روزنامه نگار هنگ کنگی چند روز قبل از عزیمت به دانشگاه آکسفورد متهم شد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس اتحادیه روزنامه نگاران هنگ کنگ روز دوشنبه، 10 روز قبل از اینکه شهر را ترک کند و یک بورسیه خارج از کشور را در دانشگاه آکسفورد آغاز کند، به ممانعت از پلیس متهم شد.

رونسون چان، رئیس انجمن روزنامه‌نگاران هنگ کنگ (HKJA)، در 7 سپتامبر به دلیل اختلاف با دو افسر که از او خواستند هویت او را ببینند، دستگیر شد، در حالی که او در حال پوشش خبری جلسه ساکنان در یک مجتمع مسکونی عمومی بود.

پلیس می گوید چان از ارائه کارت شناسایی خود امتناع کرد و علیرغم هشدارهای متعدد، رفتاری “غیر همکاری” داشت.

او روز دوشنبه به دلیل ممانعت از یک افسر پلیس، جرمی که تا دو سال حبس دارد، متهم شد و روز پنجشنبه در دادگاه حاضر خواهد شد.

چان در صحبت با خبرنگاران پس از اینکه به طور رسمی متهم شد، اظهار داشت که با درخواست برای دیدن کارت های حکم مأموران، در چارچوب حقوق خود عمل کرده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا آزادی رسانه ها در هنگ کنگ رو به وخامت گذاشته است، گفت: «محیط آسانی نیست.

انجمن روزنامه نگاران هنگ کنگ یکی از آخرین گروه های حرفه ای بزرگ در هنگ کنگ است که از حقوق اساسی و آزادی های رسانه ای حمایت می کند، پس از تصویب قانون بحث برانگیز امنیت ملی در ژوئن 2020 توسط مقامات چینی.

مقامات از قانون امنیت ملی و اتهامات مربوط به فتنه در دوران استعمار برای سرکوب مخالفان در هنگ کنگ پس از اعتراضات طرفدار دموکراسی سه سال پیش استفاده کرده اند.

چان در خارج از ایستگاه پلیس گفت: «من به آنها گفتم که این اتهام را نمی‌فهمم… من مانع هیچ افسر پلیس نشدم.

چان با حساب پلیس مخالفت کرده و گفته است که از افسران می‌خواهد توضیح دهند که چرا او را تحت بازرسی قرار داده‌اند و قبل از اینکه بتواند کارتش را بیرون بیاورد دستبند زده شد.

وی همچنین افسران را متهم کرد که در راه رسیدن به کلانتری او را تهدید کرده اند و اظهاراتی مانند “ببینم کی می میری” را مطرح کردند.

برخی از دولت های غربی از قانون امنیت ملی به عنوان ابزاری برای سرکوب در هنگ کنگ انتقاد کرده اند که در سال 1997 توسط بریتانیا به حکومت چین بازگردانده شد. مقامات پکن و هنگ کنگ می گویند که این قانون ثبات را پس از تظاهرات سال 2019 به ارمغان آورده است.

HKJA تحت فشار رسانه‌های طرفدار پکن که آن را یک سازمان ضد چینی با ارتباط با گروه‌های خارجی مانند بنیاد ملی دموکراسی می‌دانند، منحل شده است – ادعاهایی که HKJA آن را رد کرده است.

در ماه آوریل، باشگاه خبرنگاران خارجی هنگ کنگ (FCC) جوایز مطبوعاتی حقوق بشر سالانه خود را به حالت تعلیق درآورد تا “ناخواسته” هیچ قانونی را نقض نکند که نشانه دیگری از کاهش آزادی رسانه ها در مرکز مالی آسیا تلقی می شود.

چان قصد داشت در پایان سپتامبر هنگ کنگ را برای برنامه شش ماهه بورسیه موسسه رویترز در دانشگاه آکسفورد ترک کند.

رسانه‌های محلی که منتقد دولت هستند، با تحقیقات پلیسی روبه‌رو شده‌اند و شهر در رتبه‌بندی آزادی مطبوعات جهانی سقوط کرده است.

هنگ کنگ در شاخص سالانه آزادی مطبوعات که توسط گزارشگران بدون مرز (RSF) در سال جاری منتشر شد، با ۶۸ پله سقوط به رتبه ۱۴۸ رسید.

روزنامه محلی اپل دیلی و پلتفرم خبری آنلاین StandNews – که چان قبلاً برای آن کار می کرد – سال گذشته پس از متهم شدن مدیران به نقض امنیت ملی و بیکار شدن صدها روزنامه نگار مجبور به تعطیلی شدند.

با رویترز و خبرگزاری فرانسه

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تردید در مورد شواهدی که در پشت جستجوی بیهوده برای قربانی قتل مورها، کیت بنت | منچستر بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اسکمی قبل از ساعت 5 …