جنگ اوکراین: کرملین «می‌خواهد» درگیری‌ها، ضدحمله کیف و همه‌پرسی روسیه را پایان دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. اردوغان ادعا می کند که کرملین “می خواهد جنگ را در اسرع وقت پایان دهد”.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مدعی شده است که روسیه و اوکراین بر سر تبادل 200 زندانی به توافق رسیده اند.

اردوغان در گفتگو با PSB، این توافق را گامی “مهم” به جلو توصیف کرد اما جزئیات بیشتری در مورد توافق ارائه نکرد.

اردوغان که هفته گذشته در ازبکستان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار کرد، گفت که کرملین “می خواهد جنگ را در اسرع وقت پایان دهد”.

رئیس جمهور ترکیه از زمان آغاز تهاجم روسیه در 24 فوریه موفق به حفظ روابط با مسکو و کیف شده است.

آنکارا مرتباً پیشنهاد داده است که در مناقشه میانجیگری کند «برای یافتن توافقی که همه را راضی کند» و کریمه و سرزمین‌های اشغالی را به اوکراین بازگرداند.

اردوغان همچنین قرار است روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کند.

2. پیشروی ضد حمله اوکراین

اوکراین مدعی شده است که نیروهایش به سمت شرق به سمت سرزمینی حرکت کرده اند که اخیراً توسط روسیه رها شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سخنان خود گفت: اشغالگران آشکارا در وحشت هستند آدرس شبانه تلویزیونی دوشنبه.

او افزود: “سرعتی که نیروهای ما با آن حرکت می کنند. سرعت در بازگرداندن زندگی عادی.”

پیشرفت ضد حمله به این معنی است که اوکراین می تواند به زودی به نیروهای روسیه در منطقه دونباس اشغالی حمله کند.

به گفته سرهی گایدای فرماندار این استان، نیروهای مسلح اوکراین کنترل کامل روستای بیلوهوریوکا را بازپس گرفته اند و در حال آماده شدن برای بازپس گیری تمام استان لوهانسک از اشغالگران روسیه هستند.

کیف پس از بیرون راندن نیروهای روسی از استان شمال شرقی خارکف در یک حمله متقابل در اوایل ماه جاری، شروع به پیشروی به سمت لوهانسک کرده است.

فرماندهی ارتش جنوب اوکراین همچنین گزارش داده است که نیروهای این کشور یک لنج روسی حامل نیرو و سلاح را در رودخانه دنیپرو در نزدیکی شهر نوا کاخوفکا تحت اشغال روسیه غرق کردند.

موسسه مطالعات جنگ روز سه‌شنبه اعلام کرد که اوکراین در حال استقرار تانک‌ها و توپخانه‌های روسی است که به تصرف خود در آمده است تا دستاوردهای خود را تقویت کند.

واشنگتن- «وحشت اولیه حمله متقابل باعث شد که نیروهای روسی تجهیزات با کیفیت بالاتر را به جای تجهیزات آسیب‌دیده‌تر باقی‌مانده توسط نیروهای روسی که در آوریل از کیف عقب‌نشینی کرده‌اند، رها کنند، که بیشتر نشان‌دهنده شدت شکست روسیه است». مرکز فکر گفت.

3. تعداد قبرهای نبش قبر در ایزیوم افزایش می یابد

در پی ضد حمله اوکراین، مقامات اوکراینی می گویند که صدها قبر را در نزدیکی شهر ایزیوم پیدا کرده اند.

کارشناسان پزشکی قانونی می گویند که تا کنون 146 جسد را در یک محل دفن دسته جمعی در یک جنگل مجاور نبش قبر کرده اند. بر اساس گزارش ها، برخی از اجساد دارای علائم خشونت و شکنجه هستند.

رئیس جمهور زلنسکی گفته است که تصور می شود حدود 450 جسد قبل از بازپس گیری توسط نیروهای اوکراینی در این مکان دفن شده باشند.

