“ما دزدها و قاتلان اکنون در حال جنگ با روسیه هستیم”: چگونه مسکو از زندان های خود سربازگیری می کند | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

زندانیان مستعمره کیفری شماره 8، در منطقه تامبوف در 300 مایلی جنوب مسکو، با شنیدن صدای نزدیک شدن هلیکوپتر در اواخر بعد از ظهر ماه جولای، به سمت پنجره های سلول خود هجوم بردند.

هیچ کس برای پایین آمدن اینجا از هلی کوپتر استفاده نمی کند. ایوان یکی از زندانیان به یاد می آورد که ما کنجکاو بودیم که مناسبت بزرگ چیست.

نیم ساعت بعد، به او و بقیه دستور داده شد که به میدان اصلی زندان که دو مرد به شدت محافظ در آنجا منتظر بودند، حاضر شوند.

ایوان که نیمی از محکومیت 23 ساله خود را به اتهام قتل سپری کرده است و مانند سایر زندانیانی که با آنها مصاحبه شده است، به دلیل نگرانی از نام مستعار خواسته است که از نام مستعار استفاده کند، گفت: “ما به چشمان خود باور نمی کردیم، او واقعاً تمام راه را برای دیدن ما می آورد.” برای امنیت او اما او در آنجا روبروی ما ایستاده بود: پریگوژین، در بدن، از ما می خواست که به گروه نظامی خصوصی واگنر بپیوندیم و در اوکراین بجنگیم.

از ابتدای تابستان، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه یوگنی پریگوژین، متحد نزدیک ولادیمیر پوتین و رئیس گزارش شده گروه واگنر – اتهامی که او بارها آن را رد کرده است – در تلاش برای جبران خسارت، سربازان را از داخل سیستم گسترده مجازات روسیه جذب می کند. به دلیل کمبود شدید پرسنل کشور در میدان نبرد در اوکراین.

هفته گذشته ویدئویی فاش شده با مردی شبیه پریگوژین در رسانه های اجتماعی روسیه منتشر شد. این مرد نشان داده شد که به زندانیان زندان دیگری در 500 مایلی شمال تامبوف می گوید که اگر شش ماه در گروهش خدمت کنند، آزاد خواهند شد، اولین باری که روند ثبت نام در دوربین ثبت می شود.

ایوان گفت: «وقتی آن ویدیو را دیدم، فکر کردم که پریگوژین باید در یک برنامه بسیار شلوغ باشد زیرا دقیقاً همان چیزی بود که او به ما گفت. او قول داد که اگر شش ماه بجنگیم آزاد خواهیم شد. اما او هشدار داد که تعداد کمی از آنها بازخواهند گشت.»

آبان نیوز با چهار زندانی و سه تن از اعضای خانواده نزدیک زندانیان در مستعمرات مختلف کیفری در روسیه صحبت کرد که همگی روایت‌های مشابهی از نحوه استخدام شخصی پریگوژین در زندان‌ها ارائه کردند.

ایوان پیشنهاد کار را رد کرد اما او گفت که تقریباً 120 زندانی ثبت نام کردند و اکنون پس از یک دوره آموزشی یک هفته ای در اوکراین می جنگند.

او گفت که اگر پریگوژین دوباره تماس بگیرد، اکنون شرکت خواهد کرد. او گفت: «۱۱ سال دیگر برای گذراندن در زندان دارم. «یا من در این گول می‌میرم یا آنجا، آنقدرها هم مهم نیست. حداقل من فرصتی برای مبارزه برای آزادی خود خواهم داشت. همه ما آن را با رولت روسی مقایسه می کنیم.

علاوه بر این، در حال حاضر، ثبت نام داوطلبانه است. به زودی ممکن است ما چاره ای نداشته باشیم و مجبور شویم که برویم.

یکی از زندانیان مستعمره زندان شماره 2، در منطقه منزوی کومی در شمال روسیه، دیدار مشابهی توسط پریگوژین در اواسط ژوئیه را توصیف کرد.

ولادیمیر که با ورود پریگوژین تنها سه هفته از محکومیتش برای سرقت باقی مانده بود، نیز تصمیم گرفت ثبت نام نکند، اما او گفت پسر عمویش که 15 سال پشت میله های زندان مانده بود، یکی از 104 زندانی آنجا بود که حاضر شد در اوکراین بجنگد. .

آبان نیوز نتوانست تمام جزئیات حساب های زندانیان را تأیید کند، اما داستان های آنها گزارش های قبلی رسانه های تحقیقاتی روسی Important Stories و Meduza را تایید می کرد.

