انتشار گازهای گلخانه ای از صنعت نفت و گاز استرالیا در پنج سال اول مکانیسم حفاظتی 20 درصد افزایش یافت | بحران آب و هوا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از استخراج گاز و نفت در استرالیا در پنج سال پس از معرفی مکانیسم حفاظتی در سال 2016، 20 درصد افزایش یافت، سیاستی که قرار بود افزایش را متوقف کند.

مقیاس رشد انتشار گازهای گلخانه ای که در تحلیل جدیدی توسط بنیاد حفاظت از محیط زیست استرالیا (ACF) فاش شده است، هشداری را ایجاد کرده است که اگر اصلاحات برنامه ریزی شده این مکانیسم ادامه دهد تا امکان توسعه جدید زغال سنگ و گاز را فراهم کند، دولت آلبانا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تلاش خواهد کرد. .

این تجزیه و تحلیل نشان داد که 10 شرکت مسئول بیش از نیمی از کل انتشارات صنعتی تحت پوشش پادمان از زمان معرفی آن توسط ائتلاف با وعده توقف افزایش بوده اند.

پنج شرکت از 10 تولیدکننده بزرگ صنعتی، شرکت‌های معدنی، سه صادرکننده عمده نفت و گاز و دو تولیدکننده فولاد هستند. غول معدنی ریوتینتو بزرگترین تولیدکننده گاز بوده و پس از آن شرکت های گاز شورون، وودساید و سانتوس قرار دارند.

10 شرکت بزرگ آلاینده تحت مکانیسم حفاظتی

بزرگترین سایت آلاینده، توسعه گاز طبیعی مایع گورگون (LNG) شورون در شمال غرب استرالیا است. این به شرطی تایید شد که برخی از انتشارات خود را از طریق آنچه به عنوان بزرگترین پروژه جذب و ذخیره کربن در جهان (CCS) توصیف شده است، جذب و دفن کند. پروژه CCS قبل از عملیاتی شدن بارها به تعویق افتاد و اهداف انتشار گازهای گلخانه ای تعیین شده توسط دولت WA را از دست داده است.

ACF گفت که تجزیه و تحلیل آن بر نیاز به تغییر مکانیسم حفاظتی برای شروع کاهش آلودگی تاکید دارد. این نشان داد که 215 تاسیسات آلاینده اصلی تحت پوشش این طرح مسئول 28 درصد از آلودگی کربنی استرالیا هستند. انتشار مجموع سالانه آنها از زمان شروع حفاظت 7 درصد – 9 میلیون تن در سال – افزایش یافته است که عمدتاً به دلیل گسترش صادرات LNG است.

حزب کارگر وعده داده است که با اصلاح پادمان برای کاهش تدریجی آلودگی صنعتی به این موضوع رسیدگی کند تا به هدف خود در سال 2030 (کاهش کل 43 درصد کمتر از سطح سال 2005) و رسیدن به “صفر خالص” انتشار تا سال 2050 کمک کند.

تحت این پادمان، سایت‌های آلوده کننده بزرگ هر کدام یک خط مبنا یا محدودیت انتشار دارند. شرکت‌هایی که این محدودیت را نقض می‌کنند، قرار است هزینه انتشار بیش از حد خود را بپردازند.

در عمل، اغلب به آنها اجازه داده شده است که محدودیت خود را بدون جریمه افزایش دهند، که باعث ادعای فعالان اقلیم و رهبران صنعت مبنی بر اینکه این طرح بیهوده است مگر اینکه به درستی استفاده شود. شورای بازرگانی استرالیا از جمله کسانی است که خواستار بازنگری آن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با کاهش خطوط پایه شده است.

یک مقاله اختیاری که ماه گذشته توسط حزب کارگر منتشر شد، شامل پیشنهاداتی بود که می‌تواند با بازنشانی خطوط پایه انتشار گازهای گلخانه‌ای و اعطای اعتبار رایگان به آلاینده‌هایی که کمتر از حد مجاز می‌مانند، حفاظت را به یک طرح تجارت کربن تبدیل کند. این اعتبارات می تواند به شرکت هایی فروخته شود که بیش از میزان اولیه خود انتشار می دهند و نیاز به جبران آلودگی اضافی دارند.

