جنگ اوکراین و پیامدهای آن بر نشست سازمان ملل متحد غالب خواهد شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تهاجم روسیه به اوکراین قرار است در اولین نشست حضوری مجمع عمومی سازمان ملل در سه سال گذشته غالب شود.

رهبران جهان برای این اجلاس در نیویورک گرد هم می آیند که در سایه اولین جنگ بزرگ اروپا در قرن بیست و یکم برگزار می شود.

این درگیری باعث ایجاد یک بحران جهانی غذا شده و شکاف هایی را در میان قدرت های بزرگ ایجاد کرده است، به گونه ای که از زمان جنگ سرد دیده نشده است.

نزدیک به 150 رئیس دولت و دولت در فهرست آخرین سخنرانان قرار دارند. این نشانه آن است که علیرغم وضعیت پراکنده کره زمین، سازمان ملل همچنان محل تجمع روسای جمهور، نخست وزیران، پادشاهان و وزرا است تا نه تنها نظرات خود را بیان کنند، بلکه برای گفتگو در مورد چالش های موجود در دستور کار جهانی به صورت خصوصی ملاقات کنند – و امیدوارم کمی پیشرفت کنیم

در راس این دستور کار برای بسیاری: تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین، که نه تنها حاکمیت همسایه غربی خود را تهدید می کند، بلکه نگرانی از وقوع یک فاجعه هسته ای در بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در جنوب شرقی این کشور را که اکنون تحت اشغال مسکو است، افزایش داده است.

در حالی که رهبران بسیاری از کشورها در تلاش برای جلوگیری از یک جنگ گسترده تر و بازگرداندن صلح در اروپا هستند، دیپلمات ها انتظار هیچ پیشرفتی در این هفته را ندارند.

از دست دادن صادرات مهم غلات و کود از اوکراین و روسیه باعث ایجاد بحران غذایی به ویژه در کشورهای در حال توسعه و تورم و افزایش هزینه زندگی در بسیاری دیگر شده است. این موضوعات در دستور کار قرار دارند.

“جهان به معنای واقعی کلمه در آتش است”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفت که جهان “به معنای واقعی کلمه در آتش است” و ما با وظیفه “بسیار” نجات سیاره روبرو هستیم.

اظهارات او پیش از سخنرانی “وضعیت جهان” او در روز سه شنبه بیان می شود.

گوترش گفت که رهبران جهان باید با درگیری ها و فجایع آب و هوایی، افزایش فقر و نابرابری مقابله کنند.

او گفت که آنها همچنین باید راهی برای مقابله با پاندمی مداوم COVID-19 بیابند – و به اختلافات بین قدرت‌های بزرگ که از زمان حمله روسیه به اوکراین بدتر شده است رسیدگی کنند.

او همچنین به “عدم دسترسی به منابع مالی برای کشورهای در حال توسعه برای بهبودی – بحرانی که در یک نسل دیده نشده” اشاره کرد که باعث از دست رفتن زمینه برای آموزش، بهداشت و حقوق زنان شده است.

استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: سخنرانی گوترش در مورد “وضعیت جهان” یک “کارت گزارش دقیق، اساسی و متمرکز بر راه حل” برای جهانی است که “در آن شکاف های ژئوپلیتیکی همه ما را در معرض خطر قرار می دهد”.

دوجاریک روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: “در اظهارات او هیچ پوشش شکری وجود نخواهد داشت، اما او دلایل امیدواری را بیان خواهد کرد.”

Zelenskyy برای صحبت از طریق لینک ویدئو

این گردهمایی جهانی که به عنوان بحث عمومی شناخته می شود، در سال 2020 به دلیل همه گیری و ترکیبی در سال 2021 کاملاً مجازی بود.

امسال، مجمع عمومی 193 عضوی تنها به سخنرانی های حضوری باز می گردد، به استثنای یک استثنا – رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی.

با توجه به اعتراض روسیه و تعدادی از متحدانش، مجمع جمعه گذشته به رهبر اوکراین اجازه داد تا سخنرانی خود را از قبل ضبط کند، به دلیل دلایلی که خارج از کنترل او بود – “تهاجم خارجی مداوم” و خصومت های نظامی که او را ملزم به انجام “دفاع ملی و” خود می کند. وظایف امنیتی».

طبق سنت، برزیل بیش از هفت دهه است که حرف اول را می زند، زیرا در جلسات اولیه مجمع عمومی، داوطلبانه شروع به کار کرد در حالی که هیچ کشور دیگری این کار را نکرد.

رئیس جمهور ایالات متحده که نماینده کشور میزبان برای سازمان ملل است، به طور سنتی دومین سخنران است.

اما جو بایدن در مراسم خاکسپاری ملکه شرکت می کند و سخنرانی او به صبح چهارشنبه موکول شده است. انتظار می رود مکی سال، رئیس جمهور سنگال، جای بایدن را بگیرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ردیاب آب و هوا: طوفان نورو در جنوب شرق آسیا ویران می کند | آب و هوای شدید

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، طوفان ایان در سرفصل اخبار …