به گفته ولادیمیر، در جریان دیدار پریگوزین از سربازان روسی که «شجاعانه می جنگند» در اوکراین به زندانیان فیلمی نشان داده شد و به آنها قول داده شد که اقدامات آنها در این کشور مجازات نخواهد شد.

ولادیمیر که از آن زمان زندان را ترک کرده است، گفت: «زندانیان خواهند دانست که می توانند با مصونیت کامل در آنجا عمل کنند. زندان شما را به یک حیوان تبدیل می کند و نفرت زیادی در درون شما رشد می کند. او افزود که دست آنها در آنجا باز خواهد شد.

همه زندانیان مصاحبه شده گفتند که به آنها وعده عفو ریاست جمهوری پس از شش ماه و حقوق 100000 روبل (1400 پوند) در ماه داده شده است.

ولادیمیر گفت که پریگوژین در جریان دیدار خود به این گروه گفت که آنها «زندانیانی با هر پیشینه ای تا زمانی که سالم باشند» استخدام می کنند، اما هشدار داد که نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر، غارت و فرار در اوکراین مجازات اعدام خواهد داشت.

به سختی می توان تعداد دقیق زندانیان روسی استخدام شده را مشخص کرد. یک مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت که واگنر که به جنایات جنگی و نقض حقوق بشر در اوکراین و سایر درگیری ها متهم شده است، تلاش می کرد بیش از 1500 مجرم محکوم را به خدمت بگیرد.

عکس بدون تاریخ منتشر شده توسط سرویس امنیتی اوکراین که ظاهراً مزدوران گروه واگنر را در مکانی ناشناس نشان می دهد.
عکس بدون تاریخ منتشر شده توسط سرویس امنیتی اوکراین که ظاهراً مزدوران گروه واگنر را در مکانی ناشناس نشان می دهد. عکس: جزوه

اما اولگا رومانوا، رئیس Jailed Russia، یک سازمان غیردولتی حقوق زندانیان، معتقد است که این تعداد بسیار بیشتر است. طبق برآورد رومانوا، حدود 11000 زندانی روسی قبلاً برای رفتن به اوکراین ثبت نام کرده اند، این تعداد به گفته وی به سرعت در حال افزایش است.

«این روند در حال تسریع است. فقط امروز صبح، گزارش هایی مبنی بر انتقال 600 زندانی از نیژنی نووگورود دریافت کردیم.

کارشناسان نظامی سوالاتی را در مورد تأثیر احتمالی اسرای روسی با انضباط ضعیف و بد آموزش دیده بر جنگ مطرح کرده اند. راب لی، یک تحلیلگر نظامی، گفت که آخرین فشارهای استخدامی مسکو ممکن است در کوتاه مدت “چندهایی را باز کند” اما برای رفع کمبود “بحران” نیروی انسانی روسیه کار چندانی انجام نخواهد داد.

به گفته لی، اتکای کرملین به روش‌های غیرمتعارف برای ادامه نبرد در اوکراین برای روسیه نگران‌کننده است. روسیه دیگر ارتش حرفه ای به معنای سنتی ندارد. اکنون از چند واحد حرفه‌ای تشکیل شده است که با سربازان قراردادی کوتاه‌مدت حقوق بگیر، مزدوران و اکنون ظاهراً زندانیان ترکیب شده‌اند.

لی افزود: «ارتش ها زمانی مؤثر هستند که سلسله مراتب و انسجام واضحی وجود داشته باشد. من حتی نمی توانم تصور کنم که زندانیان چه مشکلات انضباطی را به همراه خواهند داشت.

روز سه‌شنبه، الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان، که خودش پشت میله‌های زندان است، در توییتی نوشت که زندان‌های روسیه مملو از افرادی است که «مشکلات بزرگ در نظم و انضباط و حتی مشکلات بزرگ‌تر با الکل و مواد» دارند. او گفت: چنین ارتشی حتی در جنگ چه کاری می تواند انجام دهد؟

علاوه بر پرسش‌های مربوط به اثربخشی، رومانووا گفت که روند استخدام زندانیان برای مبارزه برای یک سازمان نظامی خصوصی در حالی که وعده عفو رئیس‌جمهور را می‌داد «در بسیاری از سطوح کاملاً غیرقانونی است».

گروه او اکنون توجه خود را بر کمک به خانواده ها متمرکز کرده است تا زندانیان را از ثبت نام منصرف کنند. او گفت: «هر زندانی که به آنجا نمی رود به طور بالقوه یک زندگی اوکراینی نجات یافته است.

