ردیاب آب و هوا: سیل مرگبار سواحل آدریاتیک ایتالیا را درنوردید | محیط

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کشورهای اروپایی اطراف دریای آدریاتیک در اواخر هفته گذشته با سیل شدید مواجه شدند.

منطقه مارش ایتالیا به ویژه پس از طوفان رعد و برق در بعدازظهر پنجشنبه که تا شب تقویت شد، تحت تأثیر شدید قرار گرفت. برخی از مناطق با بیش از 400 میلی متر باران مواجه شدند و بیشتر سیلاب در چند ساعت فرود آمد.

مرگ ده نفر در پی سیل و سه نفر دیگر مفقود شده اند. تصاویر ماهواره ای گستردگی فاجعه را با جاری شدن آب سیلاب به دریا نشان می دهد و ساحل فیروزه ای رنگ معمولی بکر آدریاتیک را قهوه ای می کند.

کرواسی، اسلوونی، مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین از جمله کشورهایی بودند که در روزهای پنجشنبه و جمعه با رعد و برق مواجه شدند که باعث سیل و رانش زمین شد.

اگرچه رعد و برق ناشی از بحران آب و هوا نیست، اما تخمین زده می شود که به ازای هر 1 درجه سانتی گراد گرم شدن هوا، جو می تواند حدود 7 درصد رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد. در نتیجه، گرم شدن جهان، احتمال بارندگی شدید را افزایش می‌دهد که خطر سیل‌های فاجعه‌بار را افزایش می‌دهد.

شرایط گرم و مرطوب در طول این طوفان‌های تندری با یک سرمای شمالی جایگزین شده است که دمای هوا را در بیشتر مناطق اروپا به کمتر از میانگین کاهش داده است.

بخش‌هایی از کوه‌های آلپ بارش برف را زیر 1500 متر گزارش کرده‌اند که برای اوایل فصل غیرمعمول است. اگرچه طی چند روز آینده با فشار بالا در نزدیکی هوا خشک تر خواهد بود، اما احتمال بارش برف بیشتر در آخر هفته وجود دارد.

پس از طوفان Nanmadol که باد و باران شدید به همراه آورد، امدادگران در محل رانش زمین در استان میازاکی، جنوب ژاپن، برای یافتن بازماندگان جستجو می کنند.
پس از طوفان Nanmadol که باد و باران شدید به همراه آورد، امدادگران در محل رانش زمین در استان میازاکی، جنوب ژاپن، برای یافتن بازماندگان جستجو می کنند. عکس: AP

یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ژاپن، Nanmadol، قبل از اینکه در ساعت 11 صبح روز یکشنبه به خشکی برسد، با هشدار ویژه آژانس هواشناسی ژاپن مواجه شده بود. چنین هشدارهایی زمانی صادر می شود که پیش بینی شرایط فقط یک بار در چند دهه تجربه شود.

به میلیون ها نفر گفته شد که با نزدیک شدن توفان به جنوب غرب کشور با سرعت 150 مایل در ساعت خانه های خود را تخلیه کنند.

طوفان Nanmadol که با حرکت به سمت شمال شرقی ضعیف شده است، در اقیانوس آرام در حال پاک شدن است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مناظره ران جانسون و ماندلا بارنز در رقابت های سنا ویسکانسین

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، سیل تبلیغات تلویزیونی توسط آقای جانسون، شاید …