طوفان فیونا در حالی که پورتوریکو با سیل می‌جنگد، ترکز و کایکوس را درنوردیده است | طوفان شدید

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

طوفان فیونا جزایر ترکس و کایکوس را به عنوان طوفان رده 3 پس از قطع مسیر ویرانی در جمهوری دومینیکن و پورتوریکو – جایی که اکثر مردم بدون برق یا آب جاری باقی ماندند – منفجر کرد.

صبح روز سه‌شنبه پس از آنکه دولت منع آمد و شد و از مردم خواست از مناطق مستعد سیل فرار کنند، طوفان از نزدیکی گراند ترک، جزیره کوچک پایتخت بریتانیا عبور کرد. بادهای طوفانی تا 30 مایل (45 کیلومتر) از مرکز گسترش یافتند.

واشنگتن میسیک، نخست‌وزیر منطقه، در بیانیه‌ای از لندن، جایی که در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم شرکت می‌کرد، گفت: طوفان‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند. بنابراین شما باید تمام اقدامات احتیاطی را برای اطمینان از ایمنی خود انجام دهید.

بر اساس گزارش مرکز طوفان، فیونا حداکثر بادهای پایدار با سرعت 115 مایل در ساعت (185 کیلومتر در ساعت) داشت و با سرعت 9 مایل در ساعت (15 کیلومتر در ساعت) به سمت شمال به شمال غربی حرکت می کرد و گفت که طوفان احتمالاً در حال تبدیل شدن به یک طوفان رده 4 است. روز جمعه به برمودا نزدیک می شود.

پیش‌بینی می‌شد که قبل از ورود به شرق کانادا در آخر هفته، ضعیف شود.

طوفان گسترده همچنان باران شدیدی را بر فراز جمهوری دومینیکن و پورتوریکو می بارید، جایی که یک مرد 58 ساله پس از اینکه پلیس گفت توسط یک رودخانه در شهر کوهستانی مرکزی کومریو با خود برده بود جان خود را از دست داد.

یکی دیگر از مرگ‌های ناشی از قطعی برق مرتبط است – به گفته مقامات، یک مرد 70 ساله پس از اینکه می‌خواست ژنراتور خود را در حین کار با بنزین پر کند، در آتش سوخت.

بخش‌هایی از جزیره بیش از 25 اینچ (64 سانتی‌متر) بارندگی داشته است و روز سه‌شنبه بیشتر باریده است.

سرتیپ نارسیسو کروز از گارد ملی سیل ناشی از آن را تاریخی توصیف کرد.

او با اشاره به طوفان سال 2017 که باعث مرگ نزدیک به 3000 نفر شد، گفت: “جوامعی بودند که در طوفان سیل زدند که در زیر ماریا سیل نیامد.” “من هرگز چنین چیزی ندیده ام.”

کروز گفت 670 نفر در پورتوریکو نجات یافته اند، از جمله 19 نفر در یک خانه سالمندان در شهر کوهستانی شمالی کای که در خطر ریزش قرار داشت.

او گفت: «رودها سواحل خود را شکستند و جوامع را پوشانده بودند.

برخی از مردم از طریق کایاک و قایق نجات یافتند، در حالی که برخی دیگر در بیل عظیم یک حفار لانه کردند و به زمین های بلندتر منتقل شدند.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی از مردم در ابتدا حاضر به ترک خانه های خود نشدند، افزود که دلیل آن را درک می کند.

او گفت: «این طبیعت انسان است. اما وقتی دیدند جانشان در خطر است، موافقت کردند که آنجا را ترک کنند.»

ضربه فیونا ویرانگرتر شد زیرا پورتوریکو هنوز پس از طوفان ماریا که شبکه برق را در سال 2017 نابود کرد بهبود نیافته است.

مقامات روز دوشنبه گفتند حداقل 2300 نفر و حدود 250 حیوان خانگی در پناهگاه های سراسر جزیره باقی مانده اند.

فیونا در روز یکشنبه، در سالگرد طوفان هوگو که در سال 1989 به عنوان طوفان رده 3 به جزیره رسید، باعث خاموشی در گوشه جنوب غربی پورتوریکو شد.

تا صبح روز سه شنبه، مقامات گفتند که برق را به بیش از 285000 نفر از 1.47 میلیون مشتری جزیره بازگردانده اند. پدرو پیرلوئیسی، فرماندار پورتوریکو، هشدار داد که ممکن است چند روز طول بکشد تا همه برق داشته باشند.

به گفته مقامات، خدمات آب به بیش از 837,000 مشتری – دو سوم کل در جزیره – به دلیل کدر بودن آب در کارخانه های تصفیه یا کمبود برق قطع شد.

در جمهوری دومینیکن، مقامات یک مورد مرگ را گزارش کردند: مردی با سقوط درخت برخورد کرد. طوفان بیش از 12400 نفر را آواره کرد و دست کم دو جامعه را قطع کرد.

طوفان چندین بزرگراه را مسدود کرد و یک اسکله توریستی در شهر میچس به شدت توسط امواج بلند آسیب دید. مقامات گفتند که حداقل چهار فرودگاه بین المللی بسته شده است.

رئیس جمهور دومینیکن، لوئیس ابیندر، گفت که مقامات برای ارزیابی اثرات طوفان به چند روز زمان نیاز دارند.

به گفته مقامات، فیونا قبلاً شرق کارائیب را مورد ضرب و شتم قرار داده بود و یک مرد را در قلمرو فرانسوی گوادلوپ در اثر سیل از بین برد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جنگ اوکراین: روسیه با چه سرعتی توانست 15 درصد از کشور را پس از “رفراندم های ساختگی” ضمیمه کند.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به گفته مقامات انگلیسی، روسیه می …