کارگران در استادیوم های جام جهانی قطر در بدهی و فلاکت زحمت می کشند | حقوق کارگران

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هنگامی که تیم انگلیس برای بازی خود با ایالات متحده در کمتر از دو ماه دیگر به ورزشگاه آل بیت می‌رسد، با یک سالن خیره‌کننده 60000 نفری روبرو می‌شود که شبیه یک چادر عشایری ساخته شده است.

این استادیوم که مسلماً بهترین ورزشگاه قطر است، میزبان مسابقات از بازی افتتاحیه تا نیمه نهایی خواهد بود. اگر انگلیس در گروه خود پیروز شود و به این حد برسد، چهار بازی در زمین انجام خواهد داد.

به همان اندازه که پارک بکر اطراف استادیوم چشمگیر است. چمن‌های آراسته با فواره‌ها، نهرها و یک دریاچه پر شده است. اردک ها در آب خنک بازی می کنند. مسیری برای دویدن در اطراف استادیوم می‌پیچد و از چند زمین تمرینی بی‌نظیر با چمن‌هایی مانند زمین‌های سبز عبور می‌کند.

استادیوم چادر مانند در هنگام غروب که از روی یک استخر زینتی دیده می شود
ورزشگاه 60000 نفری البیت قطر شبیه چادر بادیه نشینان است. عکس: پیت پتیسون/ آبان نیوز

هنوز مردانی که روز به روز در گرما و رطوبت بی امان تلاش می کنند تا این فضای سبز چشمگیر را حفظ کنند – آبیاری زمین، بریدن علف ها و کشیدن علف های هرز با زحمت با دست – در شرایط بسیار متفاوتی زندگی می کنند.

در پایان هر شیفت، آنها را به مدت 40 دقیقه به لبه صحرا می‌رانند و در مزرعه‌ای که متعلق به کارفرمایشان، مجتمع کشاورزی و صنعتی Al Sulaiteen (SAIC) است، رها می‌شوند. در داخل، در میان ردیف‌هایی از گلخانه‌های غول‌پیکر، آنها در کابین‌های کوچک و فرسوده به اتاق‌های خود باز می‌گردند.

برخی سه یا چهار کارگر را در تخت‌های یک نفره، برخی دیگر پنج یا شش کارگر را در دو طبقه نگهداری می‌کنند، اما همه کسانی که توسط آبان نیوز مشاهده می‌شود، بدون پنجره، تنگ و کثیف بودند. حوله هایی که بین دو طبقه بالا و پایین قرار گرفته اند، حریم خصوصی کمی را فراهم می کنند. بطری های آب، وسایل آشپزی و وسایل شخصی زیر تخت خوابیده اند. لباس‌ها روی خطوطی آویزان شده‌اند. این اردوگاه به همان اندازه محقر است که این روزنامه نگار در 9 سال گزارش از قطر دیده است.

فیفا و کمیته محلی سازماندهی جام جهانی بارها ادعا کرده اند که این مسابقات کاتالیزوری برای تغییر شرایط زندگی و کار کارگران کم دستمزد در قطر و سراسر منطقه بوده است، اما یافته های آبان نیوز کاستی های جدی در روند اصلاحات را آشکار می کند.

فیفا به چندین درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

کارگرانی که در پروژه‌های مرتبط با جام جهانی به کار می‌روند، قرار است از رفتاری برتر مطابق با «استانداردهای رفاهی کارگران» سخت‌گیرانه برخوردار شوند، اما در مصاحبه‌های تابستان امسال با کارگران شاغل در SAIC در سه استادیوم جام جهانی – البیت، الجنوب و احمد بن علی – آبان نیوز ادعاهایی را شنید نقض متعدد این استانداردها

همه کارگران مورد مصاحبه، که از بنگلادش، نپال و هند هستند، می گویند که مجبور شده اند برای تضمین شغل خود، هزینه های غیرقانونی به ماموران در کشورهای خود بپردازند.

من 300000 پرداخت کردم [Bangladeshi taka]یکی از کارگران می‌گوید، معادل 2700 پوند، مبلغ هنگفتی در بنگلادش. “بعضی ها کمی بیشتر می پردازند، برخی کمی کمتر، اما همه می پردازند.”

کمیته سازماندهی محلی جام جهانی در سال 2017 طرحی را برای تشویق پیمانکاران خود به بازپرداخت هزینه های استخدام کارگران خود ارائه کرد، اما کارگران SAIC که با آبان نیوز صحبت کردند می گویند که چیزی دریافت نکرده اند.

دو ردیف کابین قابل حمل کهنه با چند پنجره
کابین‌های این کمپ محل اسکان کارگران شاغل در چندین استادیوم جام جهانی در قطر است. عکس: پیت پتیسون/ آبان نیوز

اکثر کارگران مصاحبه شونده دستمزد پایه 1000 ریال (225 پوند) در ماه، معادل حدود 1 پوند در ساعت دریافت می کنند. غذا و محل اقامت توسط SAIC ارائه می شود. دستمزد حداقل قانونی در قطر است، اما کارگران می گویند که برای بازپرداخت هزینه های استخدامی و بدهی های مرتبط با آن مشکل دارند و با این حقوق برای خانواده های خود پول می فرستند.

