اولین نکته: زمین لرزه مکزیک را در سالگرد دو زمین لرزه گذشته لرزاند | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

صبح بخیر.

زمین لرزه ای به بزرگی 7.5 ریشتر غرب مکزیک را در سالگرد دو زمین لرزه ویرانگر قبلی که دست کم یک کشته و سیل در سواحل اقیانوس آرام برجای گذاشت را لرزاند.

ارنستو لانزتا، یک صاحب کسب و کار در منطقه کواهتموک پایتخت، گفت: «این تاریخ است، چیزی در مورد 19 وجود دارد. “19 روزی است که باید از آن ترسید.”

این زمین لرزه در ساعت 13:05 به وقت محلی در نزدیکی شهر La Placita de Morelos در ایالت میچوآکان در عمق 15 کیلومتری زمین رخ داد.

دستور تخلیه اجباری در مکزیکو سیتی صادر شد و سیستم هشدار سونامی ایالات متحده اعلام کرد که خطر سونامی در نزدیکی ساحل وجود دارد و به نظر می رسد فیلم منتشر شده در شبکه های اجتماعی سیل را در شهر مانزانیلو نشان می دهد.

  • کسی کشته شد؟ رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در توییتر نوشت که وزیر نیروی دریایی به او گفته است که یک نفر در شهر بندری مانزانیلو، کولیما، بر اثر ریزش دیوار در یک مرکز خرید کشته شده است.

  • آیا زلزله خسارات زیادی به بار آورده است؟ مقامات میچوآکان گفتند هیچ گزارش فوری مبنی بر خسارت قابل توجهی در آن ایالت به غیر از برخی ترک‌ها در ساختمان‌های شهر کوالکومان وجود ندارد.

قاضی دستور آزادی داد عدنان سید پس از بیش از دو دهه زندان

عدنان سید پس از اینکه یک قاضی محکومیت او را به قتل در سال 2000 ابطال کرد و در طی جلسه ای در بالتیمور مریلند دستور دادرسی جدیدی را صادر کرد، ترک می کند.
عدنان سید پس از اینکه یک قاضی محکومیت او را به قتل در سال 2000 ابطال کرد و در طی جلسه ای در بالتیمور مریلند دستور دادرسی جدیدی را صادر کرد، ترک می کند. عکس: جری جکسون/AP

یک قاضی بالتیمور دیروز پس از لغو محکومیت عدنان سید برای قتل دوست دختر سابقش هه مین لی در سال 1999، دستور آزادی او را صادر کرد – موردی که در پادکست پرطرفدار سریال مطرح شد.

ملیسا فین، قاضی دادگاه مداری، با صدور حکمی مبنی بر اینکه دولت تعهد قانونی خود را برای به اشتراک گذاشتن شواهد تبرئه کننده با دفاعیات سید نقض کرده است، دستور داد سید در حبس خانگی با نظارت جی پی اس قرار گیرد. فین همچنین به ایالت 30 روز مهلت داد تا تصمیم بگیرد که آیا به دنبال محاکمه جدید باشد یا پرونده را رد کند.

با پایان یافتن جلسه، فین گفت: “باشه آقای سید، شما آزادید که به خانواده خود بپیوندید.”

در بیرون، سید در حالی که از میان دریایی از دوربین‌ها و هواداران تشویق می‌کردند، به یک خودروی شاسی‌بلند می‌رفت، لبخند زد.

  • آزمایش اولیه چه مشکلی داشت؟ بکی فلدمن، دستیار وکیل دادگستری ایالت، جزئیاتی را توصیف کرد که این محکومیت را تضعیف کرد، از جمله شهادت غیرقابل اعتماد شاهد و یک کارآگاه بالقوه مغرضانه. فلدمن گفت: “من درک می کنم که این چقدر دشوار است، اما ما باید مطمئن شویم که فرد درست را پاسخگو می کنیم.”

  • خانواده لی چه گفته اند؟ آنها هنوز پاسخی نداده‌اند، اما در سال 2016 گفتند: «بسیار سخت است که ببینیم این همه برای دفاع از کسی که مرتکب جنایت وحشتناکی شده، خانواده ما را نابود کرده است، کسی که از پذیرش مسئولیت خودداری می‌کند، می‌بیند، در حالی که تعداد کمی حاضر به صحبت کردن هستند. برای هه.”

ضربه های دهه 80 و اسرار هسته ای: نگرانی های امنیتی مار-آ-لاگو ترامپ را آزار می دهد

هزاران سند حساس در همان نزدیکی وجود داشت که ترامپ در حال چرخش مردم دهکده در باشگاه نه چندان خصوصی مار-آ-لاگو بود.
هزاران سند حساس در همان نزدیکی وجود داشت که ترامپ در حال چرخش مردم دهکده در باشگاه نه چندان خصوصی مار-آ-لاگو بود. عکس: مارک هامفری/AP

جولیان بورگر می نویسد، در یک نقطه مشخص در یک عصر متوسط ​​در مار-آ-لاگو، چراغ ها خاموش می شود و صدا افزایش می یابد، زیرا مالک و رئیس جمهور سابق ایالات متحده برای شب دی جی می کند.