اما برای برخی از خانواده ها، پیشنهاد کمک رومانوا خیلی دیر خواهد رسید. یک زن به نام ایرینا گفت که شوهرش که در زندان نیژنی نووگورود به سر می برد، دو هفته پیش به او گفته بود که روز بعد به اوکراین می رود.

او به من گفت که این کار را برای من و کودکمان انجام می دهد. ایرینا گفت تا بتوانیم دوباره متحد شویم. اما او چه فایده ای برای ما مرده دارد؟ ای کاش پریگوژین هرگز نمی آمد.

استخدام شخصی پریگوژین از زندانیان، تاجر سابقاً در سایه را به یکی از بارزترین چهره های طرفدار جنگ روسیه تبدیل کرده است. اگرچه نیروهای واگنر قبلاً در سوریه و چندین درگیری آفریقا مستقر شده بودند، اما عملیات آن تا زمانی که تهاجم به اوکراین آن را از سایه بیرون آورد، مخفیانه بود.

علیرغم انکار قبلی پریگوژین در مورد هرگونه ارتباط با واگنر، سخنگوی شرکت او Concord در پاسخ به سوالی درباره ویدئوی استخدام گفت که مرد موجود در فیلم “شبیه آقای پریگوژین به نظر می رسید و صحبت می کرد”.

پریگوژین، که عکس او اکنون در پوسترهای واگنر دیده می شود، با انتقاد از کسانی که با جذب زندانیان مخالف بودند، در مورد این فیلم اظهار نظر کرد. این یا پیمانکاران نظامی خصوصی و زندانیان هستند [fighting in Ukraine] یا فرزندانتان – خودتان تصمیم بگیرید.» او در شبکه های اجتماعی گفت.

زندانیان گفتند پریگوژین در داخل دیوارهای زندان های بدنام روسیه راحت به نظر می رسید. میخائیل، سومین زندانی، از منطقه ایوانوو، که مستعمره کیفری او پریگوژین در ماه اوت از وی بازدید کرد، گفت: “می توانید ببینید که او به زندانیان احترام می گذارد.”

او سعی نمی کرد با ما صحبت های شیرین کند. او گفت که ما وارد جهنم می شویم، اما این می تواند بلیط خوش شانس ما باشد. او گفت که سخنرانی پریگوژین “تأثیر بزرگی” بر زندانیان گذاشت، به طوری که 170 هم زندانی برای مبارزه ثبت نام کردند.

گروه‌های تلگرامی مرتبط با پریگوژین اکنون ویدئوهایی از زندانیان تبدیل شده به سربازان واگنر را به اشتراک می‌گذارند که سایر زندانیان را تشویق می‌کنند تا به صفوف خود بپیوندند.

اما به نظر نمی رسد که همه زندانیانی که به اوکراین می روند آماده جنگیدن برای روسیه باشند. یوری بوتوسوف، روزنامه‌نگار اوکراینی، هفته گذشته مصاحبه‌ای با یک زندانی روسی که برای جنگ در اوکراین استخدام شده و توسط کیف دستگیر شده بود، منتشر کرد و گفت از فرصتی که پریگوژین برای تسلیم خود به اوکراین داده بود، استفاده کرده است.

این زندانی با اشاره به مواضع ضد جنگ خود گفت: به خودم گفتم وقتی آمدم هر کاری که لازم باشد انجام خواهم داد تا تسلیم شوم.

رومانوا، فعال حقوق زندانیان، انتظار دارد که در هفته‌های آینده تلاش‌ها برای استخدام در زندان‌های روسیه افزایش یابد. او گفت که در کشوری که پنجمین جمعیت زندانی بزرگ جهان را دارد، هلیکوپتر پریگوژین احتمالا به پرواز ادامه خواهد داد. آنها هر روز زمین های بیشتری را پوشش می دهند.

هر چه تأثیر نهایی بر جنگ داشته باشد، فیلم فوق‌العاده پریگوژین در حال استخدام زندانیان قبلاً توسط ناظران به‌عنوان یکی از مشخص‌کننده‌ها و تصاویر تلخ دوران ریاست‌جمهوری پوتین توصیف شده است.

ایوان، زندانی اهل تامبوف گفت: “حقیقت این است که ما، دزدان و قاتلان، اکنون در حال جنگ با روسیه هستیم.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مت پس از امتناع از پلیس “مارش مومیایی ها” با پیگرد قانونی روبرو می شود | پلیس کلانشهر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس متروپولیتن پس از خودداری …