«حقوق بسیار کم است، خیلی سخت است. من می توانم این را در هند کسب کنم.

در مواجهه با انتقادهای بی‌امان از رفتارش با کارگران مهاجر کم‌دستمزد، قطر قانون جدیدی را در سال 2020 اعلام کرد که در آن وعده حذف سوء استفاده‌کنندگان را داده بود. کفالا سیستم – که بر اساس آن کارگران قادر به تغییر شغل نبودند – اما کارگران می گویند SAIC از آزاد کردن آنها خودداری می کند.

“شرکت نمی دهد [permission to leave]. یکی از کارگران می‌گوید فقط در صورتی می‌توانید تغییر دهید که به خانه بروید، ویزای خود را لغو کنید و دوباره درخواست دهید.

یکی دیگر به این پیشنهاد می خندد و می گوید: “اگر می توانستیم شغل را تغییر دهیم، همه می رفتند!”

اتاقی مملو از وسایل شخصی.  پارچه های آویزان شده از ریسمان تنها حریم خصوصی را برای تخت های دوطبقه ارائه می دهند
یکی از اتاق‌های اردوگاهی که کارگران شاغل در استادیوم‌های جام جهانی در قطر را در خود جای داده است. عکس: پیت پتیسون/ آبان نیوز

کمیته سازماندهی جام جهانی گفت: “ما می دانیم که کارگران SAIC ممکن است همچنان با چالش هایی از سوی کارفرمایان خود روبرو شوند.” کارگران SAIC را تشویق کرد تا از خط تلفن شکایات خود برای افزایش نگرانی‌ها استفاده کنند.

در گرم‌ترین ماه‌های تابستان، کارگران قبل از طلوع صبح از خواب بیدار می‌شوند و به استادیوم آل بیت می‌روند – که ساخت آن 620 میلیون پوند هزینه داشت. تا هفت، گرما غیر قابل تحمل است، اما کبیر* کار می کند، علف ها و درختان را آبیاری می کند.

او نمی‌دانست که وقتی به قطر می‌آید در یکی از سایت‌های جام جهانی کار می‌کند، اما به نظر نمی‌رسد که برایش جالب باشد. او با بالا انداختن شانه می گوید: «من در مورد جام جهانی هیجان زده نیستم. فکر نمی کنم حتی بتوانیم داخل استادیوم برویم.

تنها چیزی که واقعاً نگران اوست حقوقش است. خانواده او به درآمد ناچیز او وابسته هستند، اما بیشتر دستمزد او صرف خرید جواهراتی می شود که به عنوان وثیقه به یک صراف داده بود تا او بتواند هزینه 1170 پوندی شغلش را بپردازد.

کبیر می گوید: «قطر کشور ثروتمندی است، اما آنها برای کاری که ما انجام می دهیم هزینه بسیار کمی می پردازند. “شما می توانید حقوق خوب را در اینجا فراموش کنید.”

کمیته محلی سازماندهی جام جهانی گفت که “به تعهد خود برای استفاده از جام جهانی برای ایجاد تغییرات اجتماعی پایدار برای کارگران ما، برای بهبود شرایط کار و زندگی آنها وفادار مانده است.”

این مجموعه اقداماتی را که برای بالا بردن استانداردهای کار و زندگی کارگران انجام شده است، از جمله بهبود وضعیت اسکان، اقداماتی برای به حداقل رساندن قرار گرفتن کارگران در معرض گرما، قوانینی برای معرفی حداقل دستمزد و اجازه دادن به کارگران برای تغییر شغل، و سیستم نظارت ذکر کرد. تا اطمینان حاصل شود که شرکت ها از قانون پیروی می کنند.

این سازمان افزود: «مواردی از تخلفات فردی تصویر کامل و دقیقی از تغییرات رخ داده در قطر ارائه نمی دهد، جایی که هزاران شرکت شیوه های کاری خود را برای مطابقت با قوانین و مقررات جدید تنظیم کرده اند.»

اتحادیه فوتبال انگلیس گفت: “هر گونه سوال در مورد استادیوم هایی که قرار است در طول 2022 قطر مورد استفاده قرار گیرند، باید به سازمان دهنده مسابقات فیفا ارسال شود.” این بیانیه به بیانیه قبلی اشاره کرد که در آن گفت: «ما معتقدیم که شواهدی از پیشرفت قابل توجه قطر در رابطه با حقوق کارگران وجود دارد. با این حال، ما می دانیم که هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود.»

SAIC به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

* نام برای حفظ هویت او تغییر کرده است

برای دیدگاهی متفاوت با خبرنامه ارسال جهانی ما ثبت نام کنید – خلاصه ای از داستان های برتر ما از سراسر جهان، مطالب توصیه شده و نظرات تیم ما در مورد مسائل کلیدی توسعه و حقوق بشر، که هر دو هفته یکبار به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود:

برای ارسال جهانی ثبت نام کنید – لطفاً پوشه اسپم خود را برای ایمیل تأیید بررسی کنید

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گروه کمپین پزشکان می گوید: پوسترها در کنفرانس مراقبت از سقط جنین سانسور شدند | سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پزشکان و دانشگاهیان مدعی شده‌اند …