آنیکا شو، محقق اصلی ACF، گفت که این طرح تا به امروز یک “شکست فاحش” بوده است و اگر آلاینده‌های بزرگ اجازه داشته باشند قوانینی را که تحت ائتلاف بوده است، وضع کنند، تغییرات حزب کارگر ممکن است “به اشتباه” پیش برود.

«اینها همه شرکت‌های بزرگ و فهرست‌شده عمومی هستند که بیش از سهم خود در آسیب‌های اقلیمی انجام داده‌اند. زمان آن فرا رسیده است که آنها حداقل سهم خود را برای پاکسازی آشفتگی خود انجام دهند.

او گفت که انتشارات حاصل از استخراج زغال سنگ در طول پنج سال اندکی افزایش یافته است، اما انتشارات حاصل از استخراج گاز و نفت تا 20 درصد افزایش یافته است، عمدتاً به دلیل افتتاح پیشرفت های جدید.

شو گفت که پروژه های بزرگ گازی برنامه ریزی شده، از جمله توسعه وودساید اسکاربرو در شمال استرالیای غربی، میدان گازی نارابری سانتوس در نیو ساوت ولز و افتتاح پیشنهادی حوضه Beetaloo در قلمرو شمالی، “حفاظت را بیش از پیش منفجر خواهد کرد.”

نقشی که بزرگترین انتشار دهنده ها بازی می کنند

10 شرکت بزرگ منتشرکننده تحت این پادمان مسئول تولید 362 میلیون تن دی اکسید کربن در پنج سال اول این طرح بودند. این 53 درصد از کل انتشارات تحت پوشش این سیاست بود.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان می دهد که نزدیک به یک سوم آلودگی آزاد شده تحت حفاظت – 218 میلیون تن در طول پنج سال – فقط از 10 سایت ناشی شده است.

بزرگترین مشارکت کنندگان هر دو توسعه LNG بودند: تاسیسات صادرات گاز گورگون شورون و پروژه قفسه شمال غربی Woodside. پس از آنها کارخانه فولاد پورت کمبلای BlueScope Steel، مراحل اولیه پروژه Ichthys LNG در قلمرو شمالی و شرکت هواپیمایی کانتاس قرار گرفتند.

10 بزرگترین تاسیسات آلاینده تحت مکانیسم حفاظتی

شو گفت که مکانیسم حفاظتی می تواند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای معتبری داشته باشد، اما به “جراحی جدی” از جمله تشدید محدودیت ها برای 10 شرکتی که بیشتر انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند، نیاز دارد. او گفت که تصمیمات حزب کارگر در مورد طراحی این طرح، هدف استرالیا در سال 2030 را «تبدیل یا شکسته خواهد کرد».

“مرحله سقوط قابل پیش بینی [of baselines] به صنعت انگیزه هایی می دهد تا راه حل های خلاقانه ای در زمینه صرفه جویی در انرژی ارائه کنند تا کسب و کار خود را تمیزتر و کارآمدتر اداره کنند.”

این تجزیه و تحلیل نشان داد که چندین تولیدکننده بزرگ در تلاش برای گسترش عملیات هستند، تغییری که می تواند حدود 12 میلیون تن در سال اضافه کند. ACF در ارسال های خود به دولت گفت که هر تاسیسات جدید یا در حال گسترشی که وارد این طرح می شود باید کربن خنثی باشد.

سخنگوی وزیر تغییرات آب و هوا، کریس بوون، در اوایل این هفته گفت که روند مشورتی گسترده در مورد طراحی پادمان همچنان در جریان است.

وی گفت: “ما می دانیم که صنعت و ذینفعان دیدگاه های گسترده ای در مورد این اصلاحات خواهند داشت، به همین دلیل است که دولت آلبانی این روند رایزنی واقعی را طی می کند.”

دولت قبل از اتخاذ هر گونه تصمیمی در مورد طرح نهایی، این نظرات را در شایستگی آنها در نظر خواهد گرفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

Nationwide | می‌گوید: با افزایش نرخ وام مسکن، قیمت مسکن در بریتانیا ثابت است بازار مسکن

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، رشد قیمت مسکن در بریتانیا در …