللی برای پایان دادن به مناقشه طراحی شد، بوسنی را به دو نهاد جمهوری صربسکا (RS) و فدراسیون با اکثریت بوسنیایی و کروات BiH یا FBiH تقسیم کرد.

این دو نهاد دارای سطح مشخصی از استقلال در تصمیم گیری هستند، به طوری که نهادهای چتر دولتی در امور کلیدی، مانند مالیات و دفاع، کنترل را در دست دارند.

در اواخر سال 2021، دودیک پس از اعلام برنامه‌هایش برای خروج RS از برخی از نهادهای دولتی، با وعده تجزیه ارتش کوچک حرفه‌ای کشور به قومی، باعث شد که بدترین بحران داخلی از زمان جنگ 1992-1995 تلقی شود. بخش های فرعی به عنوان خطرناک ترین اقدامات پیشنهادی دیده می شود.

دودیک پس از تهاجم همه جانبه کرملین، از اعلامیه خود عقب نشینی کرد و در ماه ژوئن اعلام کرد که برنامه های او به دلیل جنگ در اوکراین “به حالت تعلیق درآمده است”.

از زمان تهاجم فوریه به اوکراین، بوسنی یکی از معدود کشورهای اروپایی – از جمله بلاروس، صربستان و مولداوی – است که تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال نکرده است و دودیک بارها این حرکت را مسدود کرده است.

رهبر صرب‌های بوسنی اصرار خود بر بی‌طرفی ماندن را با بیان اینکه بوسنی که کاملاً به گاز روسیه متکی است، نمی‌تواند به دلیل «پیامدهای اقتصادی شدید» بالقوه و همچنین روابط فرهنگی نزدیک با مسکو، از عهده فاصله گرفتن از کرملین برآید، توجیه کرد.

در همین حال، مسکو از ادامه کمک مالی به دفتر نماینده عالی صلح جامعه بین‌الملل که از نهاد ناظر این نهاد یعنی شورای اجرای صلح یا PIC در ماه آوریل خارج می‌شود، خودداری کرده است.

دودیک و پوتین همچنین قرار بود در مورد مأموریت ماموریت بین‌المللی 1100 سرباز متشکل از نیروهای حافظ صلح به رهبری اتحادیه اروپا، Althea، که قرار است در نوامبر سال جاری در شورای امنیت سازمان ملل تمدید شود، صحبت کنند.

گفته می شود که مسکو در حال بررسی این است که آیا به آن رای منفی بدهد یا خیر، اما جزئیات بیشتری پس از دیدار بین این دو فاش نشده است.

دودیک به بازی دوستانه فوتبال آینده می بالد

دودیک آخرین بار در ژوئن، ماه‌ها پس از حمله روسیه به اوکراین، در حالی که در مجمع اقتصادی سن پترزبورگ شرکت کرده بود، با پوتین ملاقات کرد.

وب سایت رسمی کرملین گزارش داد که پوتین در این مجمع از دودیک به خاطر وفاداری به مسکو علیرغم فشارهای شدید بین المللی برای پیوستن به تحریم ها علیه روسیه تمجید کرده است.

از فوریه، دودیک و کرملین همچنین گفته اند که درباره مسائل اقتصادی، از جمله ساخت یک خط لوله گاز با بودجه روسیه به جمهوری صربسکا گفتگو کرده اند. در حقیقت مرکز اداری، بانجالوکا

دودیک همچنین از دیدار روز سه‌شنبه با پوتین استفاده کرد تا به این واقعیت ببالد که بوسنی در آستانه تبدیل شدن به تنها کشور اروپایی است که از فوریه به بعد در یک بازی دوستانه فوتبال مقابل روسیه برگزار می‌کند. تهاجم کرملین به همسایه غربی.

دودیک گفت: «چند روز پیش – می‌خواهم به شما بگویم، در واقع به این موضوع ببالید – ما این فرصت را داشتیم تا مطمئن شویم که بوسنی و هرزگوین در 19 نوامبر یک بازی دوستانه با تیم فوتبال شما در سن پترزبورگ برگزار می‌کند. به گفته کرملین.

“مردم ما این تصمیم را برای تیم ملی فوتبال بوسنی و هرزگوین گرفته اند و ما امیدواریم که این تاریخ را حفظ کنیم … حتی اگر بخشی از بوسنی و هرزگوین آن را نمی خواهد. در هر صورت، ما این کار را در او توضیح داد که شرایط فعلی.

ستارگان فوتبال بوسنیایی و فدراسیون فوتبال اوکراین هر دو این تصمیم را محکوم کردند. با این حال پوتین از این اقدام استقبال کرد و گفت که “ورزش باید مردم را متحد کند، نه تفرقه بین مردم”.

پوتین به دودیک گفت: می خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که ما شما را به عنوان دوست کشورمان می شناسیم.

دودیک می گوید: «روسیه مجبور به تلافی شد».

دودیک موضوع چندین بسته تحریمی آمریکا بوده است و اخیرا به دلیل اقدامات مخرب داخلی خود در لیست تحریم های بریتانیا قرار گرفته است.

هفته گذشته، وزارت خارجه آمریکا ارزیابی اطلاعاتی جدیدی را منتشر کرد که مدعی شد روسیه در سال‌های اخیر بیش از 300 میلیون دلار مخفیانه برای تأثیرگذاری بر سیاستمداران و دیگر مقامات بیش از 22 کشور هزینه کرده است.

گفته می‌شود که دودیک و SNSD او از جمله احزاب دلسوز مسکو و پوتین در بالکان غربی هستند که گفته می‌شود بودجه برای پیروزی در انتخابات و تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی را دریافت کرده‌اند.

دودیک پس از ورود به مسکو در روز دوشنبه مصاحبه کرد به خبرگزاری دولتی روسیه تاس، جایی که او دیدگاه های جدایی طلبانه خود را تکرار کرد و آشکارا از تجاوز روسیه به اوکراین حمایت کرد.

دودیک در این مصاحبه با اشاره به منطقه جدایی طلب تحت حمایت مسکو در شرق اوکراین، مدعی شد: «برای سال‌ها غرب به نابودی جمعیت روسیه در اوکراین واکنشی نشان نمی‌داد، هر روز قتل و بمب‌گذاری در دونباس رخ می‌داد. همه اینها واضح بود و روسیه مجبور به تلافی شد.»

دودیک همچنین ادعاهای مقامات اوکراینی و سازمان های بین المللی حقوق بشر مبنی بر اینکه مسکو و نیروهایش عمدا مرتکب جنایات جنگی علیه غیرنظامیان و بمباران اهداف غیرنظامی هستند را رد کرد.

دودیک در پایان گفت: «روسیه در حال انجام یک عملیات ویژه است که هدف آن در واقع نابودی دشمن است، اما ماموریت خود را انجام می‌دهد تا کمترین تلفات ممکن را داشته باشد».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بعدی برای لیز تراس چیست؟ سه سناریوی احتمالی برای نخست وزیری او | لیز تراس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، نخست‌وزیری لیز تراس در موقعیتی …