اوله سینهوبوف، فرماندار منطقه خارکف، گفت: “اجساد با دست های بسته و آثار شکنجه وجود دارد. همچنین زخمی های انفجاری، ترکش و چاقو در افراد متوفی مشاهده شد.”

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، ادعاهای اوکراین را رد کرد و آن را “دروغ” خواند. روسیه بارها ادعای جنایات جنگی را رد کرده است.

در همین حال، مسکو اعلام کرد که دوشنبه شب در حمله اوکراین به روستایی در منطقه لوهانسک، هفت غیرنظامی از جمله سه کودک کشته شدند.

4. درخواست فوری روسیه برای همه پرسی دنباس افزایش می یابد

رهبران مستقر در مناطق لوهانسک، دونتسک و خرسون اوکراین که توسط روسیه مستقر شده اند، بار دیگر خواستار برگزاری همه پرسی برای پیوستن به روسیه شده اند.

برنامه ریزی برای رفراندوم دارند قبلا بحث شده اما به تعویق افتاده است، احتمالاً به دلیل عدم حمایت مردمی است.

دنیس پوشیلین، رئیس منطقه جدایی‌طلب دونتسک، از همتای خود در استان لوهانسک خواست تا تلاش‌های خود را با هدف آماده‌سازی همه‌پرسی ترکیب کند و اظهار داشت که “اقدامات باید هماهنگ شوند”.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه نیز روز سه‌شنبه گفت که همه‌پرسی‌های مورد حمایت روسیه برای حفاظت از منافع مناطق «ضروری» است و به مسکو اجازه می‌دهد نیروی نظامی خود را در دونباس افزایش دهد.

مدودف در تلگرام گفت: «تجاوز به خاک روسیه جنایتی است که به شما اجازه می دهد از تمام نیروهای دفاع شخصی استفاده کنید.

به همین دلیل است که این همه پرسی در کیف و غرب بسیار ترسناک است.

5. مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر جنگ اوکراین تمرکز کند

احتمالاً جنگ در اوکراین بر جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مسلط خواهد بود.

زلنسکی گفته است که از آدرس ویدیویی خود در روز چهارشنبه برای فراخوانی از کشورها برای تسریع در ارسال سلاح و کمک استفاده خواهد کرد.

رئیس جمهور اوکراین روز دوشنبه گفت: ما هر کاری انجام می دهیم تا اطمینان حاصل شود که نیازهای اوکراین در همه سطوح – دفاعی، مالی، اقتصادی، دیپلماتیک برآورده می شود.

کیف همچنین خواستار تشکیل دادگاهی به سبک نورنبرگ برای تحقیق در مورد جنایات نظامیان روسی شده است.

تاکنون بسیاری از کشورها از نهادهای موجود، مانند دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) برای پیگرد قانونی چنین پرونده‌هایی حمایت کرده‌اند، اما ریاست جمهوری چک اتحادیه اروپا از درخواست‌های کیف برای تشکیل دادگاه بین‌المللی ویژه حمایت کرده است.

“در قرن بیست و یکم، چنین حملاتی علیه مردم غیرنظامی غیرقابل تصور و نفرت انگیز است.” یان لیپاوسکی، وزیر خارجه چک گفت. ما نباید از آن غافل شویم. ما خواهان مجازات همه جنایتکاران جنگی هستیم.»

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین اولین سفر خارجی لیز تراس نخست وزیر بریتانیا خواهد بود که متعهد شده است که حمایت نظامی بریتانیا از اوکراین را حفظ کند.

در یک بیانیهتراس گفت که کشورش انتظار دارد تا سال 2023 با 2.3 میلیارد پوند (2.6 میلیارد یورو) کمک نظامی که در سال جاری تعهد شده بود، برابری کند یا از آن فراتر رود.

تراس گفت: “پیام من به مردم اوکراین این است: بریتانیا در هر مرحله پشت سر شما خواهد بود. امنیت شما امنیت ماست.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

واتفورد باشگاهی است که در آن همه پیوندها تحت مالکیت پوتزو | واتفورد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، شکی نیست که واتفورد در این …