پورتوریکو در پی طوفان فیونا با خاموشی و کمبود آب سالم مبارزه می کند | پورتوریکو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیشتر مناطق پورتوریکو روز دوشنبه همچنان بدون برق یا آب آشامیدنی سالم بود، و بقایای طوفان دسته 1 که یک روز قبل در آنجا رخ داد، پیش‌بینی می‌شد که باران شدیدتر و سیلاب‌های خطرناک را به همراه داشته باشد.

صدها نفر در پناهگاه‌های اضطراری در سراسر جزیره کارائیب، با جاده‌های اصلی زیر آب و گزارش‌ها از فروریختن پل‌های متعدد، گیر افتاده‌اند. محصولات زراعی شسته شده اند در حالی که سیل ناگهانی، رانش زمین و درختان افتاده جاده ها را مسدود کرده، وسایل نقلیه را با خود برده و به زیرساخت ها خسارات گسترده ای وارد کرده است.

دو سوم از تقریباً 800000 خانه و تجارت جزیره پس از طوفان فیونا که باعث خاموشی کامل در روز یکشنبه شد و رودخانه های متورم سیستم تصفیه را آلوده کرد، آب ندارند. طوفان تا اوایل روز دوشنبه در جمهوری دومینیکن ویرانی ایجاد کرد.

چراغ‌ها درست بعد از ساعت 1 بعدازظهر یکشنبه در سراسر پورتوریکو خاموش شدند و تنها خانه‌ها و مشاغلی که دارای انرژی خورشیدی روی پشت‌بام یا ژنراتورهای فعال هستند، باقی ماندند. بیماران بدحال مجبور شدند از بیمارستان اصلی سرطان جزیره در سان خوان، پایتخت، پس از از کار افتادن ژنراتور پشتیبان به دلیل نوسانات ولتاژ – مشکلی که در سال گذشته منجر به خاموشی منظم شده است، منتقل شوند.

حداقل سه کشته بر اثر این طوفان نسبت داده شده است. روز دوشنبه، مقامات دو کشته بر اثر طوفان را گزارش کردند – یک مرد پورتوریکویی که توسط یک رودخانه طغیان شده با خود برد و یک نفر در جمهوری دومینیکن که با سقوط درخت برخورد کرد. مرگ دیگری در آرسیبو، شهری کوچک در ساحل شمالی با خاموشی همراه بود: مردی 70 ساله که پس از انفجار ژنراتور گاز کشته شد.

با افزایش خشم نسبت به Luma، کنسرسیوم خصوصی ایالات متحده-کانادایی که در ژوئن 2021 مسئولیت انتقال و توزیع را بر عهده گرفت، تنها 10 درصد از مشتریان تا صبح روز دوشنبه برق را به دست آوردند.

نلسون سانتوس تورس از سالیناس گفت: «امروز ما پر از درد، رنج و ویرانی خانه‌هایمان، محصول سوء استفاده بی‌رحمانه از مادر زمین، بیدار شدیم. «جوامع ما در آب و گل پوشیده شده است. مسئول این شرارت ها، تاجران مرگ و نخبگان انگلی هستند.»

تا زمانی که باران و باد فروکش نکند، ارزیابی کامل خسارت به خطوط برق انجام نخواهد شد، اما ساکنان چندین روز بدون برق خود را آماده می کنند.

فیونا دقیقاً پنج سال پس از وقوع طوفان‌های ایرما و ماریا که با فاصله دو هفته از یکدیگر به خشکی رسیدند و بسیاری از زیرساخت‌های انتقال و توزیع برق جزیره را نابود کردند، خاطرات دردناکی را برای پورتوریکویی‌ها به وجود آورد که منجر به طولانی‌ترین خاموشی در تاریخ ایالات متحده شد.

حدود 3000 نفر در نتیجه این عواقب جان باختند زیرا خانه ها، مشاغل و امکانات بهداشتی برای ماه ها بدون برق مانده بودند.

