مناطق تحت کنترل روسیه دونباس برای برگزاری «رفراندم» برای پیوستن به روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مناطق تحت کنترل روسیه در شرق و جنوب اوکراین روز سه شنبه اعلام کردند که تصمیم دارند رای گیری را در هفته جاری برای تبدیل شدن به بخشی جدایی ناپذیر از روسیه آغاز کنند.

تلاش‌های هماهنگ و تسریع‌شده مورد حمایت کرملین برای بلعیدن چهار منطقه می‌تواند زمینه را برای تشدید جنگ پس از موفقیت‌های اخیر اوکراین در میدان جنگ برای مسکو فراهم کند.

برنامه ریزی همه پرسی که روز جمعه در مناطق لوهانسک، خرسون و تا حدی تحت کنترل روسیه در زاپوریژژیا و دونتسک آغاز می شود، پس از آن صورت گرفت که یکی از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که آراء لازم است و از آنجایی که مسکو در حال از دست دادن موقعیت خود در تهاجمی است که تقریباً هفت ماه پیش آغاز شد. ، افزایش فشار بر کرملین برای یک پاسخ سخت.

رئیس جمهور سابق دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه به ریاست پوتین، گفت همه پرسی که مناطقی را به خود روسیه تبدیل می کند، مرزهای بازطراحی شده را “بازگشت ناپذیر” می کند و مسکو را قادر می سازد از “هر وسیله ای” برای دفاع از آنها استفاده کند.

دیمیترو کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین، این رای‌ها را ساختگی محکوم کرد و در توییتی نوشت: «اوکراین حق دارد سرزمین‌های خود را آزاد کند و هر چه روسیه بگوید به آزادسازی آن‌ها ادامه خواهد داد».

کاتیا کالاس، نخست‌وزیر استونی، در توئیتی نوشت که این “کتاب بازی اشغالگران در عمل است” و گفت: “اوکراین حق دارد قلمرو خود را پس بگیرد. دونباس، کریمه، خرسون، همه اوکراین هستند.”

این آرا، در قلمروهایی که روسیه از قبل با رژیم‌های محلی مستقر در کرملین کنترل می‌کند، مطمئناً مطابق با مسکو خواهد بود، اما بعید است که توسط دولت‌های غربی که از اوکراین با حمایت نظامی و دیگر حمایت‌هایی حمایت می‌کنند که به نیروهای این کشور کمک کرده تا در میدان‌های نبرد حرکت کنند، به رسمیت شناخته شوند. در شرق و جنوب.

در دونتسک، بخشی از منطقه وسیع‌تر دونباس اوکراین که از سال 2014 تحت کنترل درگیری‌های شورشیان قرار گرفته و پوتین آن را هدف اصلی تهاجم قرار داده است، دنیس پوشیلین رهبر جدایی‌طلب گفت که این رای «عدالت تاریخی» را به منطقه «طولانی مردم رنج دیده.”

او گفت که آنها “حق این را به دست آورده اند که بخشی از کشور بزرگی باشند که همیشه آن را سرزمین مادری خود می دانستند.”

ولادیمیر روگوف، فعال طرفدار روسیه، در زاپوریژژیا که تا حدی تحت اشغال روسیه است، گفت: «هر چه سریعتر بخشی از روسیه شویم، صلح زودتر حاصل خواهد شد».

فشار در داخل روسیه برای کسب رای و از سوی رهبران تحت حمایت مسکو در مناطق اوکراین که مسکو تحت کنترل آنهاست، پس از حمله متقابل اوکراین – با تقویت تسلیحات غربی – که مناطق وسیعی را بازپس گرفت، افزایش یافت.

عباس گالیاموف، نویسنده سابق سخنرانی کرملین و تحلیلگر سیاسی روسیه در فیس بوک گفت که جدایی طلبان مورد حمایت مسکو در بحبوحه تهاجم اوکراین “ترسیده اند که روس ها آنها را رها کنند” و طرح های همه پرسی را برای زور زدن به کرملین ادامه دادند.

کرملین قوانین علیه فرار از خدمت را تشدید می کند

در سیگنال دیگری مبنی بر اینکه روسیه در حال حفاری برای یک درگیری طولانی و احتمالاً تشدید شده است، مجلس پایین‌تر مجلس تحت کنترل کرملین روز سه‌شنبه به تشدید قوانین علیه فرار، تسلیم و غارت توسط سربازان روسی رأی داد.

