طالبان مهندس آمریکایی مارک فریکس را در مبادله زندانیان آزاد کردند | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

طالبان یک مهندس آمریکایی را در ازای یک رهبر قبیله افغان که با این گروه مرتبط است که ایالات متحده از سال 2005 به اتهام مواد مخدر بازداشت کرده بود، آزاد کردند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در یک کنفرانس خبری در پایتخت افغانستان گفت که مارک فریکس در فرودگاه کابل با بشیر نورزی مبادله شد.

نورزی به ظن قاچاق بیش از 50 میلیون دلار هروئین به آمریکا و اروپا توسط ایالات متحده بازداشت شد.

متقی با اشاره به طالبان گفت: امارت اسلامی افغانستان آماده است تا مشکلات را از طریق مذاکره با همه از جمله ایالات متحده حل کند.

فریکس یک مهندس و کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده اهل لومبارد، ایلینوی است که به مدت یک دهه در افغانستان در پروژه های توسعه کار کرده است. او در فوریه 2020 ربوده شد.

بشیر نورزی
بشیر نورزی به ظن قاچاق بیش از 50 میلیون دلار هروئین به آمریکا و اروپا بازداشت شد. عکس: AP

ایالات متحده هیچ نمایندگی رسمی در افغانستان ندارد و مقامات دولت ایالات متحده در جاهای دیگر بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبودند.

واشنگتن برای آزادی فریچ ها از جمله پس از تسلط طالبان بر افغانستان در آگوست 2021، زمانی که نیروهای خارجی به رهبری ایالات متحده در حال عقب نشینی بودند، فشار آورده است.

مقامات آمریکایی گفته اند که پرونده وی بر دیدگاه آنها در مورد مشروعیت حکومت تحت رهبری طالبان تأثیر می گذارد. هیچ دولت خارجی به طور رسمی طالبان را به رسمیت نشناخته است، تا حدی به دلیل محدودیت های این گروه برای تحصیل بیشتر دختران.

نورزی در یک کنفرانس خبری در یکی از هتل های کابل در کنار متقی و معاونان موقت نخست وزیر طالبان سخنرانی کوتاهی کرد. او گفت: “من افتخار می کنم که در پایتخت کشورم در میان برادرانم هستم.” رهبر قبیله روابط دیرینه ای با طالبان داشت.

وکیل نورزی رد کرده بود که موکلش فروشنده مواد مخدر است و استدلال کرده بود که اتهامات باید رد شود زیرا مقامات دولت ایالات متحده او را فریب دادند تا باور کند دستگیر نخواهد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پلی آف MLB 2022: رتبه بندی مدعیان عنوان از اول تا بدترین | MLB

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیفصل بعد MLB از روز جمعه …