با وجود اینکه آژانس مدیریت اضطراری فدرال (Fema) هزینه بی سابقه 16 میلیارد دلاری را برای بازسازی سیستم انرژی جزیره و کاهش خطرات، تصویب کرده بود، با این که فیونا در خشکی سقوط کرد، سیستم انرژی همچنان به هم ریخت. هیچ کدام به انرژی خورشیدی توزیع شده روی پشت بام اختصاص داده نشده است – یک جایگزین انرژی غیرمتمرکز که فعالان مردمی و کارشناسان محیط زیست استدلال می کنند که ارزان تر، تمیزتر و انعطاف پذیرتر است.

مردی در جاده ای که توسط طوفان فیونا سیل شده در کیهی، پورتوریکو راه می رود.
مردی در جاده ای که توسط طوفان فیونا سیل شده در کیهی، پورتوریکو راه می رود. عکس: استفانی روجاس/AP

روت سانتیاگو، وکیل و مدافع محیط زیست از Queremos Sol، یک جنبش مردمی برای دور کردن جزیره از شبکه انرژی متمرکز به انرژی خورشیدی روی پشت بام، گفت: «تابش خورشیدی روی پشت بام، انعطاف‌پذیری نجات‌بخش را فراهم می‌کند. دولت پورتوریکو و فما چیزی یاد نگرفته اند. آنها دقیقاً همان سیستمی را بازسازی می کنند که بارها و بارها خراب می شود. مردم ترسیده و آسیب دیده اند.»

پورتوریکو یک مجمع الجزایر گرمسیری و قلمرو ایالات متحده است که در هزار مایلی یا بیشتر در جنوب شرقی میامی واقع شده است. جزیره اصلی عمدتاً کوه‌هایی است که توسط دشت‌های ساحلی باریک احاطه شده‌اند که اکثر 3 میلیون ساکن آن در شهرها و شهرها زندگی می‌کنند. بر اساس شاخص خطر آب و هوای Germanwatch، طی دو دهه گذشته، پورتوریکو – همراه با هائیتی و میانمار – جزو سه منطقه ای بوده است که بیشتر تحت تاثیر آب و هوای شدید مانند طوفان، سیل، موج گرما و خشکسالی قرار گرفته است.

طوفان‌ها در نتیجه دمای بالاتر اتمسفر و اقیانوس‌ها سریع‌تر می‌شوند و آمادگی و سازگاری را برای جوامع سخت‌تر می‌کنند.

بسیاری از زیرساخت‌های انرژی موجود – نیروگاه‌ها، برج‌های فرستنده، قطب‌ها و کابل‌ها – در مناطق مستعد سیل یا در معرض خطر بالا آمدن سطح دریا، طوفان‌ها و سونامی‌ها و همچنین بادهای شدید و خسارت‌های زلزله قرار دارند.

فیونا که صبح روز یکشنبه از یک طوفان گرمسیری به طوفان رده 1 ارتقا یافت، اولین طوفان بزرگ فصل 2022 است. کاخ سفید جو بایدن وضعیت اضطراری فدرال را برای پورتوریکو اعلام کرده و کمک‌ها و منابع را برای جزیره‌ای که رسماً ورشکسته است، بسیج می‌کند.

باران شدید و بادهای شدید سپس شروع به آسیب رساندن به جمهوری دومینیکن کردند و انتظار می رود فیونا با حرکت به سمت جزایر ترکز و کایکوس و برمودا تقویت شود.

به گفته پیش بینی ها، چشم فیونا حدود ساعت 3:30 صبح به وقت محلی به جمهوری دومینیکن نزدیک بوکا یوما رسید. این اولین طوفانی بود که از زمانی که جین در سپتامبر 2018 خسارت شدیدی در شرق جمهوری وارد کرد، به طور مستقیم کشور را درنوردید.

جمهوری دومینیکن جزیره هیسپانولا در دریای کارائیب را با هائیتی به اشتراک می گذارد.
در بخش شرقی خود، فیونا در ساعات اولیه روز دوشنبه درختان، خطوط برق و تبلیغات را در شهرهای پونتا کانا، لا رومانا و ال سیبو خراب کرد. گروه های امدادی می گویند که گزارشی فوری از آسیب دیدگی دریافت نشده است.

آسوشیتدپرس در گزارشی مشارکت داشت

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پرسش و پاسخ: Soda Health چگونه برنامه‌ریزی می‌کند تا مزایای تکمیلی «پچ‌ورک» را تغییر دهد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، حتی با سابقه کار اجتماعی، رابی …