امنیت، نه تجارت، کلید امیدهای نخست وزیر جدید برای ایجاد رابطه با جو بایدن است | سیاست خارجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، به جای پیوندهای تجاری یا اقتصادی جدید برای ایجاد پیوندهای شخصی با جو بایدن، بر قدرت روابط امنیتی خود با ایالات متحده تکیه خواهد کرد.

اعتراف صریح او مبنی بر اینکه چشم‌انداز میان‌مدت توافق تجاری با ایالات متحده وجود ندارد، ممکن است تصدیق آشکار و غیرمنتظره‌ای برای همه باشد، به جز برخی از خیال‌پردازان برگزیت.

بایدن – که بیش از دو سال از حمایت قوی کنگره می‌گذرد – تلاش کرده است تا بریتانیا را به پذیرش پذیرش توافق تجاری موجود با اتحادیه اروپا تشویق کند. او مطمئناً معتقد است که طرف‌های برگزیت نباید ثبات سیاسی گسترده‌تری را در ایرلند شمالی، از جمله توافق گرامیداشت جمعه خوب، با پیشبرد قوانینی که توسط تراس به‌عنوان وزیر خارجه آزمایش می‌شود و پیش‌بینی پاره کردن یک‌جانبه پروتکل – توافق بریتانیا با اتحادیه اروپا است، به خطر بیندازند. در مورد چگونگی برگزیت با مرز باز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی.

قابل توجه بود که در روز دوم نخست وزیری تراس، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، به میل خود موضوع پروتکل را در یک جلسه توجیهی در کاخ سفید مطرح کرد و گفت: «هیچ ارتباط رسمی در مورد گفتگوهای تجاری بین دو کشور وجود ندارد. همانطور که گفتیم، ایالات متحده، بریتانیا و پروتکل ایرلند شمالی، اما تلاش برای لغو پروتکل ایرلند شمالی، محیط مساعدی ایجاد نمی‌کند و اساساً این جایی است که ما در گفتگو هستیم.»

ایده جنگ تجاری بین اروپا و بریتانیا، احتمالی که سر کیم داروخ سفیر سابق بریتانیا در واشنگتن روز دوشنبه نسبت به آن هشدار داد، برای ایالات متحده ناخوشایند است و عامل تنش جدی است.

داروک خاطرنشان کرد: «در توافق جمعه خوب، سهم بزرگی از ایالات متحده وجود دارد. از آن حمایت کردند. آنها کمک کردند که ارتش جمهوری اسلامی ایران وارد کشتی شود. آنها واقعاً در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و از پروتکل ایرلند شمالی خوشحال هستند و فکر نمی‌کنند که نباید بازنویسی یک‌جانبه آن انجام شود که خلاف قوانین بین‌المللی باشد.»

انگیزه های تراس برای اعتراف به یک معامله مرده را می توان به دو صورت خواند. از یک طرف دست مذاکره بریتانیا با بروکسل را آزاد می کند. پیشنهاد ایالات متحده برای یک توافق تجاری در صورتی که بریتانیا با بروکسل بر سر پروتکل همکاری کند، پس از اینکه بریتانیا اذعان کرد که این توافق اتفاق نخواهد افتاد، دیگر تاثیری مشابه ندارد.

از سوی دیگر این فقط می تواند یک دوز سرد از واقعیت بسیار مورد نیاز باشد.

بریتانیا مدت‌هاست که می‌دانست بایدن نسبت به قراردادهای تجارت آزاد بیزاری می‌کرد، زیرا می‌ترسید که این قراردادها تلاش‌های او برای اطمینان دادن به دموکرات‌های یقه آبی را تضعیف کند که او در کنار آنهاست، و نه یک مدافع کلینتونی از جهانی شدن به هر قیمتی.

در هر صورت، بایدن هرگز به ترسونومیکس تبدیل نخواهد شد. تعداد کمی از خزانه داری ایالات متحده تصمیم او را برای کاهش مالیات از جمله برای شرکت ها یا عدم نگرانی ظاهری او از اینکه سیاست های تقویت رشد ممکن است نابرابری را افزایش دهد یا منجر به افزایش نرخ بهره شود، تحسین می کنند.

