RBA می گوید که خانه ها بیشتر از آپارتمان ها تحت تأثیر کاهش قیمت قرار می گیرند | مسکن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جاناتان کرنز، رئیس بازارهای داخلی بانک مرکزی استرالیا، گفت که خانه‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که در انتهای بازار لوکس قرار دارند، احتمالاً بیشتر از آپارتمان‌ها یا آپارتمان‌ها از کاهش قیمت ملک آسیب می‌بینند.

در سخنرانی روز دوشنبه، کرنز همچنین گفت که افزایش سریع RBA در نرخ بهره کلیدی آن “به کاهش قیمت املاک مسکونی و تجاری تمایل دارد” اما خطرات گسترده تر برای ثبات مالی “به نظر می رسد مهار شده است”.

در حالی که کرنز تخمینی از میزان کاهش قیمت ملک ارائه نکرد – رئیس بانک مرکزی، فیلیپ لو، هفته گذشته گفت که از کاهش 10 درصدی غافلگیر نمی‌شود – او گفت که نرخ‌های بهره بالاتر بیشترین تأثیر را در جایی خواهد داشت. عرضه مسکن انعطاف‌پذیری کمتری دارد، بدهی وام مسکن بیشتر است، سرمایه‌گذاران بیشتر و درآمدها بیشتر است.»

او گفت که حومه‌های گران‌تر «دوره‌ای‌تر» هستند و با تغییر هزینه‌های استقراض، بیشتر از سایر مناطق افزایش یا کاهش می‌یابند.

بیشترین تغییرات قیمت، با نرخ‌های بالاتر، احتمالاً در مناطق گران‌تر یعنی RBA رخ می‌دهد. (هر چند این با جایی که استرس مالی در بالاترین حد خواهد بود متفاوت است.) pic.twitter.com/0BeoniRVx5

– پیتر هانام (@p_hannam) 18 سپتامبر 2022

RBA در بحبوحه سریعترین افزایش نرخ بهره از سال 1994 قرار دارد. لو روز جمعه گفت که بانک احتمالاً بین افزایش 25 یا 50 واحد پایه دیگری انتخاب خواهد کرد که به افزایش 225 واحدی از زمان شروع افزایش می‌افزاید. نرخ در ماه مه

بانک‌های مرکزی در سراسر جهان هزینه‌های استقراض را برای مهار تورم افزایش می‌دهند، در حالی که استرالیا نسبتا کند حرکت می‌کند. با این حال، بازار املاک استرالیا یکی از تورم‌ترین بازارها بوده است که با سطوح بی سابقه بدهی خانوار مشخص شده است و قیمت‌ها اکنون با سریع‌ترین سرعت از دهه 1980 در حال کاهش هستند.

کرنز گفت که کاهش نسبتاً زیاد در قیمت ملک در بازار بالا، «توزیع ثروت مسکن» را محدود می‌کند، اما این اثرات معمولاً موقتی هستند.

خانه‌ها نیز نسبت به آپارتمان‌ها نسبت به تغییرات نرخ بهره حساس‌تر هستند. او گفت که عرضه محدود زمین های پهنه بندی شده تا حدی این نتیجه را توضیح می دهد.

کرنز گفت، املاک تجاری نسبت به املاک مسکونی کمتر تحت تأثیر قرار می گیرند و نرخ های بالاتری دارند، اگرچه تأثیرات نامربوط کار از خانه ممکن است بادهای مخالف دیگری برای آن بخش ایجاد کند.

با این حال، تمام قیمت‌های دارایی تحت تأثیر نرخ‌های بهره بالاتر قرار می‌گیرند، زیرا برای آنچه در آینده به ما ارائه می‌دهند، ارزش گذاری می‌شوند.

کرنز با اشاره به وجه نقد آتی گفت: «افزایش نرخ بهره به این معنی است که مقدار معینی از درآمد (یا سود) در تاریخ آینده ارزش امروز کمتری دارد و بنابراین دارایی با جریان پرداخت‌های آتی ثابت امروز ارزش کمتری خواهد داشت. جریان ها همچنین ممکن است با نرخ های بهره تغییر کنند و تأثیر آن بر قیمت ها را تقویت یا تعدیل کنند.

او گفت که از آنجایی که اکثر مردم برای خرید ملک وام می گیرند، تأثیر نرخ های بالاتر در توانایی وام گیرندگان برای تامین مالی خرید قابل توجه است.

کرنز گفت، با این حال، «ابهام قابل‌توجهی» در مورد میزان و زمان‌بندی اینکه چقدر نرخ‌های بالاتر باعث کاهش قیمت املاک مسکونی و تجاری می‌شود، وجود دارد.

او گفت، با این حال، خطرات ثبات مالی ناشی از کاهش قیمت ها “به نظر می رسد مهار شده است.” بررسی شش ماهه RBA از چنین خطراتی در ماه آینده منتشر خواهد شد.

تا پایان هفته گذشته، سرمایه‌گذاران شرط می‌بندند که بانک نرخ نقدی خود را با 50 واحد افزایش به 2.85 درصد در مسیر رسیدن به 4 درصد تا اواسط سال 2023 افزایش دهد.

پیش از یک هفته فعالیت بانک مرکزی در خارج از کشور، سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که RBA در سال آینده چگونه پیش برود. آنها شرط می‌بندند که نرخ نقدی تقریباً به 4 درصد افزایش می‌یابد، با احتمال 3 به 4 که 50 واحد در ماه آینده به 2.85 درصد می‌رسد. pic.twitter.com/u7L21m8ts7

– پیتر هانام (@p_hannam) 18 سپتامبر 2022

اقتصاددانان بانک های تجاری متعصب تر هستند و انتظار دارند که نرخ نقدی در حدود 3.35 درصد یا کمتر به اوج برسد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“کمک به ثروتمندان”: مینی بودجه ترس و خشم را به خانه نخست وزیر می آورد | مینی بودجه 2022

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، Oدر خیابان بزرگ در حومه سرسبز …