IPPR می گوید: سرمایه گذاری تجاری بریتانیا در G7 با وجود کاهش مالیات شرکت ها کمترین میزان خود را دارد اقتصاد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سرمایه‌گذاری تجاری در بریتانیا علیرغم کاهش مالیات شرکت‌ها به پایین‌ترین نرخ در گروه کشورهای ثروتمند G7 کاهش یافت، زیرا وزیران 30 میلیارد پوند هدایایی را برای شرکت‌ها و کارگران با درآمد بالاتر آماده می‌کنند.

مؤسسه تحقیقات سیاست عمومی (IPPR) گفت که “مسابقه به پایین” در نرخ مالیات اصلی بر سود شرکت ها نتوانسته سرمایه گذاری و رشد اقتصادی در بریتانیا را در 15 سال گذشته افزایش دهد.

لیز تراس، نخست‌وزیر، و صدراعظم او، کواسی کوارتنگ، استدلال می‌کنند که نرخ‌های پایین‌تر مالیات شرکت‌ها می‌تواند باعث رونق سرمایه‌گذاری در بریتانیا شود تا به رشد اقتصادی به سمت نرخ هدف 2.5 درصد در سال کمک کند. کوارتنگ جزئیات بیشتری را در مورد کاهش مالیات در روز جمعه در یک “رویداد مالی” برنامه ریزی شده یا بودجه کوچک تایید خواهد کرد.

با این حال، IPPR اعلام کرد کاهش نرخ سرفصل از 30 درصد در سال 2007 به 19 درصد در سال 2019، که توسط جرج آزبورن، صدراعظم سابق سازماندهی شده بود، باعث افزایش سرمایه گذاری خصوصی یا رشد اقتصادی سریع تر نشد.

علیرغم کاهش مکرر مالیات به پایین‌ترین نرخ در یک قرن، بریتانیا پس از ایتالیا و کانادا قرار گرفت تا با کمترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در گروه G7 به عنوان سهم درآمد ملی در رتبه‌بندی قرار گیرد.

در سال بعد، بریتانیا رتبه 28 را برای سرمایه گذاری تجاری از 31 عضو گروه گسترده تری از کشورهای توسعه یافته در OECD کسب کرد.

مطالعات نشان داده‌اند که کاهش مالیات شرکت‌ها توسط دولت‌های محافظه‌کار متوالی تأثیر چندانی بر سرمایه‌گذاری تجاری و رشد اقتصادی نداشته است و این استدلال محافظه‌کاران بازار آزاد را تضعیف می‌کند.

بر اساس تحقیقات بنیاد بازار اجتماعی، کاهش مالیات شرکت ها با هزینه خالص تقریباً 73 میلیارد پوندی برای خزانه بین سال های 2010 تا 2018 همراه بود. تنها در یک سال، افزایش سرمایه گذاری در کسب و کار بیشتر از هزینه بود.

سرمایه‌گذاری تجاری در سال‌های اخیر در میان نگرانی‌ها در مورد برگزیت، سپس کووید، و چشم‌انداز اقتصادی چالش‌برانگیز کاهش یافته است. ارقام رسمی نشان می‌دهد که سطح سرمایه‌گذاری 5.7 درصد کمتر از قبل از همه‌گیری است، در حالی که اقتصاددانان هشدار می‌دهند که افزایش هزینه‌های انرژی و تورم بالا، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

دولت‌ها در سرتاسر جهان سال گذشته متعهد شده‌اند که به مسابقه مالیات بر شرکت‌ها پایان دهند و گفتند که خزانه‌داری ملی را از درآمد برای تأمین مالی خدمات عمومی حیاتی محروم کرده است، در حالی که به نفع شرکت‌های چند ملیتی است. تقریباً 140 کشور، از جمله بریتانیا، با تعیین حداقل نرخ 15 درصد موافقت کردند.

گزارش IPPR سؤالات جدیدی را در مورد تمایل کوارتنگ برای حذف افزایش برنامه ریزی شده مالیات شرکت به 25٪ از آوریل که توسط صدراعظم سابق، ریشی سوناک آغاز شده بود، ایجاد می کند.

این اندیشکده چپ با درخواست از دولت برای در نظر گرفتن راه های جایگزین برای افزایش سرمایه گذاری و رشد اقتصادی، گفت که کاهش مالیات هدفمند برای شرکت ها و تعهد به استراتژی صنعتی تأثیر بیشتری خواهد داشت.

جورج دیب، رئیس مرکز عدالت اقتصادی در IPPR، گفت: «کاهش مالیات شرکت ها فقط ادامه یک مسابقه شکست خورده تا انتهایی است که برای اقتصاد بریتانیا نتیجه ای نداشته است. کاهش مالیات یک گلوله جادویی برای افزایش سرمایه گذاری و رشد نیست.

کاهش در نرخ اصلی مالیات شرکت ها به عنوان اولویت برای بسیاری از رهبران کسب و کار تلقی نمی شود، زیرا برای کمک به تشویق هزینه های افزایش بهره وری بر کاهش سرمایه گذاری سرمایه ای فشار آورده اند.

«اگر دولت در مورد تقویت سرمایه‌گذاری جدی بود، باید به مشاغلی گوش دهد که خواهان یک استراتژی جدی اقتصادی برای حمایت از رشد، تقویت نوآوری و افزایش بهره‌وری پایین ما هستند. درعوض، فکر می‌کند که می‌تواند مالیات را کاهش دهد و مسیر رشد خود را که قبلاً شکست خورده بود، رها کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تماشای زنده: جایزه صلح نوبل 2022 به چه کسی تعلق می گیرد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، برنده یا برندگان جایزه صلح نوبل …