نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، آذربایجان را به دلیل از سرگیری درگیری در ارمنستان مقصر دانست

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، علناً آذربایجان را به دلیل درگیری مجدد در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی مقصر دانست، اگرچه این موضوع از سوی باکو به چالش کشیده شد.

پلوسی روز یکشنبه در سخنانی در ارمنستان گفت: دیدار ما دوباره به دلیل تمرکز بر امنیت پس از حملات غیرقانونی و مرگبار آذربایجان به ارمنستان برای ما اهمیت ویژه ای داشت.

او ادامه داد: «ما قویاً آن حملات را محکوم می‌کنیم» و افزود که آنها «چشم‌انداز توافق صلح بسیار مورد نیاز» بین دو طرف را تهدید می‌کنند.

اظهارات این مقام آمریکایی از سوی جمهوری آذربایجان به شدت محکوم شد و گفت که این اظهارات وضعیت منطقه را مخدوش کرده و غیرقابل قبول است.

باکو گفت که مجبور است به تحریکات ارمنیان در قره باغ کوهستانی پاسخ دهد، اگرچه ارمنستان آذربایجان را به خاطر خشونت های مجدد متهم می کند.

دو کشور در سال 2020 جنگ کوتاهی بر سر منطقه داشتند. نیروهای حافظ صلح روسی آتش بس را در این منطقه اجرا کردند، اگرچه در ماه سپتامبر این آتش بس با تنش مواجه شد.

ارمنستان گفت آذربایجان حداقل شش شهرک ارمنی‌ها در داخل مرز را در مدت کوتاهی پس از نیمه‌شب 13 سپتامبر بمباران کرد و با پهپادها و تفنگ‌های کالیبر بزرگ به زیرساخت‌های غیرنظامی و نظامی حمله کرد. ایروان گفت که این یک تجاوز بی دلیل بوده است.

آذربایجان با حمایت ترکیه این ادعاها را رد می کند. باکو می گوید یگان های خرابکار ارمنی سعی کردند مواضع آذری ها را مین گذاری کنند که باعث شد سربازان پاسخ دهند. ارمنستان می گوید که این روایت، اطلاعات نادرست آذری است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، همچنین ابراز نگرانی کرده است که روسیه ممکن است “دیگ بین دو کشور را به هم بزند تا از اقدامات خود در اوکراین منحرف شود.”

در منطقه قره باغ کوهستانی، سازمان پیمان امنیت جمعی، معادل ناتو مورد حمایت روسیه، در حال ارزیابی خسارت بوده است. ارمنستان یکی از اعضای این سازمان است.

رئیس ستاد مشترک آن، آناتولی سیدوروف، گفت که آنها تلاش می کنند تا حد امکان عینی باشند و با حقایق کار کنند تا آنچه را که واقعاً اتفاق افتاده است، مشخص کنند.

دو کشور شوروی سابق درگیر درگیری چند دهه ای بر سر قره باغ کوهستانی، منطقه ای ارمنی در آذربایجان هستند.

این منطقه از زمان پایان جنگ جدایی‌طلبان در سال 1994 تحت کنترل نیروهای ارمنی قومی تحت حمایت ارمنستان بوده است. با این حال، در طول جنگ شش هفته‌ای در سال 2020، آذربایجان بخش‌های زیادی از قره‌باغ کوهستانی را پس گرفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کاخ سفید قوانین حملات پهپادی ضد تروریسم را تشدید کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک سیاست جدید محرمانه مستلزم تأیید رئیس …