پروژه هیدروژن “اولین جهان” سوالاتی را در مورد نقش آن در تامین سوخت خانه های آینده ایجاد می کند | قدرت هیدروژن

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Oدر سواحل شمالی فرث فورت، آب‌های آبی سلطنتی به دیوارهای فرسوده اسکله متیل می‌چرخند. این اسکله ها زمانی مرکز صادرات زغال سنگ بودند، اما از اواخر دهه 1970، به این موارد سیاه پرداخته نشده است. در حال حاضر، شهر در ساحل شرقی اسکاتلند در حال معاشقه با عصر دیگری در صنعت انرژی است – اما به نظر نمی رسد که برنامه ریزی داشته باشد.

در پروژه‌ای که «اولین پروژه جهان» نامیده می‌شود، به نام H100، حدود 300 خانه در متیل و همسایه باکهون در لونموث برنامه‌ریزی شده بود تا از سال آینده با گاز «هیدروژن سبز» انرژی بگیرند. طبق این طرح، دیگ‌ها و اجاق‌های آماده هیدروژن رایگان به مشتریان ارائه می‌شود که حداقل چهار سال عمر می‌کنند.

در پروژه 32 میلیون پوندی، شبکه ملی برای اولین بار از چیزی غیر از گاز طبیعی در شبکه توزیع خود استفاده خواهد کرد که ادعا می شود اولین شبکه 100٪ هیدروژنی جهان برای مصرف کنندگان خواهد بود. H100 امیدوار است نیاز به منابع انرژی جایگزین برای گاز را برطرف کند، به ویژه اینکه گرمایش حدود 37 درصد از کل انتشار کربن در بریتانیا را تشکیل می دهد.

با این حال، این پروژه با تأخیرهایی مواجه شده است – از جمله در ساخت یک «تاسیسات نمایشی» شاخص. اکنون برخی آشکارا این سوال را مطرح می کنند که آیا این اقدام ارزشمندی است و آیا هیدروژن نقش مهمی در تامین سوخت خانه های آینده خواهد داشت یا خیر.

هیدروژن سبز با تقسیم آب با استفاده از برق حاصل از انرژی های تجدیدپذیر و با حداقل انتشار تولید می شود. بر اساس این طرح، یک توربین بادی دریایی 7 مگاواتی به ارتفاع 200 متر برای تامین انرژی یک الکترولیزور در نزدیکی پارک انرژی فایف قبل از ذخیره‌سازی هیدروژن و انتقال هیدروژن به خانه‌ها از طریق شبکه‌ای از لوله‌های جدید استفاده می‌شود.

گرافیک تفاوت بین هیدروژن خاکستری، آبی و سبز را نشان می دهد.

خانوارها قرار بود در طول سال 2023 با پروژه تا پایان مارس 2027 به هم متصل شوند و در تئوری بیش از 2650 تن CO2 صرفه جویی شود.2 در این فرآیند پیش بینی می شود که فاز دوم آن را به 1000 خانه گسترش دهد. شش مخزن بزرگ پنج تن هیدروژن را ذخیره خواهند کرد که برای حدود پنج روز اوج مصرف کافی است.

این پروژه توسط توزیع‌کننده گاز SGN اداره می‌شود و توسط گروهی از طرف‌ها از جمله تنظیم‌کننده Ofgem، دولت اسکاتلند و شرکت‌های توزیع Cadent، North Gas Networks و Wales and West Utilities تامین مالی می‌شود. Ofgem بزرگترین تامین کننده مالی است که 18 میلیون پوند پس از کسب وجوه H100 از طریق رقابت سالانه نوآوری شبکه خود، مشارکت کرد و دولت اسکاتلند نزدیک به 7 میلیون پوند سرمایه گذاری کرد. تامین کنندگان لوازم خانگی از جمله باکسی و بوش نیز در این امر دخیل هستند.

خانوارهایی که با تامین کننده انرژی فعلی خود باقی خواهند ماند، لوازم خانگی و تعمیر و نگهداری رایگان دریافت می کنند و بیش از قیمت معادل گاز پرداخت نمی کنند. این پایلوت برای آزمایش منافع عمومی و پذیرش تجهیزات هیدروژنی، مسائل ایمنی و تدارکات تامین خانه ها در نظر گرفته شده است.

یک ساختمان نمایشی درخشان به عنوان مرکز پروژه برنامه ریزی شده بود – ماکتی شبیه به یک خانه نمایشی در یک شهرک مسکونی جدید. منابع محلی می گویند که قرار بود تا اوایل فوریه تکمیل شود، اما در مراحل ابتدایی خود باقی مانده است.

استخدام برای این طرح قرار بود در اواخر سال 2021 آغاز شود و در مارس به طور جدی شروع شود. با این حال، مشخص است که بروشورها فقط در ماه مه بین مردم توزیع شد و قرار است املاک تا 22 سپتامبر امضا شود. تخمین زده می شود که حدود یک سوم خانوارهای محلی برای رسیدن به هدف 300 خانه باید شرکت کنند، اگرچه ایالت های Ofgem بین 180 تا 250 خانه حجم نمونه کافی را نشان می دهند. انتظار می رود اولین سیستم تولید و ذخیره هیدروژن تا کریسمس عملیاتی شود.