این تفاوت رویکرد روز سه‌شنبه زمانی آشکار شد که بایدن علناً این تصور را که کاهش مالیات برای ثروتمندان می‌تواند به نفع همه باشد را رد کرد، دقیقاً در نقطه‌ای که تراس در حال توضیح محاسن چنین سیاست‌هایی برای خبرنگاران مسافر بود.

او در توییتی گفت: «من از اقتصاد ضعیف خسته شده ام. “این هرگز کار نکرده است.”

من از اقتصاد افتضاح خسته و خسته شده ام. هرگز کار نکرده است.

ما در حال ساختن اقتصاد از پایین به بالا و میانه هستیم.

– رئیس جمهور بایدن (@POTUS) 20 سپتامبر 2022

برای تشدید مشکل، تیم او همچنین از کاهش بودجه کمک‌های بریتانیا ناراضی هستند و نگران هستند که پیروزی بر جنوب جهانی برای حمایت از جنگ در اوکراین را دشوارتر می‌کند.

بدیهی است که در نبرد برای شکست ولادیمیر پوتین است که تراس معتقد است که یک رابطه کارآمد – اگر نه ویژه – می تواند شکل بگیرد.

او حمایت خود از اوکراین را با اعلام تعهد برای برآورده کردن یا فراتر رفتن از 2.3 میلیارد پوند (2.6 میلیارد دلار) کمک نظامی به اوکراین در سال 2022 در سال 2023 تاکید کرد. بودجه همراه با آموزش سربازان اوکراینی و مشاوره اطلاعاتی عمیق، بیشتر است. برای بایدن از هر تعهد دیگری که از بریتانیا خارج می شود مهم است.

بایدن و تراس از نسل‌های متفاوتی هستند و اگر تراس تهدید خود را مبنی بر اخلال در یک دنیای آشفته انجام دهد، بایدن به سختی شیفته خود می‌شود.

بایدن به وحدت فراآتلانتیک اعطا می‌کند، نه یک‌دستی. وزارت امور خارجه صحبت در مورد بریتانیای جهانی را بیش از حد غلو کرده است.

اگرچه او ممکن است در مخالفت خود با اقتدارگرایی در روسیه و چین سهیم باشد، اما به سختی قرار است بایدن با کسی که سعی می کند خود را از مارگارت تاچر الگوبرداری کند، گرم شود، اما مقامات او اصرار دارند که این بدان معنا نیست که تا زمانی که تراس نمی توانند روابط کاری داشته باشند. در یک گالری داخلی پخش نمی شود.

تراس همچنین به نظر می رسد که احساس می کند سیاست سر به زیر و بدون انحراف که در انتخابات رهبری محافظه کاران به نمایش گذاشته می شود در صحنه بین المللی کارساز نخواهد بود. اولین دیدار او با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور آمریکا در نیویورک نشان داد که پس از این پرسش که آیا فرانسه در طول مبارزات انتخاباتی رهبری‌اش نماینده دوست یا دشمن بود، به جای منفجر کردن پل‌ها، تمایل به ساختن پل‌ها را نشان داد.

از زمان روی کار آمدن بایدن، ایالات متحده بی سر و صدا به داونینگ استریت می گوید که مایل است بریتانیا را با شرکای اروپایی خود بهتر ببیند و به دنبال اختلافاتی نباشد که بتواند به نحوه رویارویی غرب با روسیه در اوکراین سرایت کند.

بنابراین مقامات ایالات متحده از گزارش های مربوط به دوجانبه نسبتاً بالغ بین ماکرون و تراس خوشحال خواهند شد. این بازخوانی بر همکاری در زمینه امنیت انرژی و پایان دادن به اتکا به انرژی روسیه متمرکز بود.

داونینگ استریت گفت: «ما باید همچنان به پوتین نشان دهیم که باج‌گیری اقتصادی او بر سر تامین انرژی و مواد غذایی موفق نخواهد بود.» این لحن در حالی که بایدن برای ملاقات با تراس در روز چهارشنبه آماده می‌شود به گوش او برسد – اما او می‌خواهد تضمین کند که حفظ خواهد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آیا کمپین کاهش انرژی دور بعدی لیز تراس خواهد بود؟ | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، ریشه‌های رقص سیاسی لیز تراس بر …