رئیس شرکت آرامکو عربستان می گوید: طرح های اروپا برای بحران انرژی مفید نیست | صنعت انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مدیر اجرایی آرامکو عربستان گفته است که تلاش‌های دولت‌های اروپایی برای مقابله با بحران انرژی «مفید نیست».

امین ناصر، که بزرگترین صادرکننده نفت جهان را رهبری می کند، گفت که برنامه های محدود کردن قبوض مصرف کنندگان و مالیات شرکت های انرژی راه حل های بلندمدتی برای بحران جهانی نیست.

ناصر در یک انجمن در سوئیس گفت: «انجماد یا محدود کردن قبض‌های انرژی ممکن است در کوتاه‌مدت به مصرف‌کنندگان کمک کند، اما دلایل واقعی را بررسی نمی‌کند و راه‌حل بلندمدت نیست.

و مالیات دادن به شرکت‌ها زمانی که می‌خواهید تولید را افزایش دهند، به وضوح مفید نیست.»

بحران انرژی که سال گذشته آغاز شد، با حمله روسیه به اوکراین، افزایش قیمت نفت و گاز و سرازیر شدن قبوض مصرف‌کننده و تجاری تشدید شد.

دولت‌ها در اروپا با صرف صدها میلیارد یورو برای یارانه‌ها و کاهش مالیات، تلاش کرده‌اند این ضربه را کاهش دهند.

هفته گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد که قصد دارد با اعمال مالیات های بادآورده بر “سودهای غیرعادی بالا” شرکت های انرژی و هدایت مجدد درآمدها به خانوارها و مشاغلی که با افزایش صورت حساب ها دست و پنجه نرم می کنند، حدود 140 میلیارد یورو (121 میلیارد پوند) جمع آوری کند. در بریتانیا، ریشی سوناک، صدراعظم سابق، مالیات سود انرژی بر اپراتورهای نفت و گاز دریای شمال را در ماه مه رونمایی کرد.

ناصر گفت که علت اصلی بحران ناشی از سرمایه‌گذاری ناکافی در سوخت‌های فسیلی در زمانی است که منابع انرژی جایگزین هنوز به آسانی در دسترس نبودند.

وی گفت: «درگیری در اوکراین قطعاً تأثیرات بحران انرژی را تشدید کرده است، اما علت اصلی آن نیست. متأسفانه، حتی اگر درگیری امروز همانطور که همه ما آرزو داریم متوقف شود، بحران پایان نخواهد یافت.»

آرامکو سرمایه گذاری کرده است تا ظرفیت نفت پادشاهی را تا سال 2027 به 13 میلیون بشکه در روز برساند، اما ناصر گفت سرمایه گذاری های جهانی در هیدروکربن ها هنوز “خیلی کم، خیلی دیر، خیلی کوتاه مدت” است.

او افزود که سرمایه گذاری ناکافی در زمانی اتفاق می افتد که ظرفیت مازاد ضعیف است و علیرغم بادهای مخالف قوی اقتصادی، تقاضا «نسبتاً سالم» است.

ناصر گفت: «زمانی که اقتصاد جهانی بهبود یابد، می‌توان انتظار داشت که تقاضا دوباره افزایش یابد و ظرفیت کمی تولید نفت در آنجا حذف شود. به همین دلیل است که من به طور جدی نگران هستم.»

ماه گذشته آرامکوی سعودی با افشای سودهای 90 درصدی در سه ماه منتهی به پایان ژوئن به 48 میلیارد دلار (40 میلیارد پوند) بر سود کلان کشورهای غنی از گاز و نفت در طول بحران انرژی تاکید کرد. تصور می شود که این رقم یکی از بزرگترین سودهای فصلی در تاریخ شرکت ها باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارتش کره جنوبی می گوید کره شمالی موشک بالستیک شلیک کرده است | کره شمالی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، ارتش سئول گفت، کره شمالی …