SGN از اظهار نظر در مورد جدول زمانی دقیق و ثبت نام ها خودداری می کند، اما مدیر پروژه H100، کریگ مک کافرتی، می گوید: «با کار از طریق محدودیت های زنجیره تامین جهانی، SGN متعهد است که هیدروژن را در اولین فرصت به مشتریان برساند. ساخت و ساز تا سال‌های 2022 و 2023 با راه‌اندازی فعالیت‌ها و هیدروژن برای اولین مشتریانی که پس از آن دنبال می‌شوند ادامه خواهد یافت. منابع نزدیک به پروژه اصرار دارند که استخدام در مسیر درستی قرار دارد.

Ofgem هشدار داده است که “تأخیر در شروع این پروژه به طور قابل توجهی بر پایه شواهد انتقال سیستم انرژی به هیدروژن به عنوان وسیله ای برای کربن زدایی گرما و صنعت تاثیر می گذارد.”

همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد که انتخاب مکان می‌تواند نتایج غیرنماینده‌ای در سراسر کشور به همراه داشته باشد زیرا این جامعه یکی از محروم‌ترین مناطق اسکاتلند است. پروفسور آلستر لوئیس، از مرکز ملی علوم جوی در دانشگاه یورک، می‌گوید: «مسئله‌ای وجود دارد که در نظر گرفته نشده است که ما می‌توانیم با افراد ثروتمندتری مواجه شویم که خانه‌هایی با پمپ‌های حرارتی و پنل‌های خورشیدی تغذیه می‌کنند، زیرا آنها فضای کافی دارند. در حالی که در مناطق کم درآمد با فضای کمتر با سوختی مانند هیدروژن گرم می شوند که پتانسیل ایجاد آلودگی را دارد.

شرکت های توزیع درازمدت بریتانیا در حال بررسی ترکیب مقادیر کمی هیدروژن با گاز طبیعی هستند. با این حال، لوئیس می‌گوید که پتانسیل انتشار اکسید نیتروژن باید قبل از استفاده گسترده از بویلرهایی که از ترکیب هیدروژن و گاز طبیعی استفاده می‌کنند در بریتانیا در نظر گرفته شود.

انتقادات به این پروژه، فضای کوچکی را برای بحث طولانی مدت در مورد جایگاه هیدروژن در انتقال انرژی فراهم می کند. طرفداران معتقدند که هیدروژن یک قطعه حیاتی در اره منبت کاری اره مویی است، به ویژه در کمک به سبز شدن صنایع سنگین. مخالفان ادعا می کنند که بسیار گران است و باید به جای آن بر افزایش تولید در سایر اشکال انرژی مانند باد و خورشید تمرکز شود. نگرانی‌های کوتاه‌مدت هزینه تا حدودی با افزایش قیمت‌های عمده‌فروشی گاز در سال جاری برطرف شده است. این هفته، متخصص ITM Power گفت که افزایش قیمت ها بر مزایای تغییر به تولید هیدروژن سبز تاکید کرده است.

الکس لی، یکی از فعالان اقلیم در Friends of the Earth، می گوید: “گرم نگه داشتن خانه ها و ساختمان ها عامل اصلی آلودگی آب و هوا است، اما مردم برای ایجاد تغییرات لازم به کمک مالی واقعی و تخصص نیاز دارند.”

او می افزاید: «به جای هدر دادن میلیون ها دلار برای حمایت از این پروژه های صنعتی حیوانات خانگی مانند H100، که ناکارآمد و گران هستند، دولت اسکاتلند باید در عوض در برق رسانی گرما سرمایه گذاری کند و اطمینان حاصل کند که خانه ها با بالاترین استانداردها ساخته یا مقاوم سازی می شوند.

وزرا با استقبال از پمپ های حرارتی و ایجاد شبکه های حرارتی می توانند به کاهش فقر سوخت و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از خانه های ما کمک کنند.

مارک راسکل، MSP برای میانه اسکاتلند و فایف، می گوید: «من واقعاً شک دارم. دریافت هیدروژن کافی برای گرم کردن تعداد زیادی از خانه ها بسیار دشوار است – در بخش های صنعتی که کربن زدایی از آنها دشوار است، موارد بسیار بیشتری برای آن وجود دارد. این یک پروژه جالب است اما نباید جهت سیاست انرژی را تعیین کند.»

در نوامبر 2020، نخست وزیر هدفی را برای رسیدن به ظرفیت 5 گیگاوات هیدروژن و ایجاد یک “شهر هیدروژنی” تا سال 2030 تعیین کرد. جزئیات نقش مهمی برای هیدروژن در گرمایش خانگی. دولت بریتانیا قرار است در سال 2026 تصمیم بگیرد که آیا برای گرم کردن خانه ها از هیدروژن استفاده کند یا خیر. کسانی که بر روی پروژه آزمایشی فایف کار می کنند، اگر قرار است این طرح سهم قابل توجهی در این گفتگو داشته باشد، باید به سرعت حرکت کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

خبر خوب: تا سال 2040 ممکن است 90 درصد پلاستیک در اقیانوس ها از بین برود و پیشرفتی برای آلزایمر باشد.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، این خبر خوب برای امروز است: …