قانونگذاران همچنین به ارائه مجازات های احتمالی 10 ساله زندان برای سربازانی که از جنگیدن خودداری می کنند رای دادند. اگر همانطور که انتظار می رود توسط مجلس اعلا تصویب شود و سپس توسط پوتین امضا شود، این قانون دست فرماندهان را در برابر ضعف روحی گزارش شده در میان سربازان تقویت می کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که هیچ چشم اندازی برای حل و فصل دیپلماتیک وجود ندارد. مدودف که بین سال‌های 2008 تا 2012 رئیس‌جمهور روسیه بود، در کانال اپلیکیشن پیام‌رسان خود گفت که آرای منطقه‌ای جدایی‌طلب برای محافظت از ساکنان آن مهم است و مسیر آینده روسیه را “به طور کامل تغییر خواهد داد”.

مدودف گفت: «بعد از اینکه آنها به تصرف خود درآیند و سرزمین‌های جدید به چنگ روسیه درآیند، دگرگونی ژئوپلیتیکی جهان غیرقابل برگشت خواهد بود.»

وی گفت: «تجاوز به خاک روسیه جنایتی است که هرگونه ابزار دفاع از خود را تضمین می کند» و افزود که روسیه مناطق جدید را در قانون اساسی خود ثبت خواهد کرد تا هیچ رهبر آینده روسیه نتواند آنها را پس دهد.

مدودف گفت: “به همین دلیل است که آنها از همه پرسی در کیف و غرب بسیار می ترسند.” “به همین دلیل است که آنها باید برگزار شوند.”

ولودیمیر فسنکو، تحلیلگر اوکراینی، رئیس اندیشکده مستقل پنتا سنتر مستقر در کیف، گفت کرملین امیدوار است که آرا و احتمال تشدید تنش نظامی، فشار دولت های غربی را برای آغاز گفتگو با مسکو از سوی دولت های غربی افزایش دهد.

او گفت که این حرکت “نشان دهنده ضعف است، نه قدرت کرملین، که در تلاش است تا اهرم هایی برای تاثیرگذاری بر وضعیتی که به طور فزاینده ای از کنترلش خارج شده است بیابد.”

بازپس گیری قلمرو، به ویژه در شمال شرقی منطقه خارکف، استدلال های اوکراین را تقویت کرده است که نیروهایش می توانند با تحویل تسلیحات اضافی، شکست های سخت تری را به روسیه وارد کنند.

تسلیحات سنگین بیشتری در راه است، اسلوونی وعده ساخت 28 تانک و آلمان را متعهد به ارائه چهار هویتزر خودکششی دیگر می کند. همچنین انتظار می‌رود که بریتانیا، یکی از بزرگ‌ترین حامیان نظامی اوکراین، پس از اینکه لیز تراس، نخست‌وزیر بریتانیا، وعده داد که در سال 2023، دولت او با 2.3 میلیارد پوند (2.7 میلیارد دلار) کمک نظامی “همسان یا از آن فراتر خواهد رفت”. امسال به اوکراین داده شد.

سرعت ضد حمله اوکراین همچنین باعث شد که نیروهای روسی خودروهای زرهی و سایر سلاح‌ها را در حالی که عقب‌نشینی‌های عجولانه را شکست می‌دهند، رها کنند. نیروهای اوکراینی در حال بازیافت تسلیحات دستگیر شده به نبرد هستند. یک اندیشکده مستقر در واشنگتن، موسسه مطالعات جنگوی گفت که تانک های رها شده تی-72 روسیه توسط نیروهای اوکراینی استفاده می شود که به دنبال فشار به لوهانسک تحت اشغال روسیه هستند.

در پی ضد حمله، مقامات اوکراینی صدها قبر را در نزدیکی شهر اشغال شده ایزیوم پیدا کردند. یوهنی ینین، معاون وزیر در وزارت امور داخلی اوکراین، به یک تلویزیون ملی گفت که مقامات اجساد بسیاری را “با علائم مرگ خشونت آمیز” پیدا کردند.

او گفت: «اینها دنده های شکسته و سر شکسته، مردانی با دست های بسته، فک های شکسته و اندام تناسلی بریده شده هستند.

در همین حال، فرماندهی ارتش جنوب اوکراین گفت که سربازان این کشور یک لنج روسی حامل نیرو و سلاح را در رودخانه دنیپر در نزدیکی شهر نوا کاخوفکا تحت اشغال روسیه غرق کردند.

هیچ جزئیات دیگری در مورد حمله در منطقه خرسون تحت اشغال روسیه که هدف اصلی ضدحمله اوکراین بوده است، ارائه نکرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مردی به اتهام قاچاق سه مار در شلوارش در مرز آمریکا با 20 سال زندان | جنایت آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، مردی در شهر نیویورک به …