مرگ وحشیانه مهسا امینی شاید لحظه ای برای ایران باشد | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مرگ مهسا امینی در زندان به سرعت در حال تبدیل شدن به لحظه دیگری از حسابرسی برای رژیم ایران است که بیش از آنکه از خیره شدن به سایر نقاط جهان از شورش مردمی بیم دارد.

چهار روز پس از پیدا شدن جسد امینی در یک سلول زندان تهران، اعتراضات در پایتخت ایران نشانه‌ای از کندی چندانی ندارد. اکثر اعتراضات مسالمت آمیز به نظر می رسند، اما برخی در مناطق کردنشین ایران به خشونت تبدیل شده اند.

نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد موجی از زمین می‌تواند در حال شکل‌گیری باشد: اولین مورد در نوع خود از سال 2009، زمانی که مرگ یک زن جوان دیگر جرقه روزهای ناآرامی گسترده‌ای را زد که از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 مشاهده نشده بود.

حتی اکنون نیز مرگ آهسته ندا آقاسلطان بر اثر شلیک گلوله به سر، گواهی بر نحوه برخورد ایران با مخالفان و زنان است. سلطان هنگام شرکت در تظاهرات ضد دولتی در ژوئن 2009 توسط یک تک تیرانداز مورد اصابت گلوله قرار گرفت، در لحظه ای که شورش را برانگیخت و برای مدتی شکنندگی یکی از سرسخت ترین ایالت های پلیس منطقه را آشکار کرد.

تصاویر امینی که پنجشنبه گذشته توسط پلیس اخلاق به داخل ون کشانده شد، ناراضی از عدم استفاده از روسری، خاطرات مرگ سلطان را برانگیخت و بار دیگر شبح دولتی را که به طور معمول مرتکب اعمال خشونت آمیز شدید علیه زنان و مردان می شود، برانگیخت. که از آن سرپیچی می کنند

دهه بعلاوه بین هر دو رویداد، دوران ظلم فزاینده در ایران بوده است، جایی که فعالان در سایه محصور شده‌اند و خود دولت تمام آثار انقلاب سبز را که پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری سال 2009 به دنبال داشت، درهم شکسته است.

دژخیمان دولت، موسوم به بسیجی، که اعضای آن مسئول کشتن سلطان بودند، و سپاه پاسداران که ارزش های انقلاب اسلامی را اجرا می کنند، به ویژه از زمان انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور، در خیابان ها جریان داشته اند.

رئیسی که یک تندرو با دیدگاه‌های عمیقا محافظه‌کار است، حاشیه را برای مخالفت‌ها کاهش داده است، پلیس اخلاق را توانمند می‌سازد و تفسیری انعطاف‌ناپذیر از اسلام شیعه را در گوشه و کنار کشور تثبیت می‌کند.

رهبران ایران تاکنون «توطئه‌گران» را مسئول مرگ امینی می‌دانستند، حتی تصور می‌کردند که در یکی از سلول‌های خود رژیم رخ داده است، و همچنین مدعی شده‌اند که شورش‌ها و اعتراض‌ها کار دشمنانی مانند عربستان سعودی است. کتاب بازی آشناست، و همینطور افسانه ها.

همزمان، رسانه‌های نیمه رسمی دولتی یک تحقیق را برجسته کرده و مدعی شده‌اند که مقامات ارشد ایران، مانند رهبر معظم ایران، علی خامنه‌ای، احتمالاً نسبت به مرگ امینی ابراز همدردی کرده‌اند که پیش از این به دلیل عارضه قلبی یا عارضه قلبی عنوان شده بود. صرع که به گفته پدر و مادرش این دختر 22 ساله کرد از هیچ یک از آنها رنج نمی برد.

تندروهای ایران از سال 2009، زمانی که یک قیام گسترده تقریباً از کنترل دولت خارج شد، درس هایی آموخته اند. این کشور اکنون برخی از بهترین و فراگیرترین امنیت دیجیتال را در منطقه دارد و بر جوامعی که در سکوت وحشت زده شده است، کنترل محکمی دارد.

اما همچنین خود را در برابر یک شبکه خارجی مهاجر که چیزهای متفاوتی برای کشور و مردم آن می‌خواهد، و یک فشار فعال داخلی قوی که می‌داند چگونه سازماندهی کند، می‌یابد. اینکه آیا مرگ امینی به یک لحظه مهم دیگر در تلاش برای تعیین سرنوشت توسط بسیاری از ایرانیان تبدیل خواهد شد یا به اخگری که در نهایت سرد می شود، باید دید.

با این حال، رهبران ایران از خیابانی می ترسند که دیگر قادر به مهار آن نباشند. مرگ وحشیانه یک زن جوان دیگر دستور آشوب بیشتر است. رژیم خود را در آب های سختی یافته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ورشکستگی شرکت ها در انگلستان و ولز به بالاترین حد در 13 سال گذشته رسید | اقتصاد

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس آمارهای رسمی، تعداد ورشکستگی …