یکی از اعضای باشگاه خصوصی Mar-a-Lago گفت که پس از یک دوره عقب نشینی پس از شکست در انتخابات، دونالد ترامپ در ماه‌های اخیر نقش مدیر حلقه اجتماعی را بر عهده گرفت و تصمیم گرفت پس از تاریک شدن هوا، حال و هوای دیسکو را به استراحتگاه پالم بیچ بیاورد.

هر شب حدود ساعت 9.30 شب، او پشت میزش می نشیند، چه در پاسیو یا داخل، و یک لپ تاپ می آورند و او شروع به انتخاب آهنگ ها می کند، و شروع به دی جی بودن برای شب می کند، اما این به نوعی خنده دار است زیرا او هر شب همان 10 آهنگ را انتخاب می کند.

چیزی که ممکن است در غیر این صورت چیزی بیش از یک پیچ و تاب عجیب و غریب برای یک حرفه پس از ریاست جمهوری به نظر نمی رسید، اکنون مهمتر به نظر می رسد که مشخص شده است در حالی که چراغ ها کم بود، موسیقی در حال پخش بود، مهمانان بداخلاق بودند و میزبان به گونه ای دیگر درگیر بود. هزاران سند دولتی بود که بسیاری از آنها بسیار حساس و حداقل یکی از آنها حاوی اسرار هسته ای بود که به طور غیرقانونی در اتاق ها و کمدهای اطراف نگهداری می شد. و همه اینها در محلی آشکار شد که توسط مقامات سابق اطلاعاتی به عنوان هدف اولویت برای جاسوسان خارجی توصیف شده بود.

در سایر خبرها …

مردان شروع به پاکسازی ساختمانی می کنند که در اثر گلوله باران اخیر در منطقه لوهانسک اوکراین تخریب شده است.
مردان شروع به پاکسازی ساختمانی می کنند که در اثر گلوله باران اخیر در منطقه لوهانسک اوکراین تخریب شده است. عکس: الکساندر ارموچنکو/ رویترز
  • اوکراین یک روستا در نزدیکی شهر شرقی را بازپس گرفت لیسیچانسک در یک پیروزی کوچک اما نمادین که به این معنی است که روسیه دیگر کنترل کاملی بر آن ندارد لوهانسک منطقهیکی از اهداف اصلی جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است. سرهی هایدای، فرماندار لوهانسک، گفت که اوکراین “کنترل کامل” دارد.

  • لیز تراس پیش از اولین دیدار دوجانبه خود با جو بایدن اعتراف کرد که بریتانیا ممکن است برای سال‌ها به یک توافق تجارت آزاد با ایالات متحده منعقد نکند. نخست وزیر جدید اذعان کرد که بعید است مذاکرات در “میان مدت” آغاز شود زیرا او در اولین سفر خارجی خود پس از ورود به داونینگ استریت به نیویورک سفر کرد.

  • ایالت ها همچنان اجازه می دهند لجن فاضلاب در زمین های زراعی به عنوان کود پخش شود و در برخی موارد میزان پخش آن افزایش می یابد.حتی با وجود اینکه ماده آلوده به PFAS معیشت کشاورزان را خراب کرده، منابع آب را مسموم کرده، مواد غذایی را آلوده کرده و سلامت مردم را به خطر انداخته است.

  • جمهوری خواهان در صورت تصاحب مجدد جو بایدن هر هفته تلاش خواهند کرد تا استیضاح کنند در ماه نوامبر، یک نماینده نادر جمهوری خواه ضد ترامپ پیش بینی کرد. آدام کینزینگر از ایلینویز گفت: «از نظر آنچه مارجوری تیلور گرین از کوین مک کارتی می خواهد، شبیه بازی کودکانه به نظر می رسد.»

آمار روز: افزایش بیماری های مقاربتی، از جمله افزایش 26 درصدی سیفلیس، زنگ خطر را ایجاد می کند

با وجود افزایش موارد سیفلیس و سایر بیماری های مقاربتی، استفاده از کاندوم کاهش یافته است.
با وجود افزایش موارد سیفلیس و سایر بیماری های مقاربتی، استفاده از کاندوم کاهش یافته است. عکس: Rayner Pena R/EPA

افزایش شدید موارد برخی از بیماری های مقاربتی، از جمله افزایش 26 درصدی عفونت های جدید سیفلیس گزارش شده در سال گذشته، مقامات بهداشتی ایالات متحده را بر آن داشته است که خواستار اقدامات پیشگیری و درمانی جدید شوند. نرخ عفونت برخی از بیماری های مقاربتی، از جمله سوزاک و سیفلیس، سال هاست که در حال افزایش است. سال گذشته میزان موارد سیفلیس به بالاترین حد خود از سال 1991 و تعداد کل موارد به بالاترین حد خود از سال 1948 رسیده است. موارد HIV نیز در حال افزایش است و 16 درصد در سال گذشته افزایش یافته است. دیوید هاروی، مدیر اجرایی ائتلاف ملی مدیران STD، وضعیت را “خارج از کنترل” خواند.

