طرح خرپا برای مالیات بر شکر با مشکلات قانونی و مجلس مواجه شد | سیاست سلامت

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

لیز تراس در میل خود به حذف مالیات شکر در بحبوحه واکنش‌های فزاینده علیه این طرح که کارشناسان بهداشت گفته‌اند «خطرناک» و «بی‌معنی» است، با مشکلاتی مواجه شده است.

منابع وایت هال می گویند “یک علامت سوال” در مورد اینکه چگونه نخست وزیر می تواند بر تعدادی از موانع رویه ای قانونی و پارلمانی برای کنار گذاشتن مالیات صنعت نوشابه غلبه کند، وجود دارد.

مشخص نیست که تراس از چه مکانیزمی می تواند برای لغو مالیات شکر استفاده کند، مالیاتی که در سال 2018 در نتیجه گنجاندن آن در قانون مالی 2017 معرفی شد.

او از منتقدان سرسخت مداخله دولت برای ترویج سبک زندگی سالم‌تر است و قبلاً گفته بود که «مالیات بر خوراکی‌ها به افرادی که کمترین درآمد را دارند ضربه می‌زند» و دولت نباید به مردم بگوید چه بخورند.

مقامات تراس و ترز کافی، وزیر بهداشت را از چالش‌های موجود در کنار گذاشتن مالیات آگاه کرده‌اند که مورد حمایت گسترده نمایندگان مجلس قرار گرفت.

آبان نیوز هفته گذشته فاش کرد که دولت در حال انجام یک بازنگری غیرعلنی درباره استراتژی چاقی در انگلیس است که انتظار می‌رود سیاست‌هایی مانند ممنوعیت تبلیغات غذاهای ناسالم در تلویزیون قبل از ساعت 9 شب و پیشنهادات «یکی را بخرید یک رایگان دریافت کنید» را لغو کند.

پزشکان ارشد و فعالان حوزه سلامت از این طرح ابراز ناراحتی کردند. مقامات ارشد در دفتر بهبود و نابرابری های بهداشتی دولت (OHID)، در واقع بخش بهداشت عمومی وزارت بهداشت و مراقبت های اجتماعی (DHSC)، از آتش برنامه ریزی شده محدودیت ها وحشت دارند.

شگفتی وجود دارد که تراس آماده است مالیات شکر را کنار بگذارد. سالانه 300 میلیون پوند برای خزانه داری جمع آوری می کند و منجر به کاهش 30 درصدی در محتوای قند بسیاری از نوشابه ها شده است که با پوسیدگی دندان، چاقی، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی مرتبط هستند.

طبق تحقیقاتی که در سال گذشته توسط شورای تحقیقات پزشکی (MRC) انجام شد، در سال پس از اجرایی شدن این مالیات، میزان شکر مصرفی خانوارها از طریق نوشابه‌ها به میزان 10 درصد کاهش یافت. نویسندگان آن را به‌عنوان یک «برد-برد» برای سلامت عمومی و برای تولیدکنندگان نوشابه توصیف کردند، که بیشتر آنها ترکیب محصولات خود را تنظیم کرده‌اند تا از SDIL به دلیل مصرف بیش از حد شکر جلوگیری کنند.

سیاست‌های کمی وجود دارد که برای تجارت، سلامت و برای دولت مفید باشد. مالیات صنعت نوشابه یکی از آنهاست.»

300 میلیون پوند برای برنامه های صبحانه، ورزش و تجهیزات برای ترویج فعالیت بدنی در مدارس، به ویژه در مناطق فقیر، پرداخت شده است. جنر گفت: «حذف این مالیات به این معنی است که کسانی که درآمد کمتری دارند، در واقع باید برای دسترسی به برنامه‌هایی مانند این، در شرایط بحرانی هزینه زندگی، هزینه بیشتری بپردازند. مزخرف است.»

انجمن بریتانیا برای تغذیه و پزشکی سبک زندگی (BANT) به وزرا هشدار داد که «حرکت از داشتن یک استراتژی ناکافی به عدم وجود استراتژی، منطقه خطرناکی است».

در این بیانیه آمده است که طرح کنار گذاشتن رژیم ضد چاقی نشان می‌دهد که «سلامت عمومی برای تسکین منافع صنعت، انتخاب ساده‌ترین و کم‌مسئولیت‌ترین گزینه به جای پرداختن به عوامل اصلی گرسنگی و فقر که در بالا و پایین کشور تجربه می‌شوند، به خطر افتاده است».

ساتو جکسون، مدیر اجرایی آن، گفت که چاقی در حال حاضر حدود 58 میلیارد پوند در سال هزینه های NHS و از دست دادن بهره وری بریتانیا را به همراه داشته است.

وی افزود: «غذای ناسالم هیچ کمکی به کاهش گرسنگی در خانوارهایی که در تقلا برای گذاشتن غذا روی میز هستند، ندارد. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که غذاهای فوق فرآوری شده کنترل اشتها را مختل می کند و باعث می شود افراد احساس گرسنگی بیشتری کنند و این مشکل را تشدید می کند و در نهایت باعث می شود مردم پول بیشتری را که ندارند برای غذا خرج کنند یا بدتر از آن، بدون آن غذا بخورند.

دکتر دالی تیس، کارشناس سیاست چاقی در واحد اپیدمیولوژی MRC و مرکز تحقیقات رژیم غذایی و فعالیت در دانشگاه کمبریج، گفت که حذف مالیات بر قند خطر خروج از NHS را برای درمان حتی بیشتر بیماران مبتلا به شرایط مرتبط با رژیم غذایی نامناسب دارد.

ارزیابی‌های مستقل نشان داده است که SDIL نه تنها سلامت مردم را بهبود بخشیده، گزینه‌های محصول سالم‌تری را برای مصرف‌کنندگان فراهم کرده و به برنامه‌های تأمین غذا برای محروم‌ترین کودکان کمک کرده است، بلکه با افزایش فروش محصولات به کسب‌وکارها نیز کمک کرده است. محصولات سالم تر،” او گفت.

اگر دولت برای کمک به مردم در زمانی که غذای سالم برای بسیاری از خانواده‌ها دور از دسترس است و بیماری‌های مرتبط با رژیم غذایی، NHS را فلج می‌کند، جدی باشد، برنامه‌های شایعه‌شده خود را انجام نمی‌دهد.»

برای پاسخ به DHSC مراجعه شد. این سازمان بررسی چاقی به دستور وزارت خزانه داری را به عنوان “خلاصه داخلی سیاست چاقی” توصیف کرده است. وزرای این وزارتخانه بر این باورند که نظارت بر تأثیر محدودیت ها بر ترویج غذاهای پرچرب، نمک و شکر به دلیل مشکلات خانواده ها در مقابله با تورم فزاینده درست است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دو طلا برای خواهر و برادر آبه در حالی که ژاپن به پاکسازی در تاشکند ادامه می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در مسابقات جهانی تاشکند 2022، ماریوس …