این را از دست ندهید: کتابداران در بحبوحه ممنوعیت کتاب های دست راستی با حملات بی سابقه ای روبرو هستند

جیسون کول کتابخانه شهرستان سنت چارلز در میسوری را اداره می کند.
جیسون کول کتابخانه شهرستان سنت چارلز در میسوری را اداره می کند. عکس: جو مارتینز/ آبان نیوز

اگر جیسون کوهل در 23 سالی که مدرکش را در رشته علوم کتابداری دریافت کرده، یک چیز را یاد گرفته است، این است که واقعیت کتابدار بودن به سختی با فانتزی کتاب داستان همخوانی دارد. او گفت: «شما به مردم می گویید که یک کتابدار هستید و آنها فکر می کنند روزتان را صرف خواندن و توصیه کتاب می کنید. از آموزش‌های تیراندازی فعال گرفته تا کتاب‌موبیل‌های لغو شده، کتابدارانی مانند کوهل در تیررس یک جنون محافظه‌کارانه سانسور گرفتار شده‌اند. برای بسیاری از کتابداران، استرس غیرقابل تحمل شده است. تعداد فزاینده‌ای از شب‌های بی‌خوابی و محافظت از خود در برابر سیل آزار و تاکتیک‌های تحقیر شکایت دارند.

بررسی آب و هوا: «آفریقا در خط مقدم است، اما در صفحه اول نیست ونسا ناکاته

ونسا ناکاته:
ونسا ناکاته: “پاک شدن صدای ما به معنای واقعی کلمه پاک کردن تاریخ ما و چیزی است که مردم برای زندگی خود ارزشمند می دانند.” عکس: Evelyn Freja/Evelyn Freja برای آبان نیوز

ونسا ناکاته می داند سیاه پوست بودن و نادیده گرفته شدن چگونه است. در ژانویه 2020، یک عکاس آسوشیتدپرس، ناکاته را از عکس فعالان جوی جوان جدا کرد و دوستش گرتا تونبرگ و سه زن جوان سفیدپوست دیگر را در عکس جا گذاشت. خشم گسترده ای را برانگیخت، به درستی، اما ناکات این تجربه شخصی را نمادی از این می داند که چگونه صداها و تجربیات جوامع سیاه – و قهوه ای و بومی – بطور معمول پاک می شوند. ناکات می گوید: «آفریقا در خط مقدم بحران آب و هوا قرار دارد، اما در صفحه اول روزنامه های جهان نیست.

آخرین چیز: قفسه لباس گران قیمت؟ مردمی که در تلاش برای فروش مجدد پلوتون های خود هستند

Peloton04new
ما آن را با دو پله بالا آوردیم، که بزرگترین تمرینی بود که من در تمام این مدت از آن گرفتم. تصویر: مارتا پارسزنیو/ آبان نیوز

در طول همه گیری، پلوتون به همراه نتفلیکس و آمازون به عنوان یکی از گروه کوچک “برندگان” شناخته شد. با این حال، در طول سال گذشته، شور و شوق کاهش یافته است. این شرکت در سه ماهه دوم سال 2022 ضرر 1.2 میلیارد دلاری را گزارش کرد. دلیل دوران فلاپ Peloton واضح است: هنگامی که مردم می توانستند ورزش را در سالن های بدنسازی شروع کنند، نیاز به یک دوچرخه ورزشی گران قیمت خانگی از بین رفت. اکنون هزاران دوچرخه در بازار فیس بوک و کریگ لیست ظاهر می شوند، اما آیا مردم می توانند بخشی از سرمایه اولیه خود را جبران کنند؟ یا آنها با چیزی که تبدیل به گران ترین قفسه لباس در تاریخ شده است گیر کرده اند؟

ثبت نام

برای جلسه توجیهی صبح ایالات متحده ثبت نام کنید

First Thing هر روز هفته به هزاران صندوق ورودی تحویل داده می شود. اگر قبلا ثبت نام نکرده اید، همین الان مشترک شوید.

در تماس باشید

اگر سؤال یا نظری در مورد هر یک از خبرنامه های ما دارید، لطفاً به newsletters@aban.news.com ایمیل بزنید

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …