فرار اوکراینی ها از گلوله باران کوپیانسک در حالی که نیروهای روسی تلاش می کنند پیشروی ها را کند کنند | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

غیرنظامیان اوکراینی در حال فرار از درگیری‌های شدید روز یکشنبه بودند، زیرا نیروهای مسلح روسیه سعی داشتند جلوی پیشروی چشمگیر بیشتر نیروهای اوکراینی را در شمال شرق این کشور بگیرند.

اتومبیل‌های مملو از خانواده‌ها از شهر کوپیانسک خارج شدند که اوکراین کمی بیش از یک هفته پیش آن را به عنوان بخشی از یک ضد حمله خیره‌کننده بازپس گرفت. ساکنان می گویند که به دلیل گلوله باران شدید روز و شب مجبور به ترک آن شده اند. آنها گفتند روس ها شهر و روستاهای اطراف را بمباران می کردند.

در عرض چند روز اوکراین توانست تقریباً کل منطقه خارکف را پس بگیرد و حداقل 300 شهرک را آزاد کند. نیروهای روسی تضعیف شده به سمت یک خط دفاعی جدید در ساحل شرقی رودخانه اوسکیل عقب نشینی کردند که حدود 10 مایلی از شهر تخریب شده ایزیوم فاصله دارد. برخی دیگر از مرز به روسیه گریختند.

کوپیانسک، یک تقاطع راه آهن استراتژیک، در دو طرف رودخانه قرار دارد. پس از عبور نیروهای اوکراینی روز جمعه به ساحل راست، این کشور در خط مقدم جدید قرار دارد. آنها اکنون آماده اند تا به استان لوهانسک که کرملین و نمایندگان محلی آن از ژوئن و تا حدودی از سال 2014 کاملاً آن را کنترل می کنند، فشار بیاورند.

مردم محلی در کوپیانسک گفتند که به آنها گفته شده است که تخلیه شوند. گفتند صدای انفجارها بسیار بلند بود. اکنون شهر بدون برق و آب بود. آنها گفتند که برقراری ارتباط تلفنی مناسب دشوار بود و افزودند که مردم در زیرزمین های خود پنهان شده بودند یا در گاراژ خود پناه گرفته بودند.

اوله سینیهوبوف، فرماندار منطقه خارکف، گفت که در پی تیراندازی نیروهای روسی به بیمارستان روانی در روستای Strelechya، چهار پزشک کشته و دو بیمار زخمی شدند. این مرکز در حال تخلیه بود و کادر پزشکی در حال خارج کردن بیماران از بیمارستان بودند که مورد حمله قرار گرفتند.

روز یکشنبه اتوبوس‌ها غیرنظامیان را به شهر شوچنکوو، خارج از محدوده آتش توپخانه می‌بردند. صدها نفر که شش ماه را در اشغال گذرانده بودند در میدان مرکزی صف کشیدند تا نزد مقامات ثبت نام کنند. دیگران با خودروهای لادا کتک خورده سفر کردند و در کنار جاده در ایست های بازرسی منتظر ماندند.

ما دو روز را در سرداب خود نشستیم. ادامه دادن به این شکل غیرممکن بود، بنابراین تصمیم گرفتیم که آنجا را ترک کنیم. او گفت که او و بستگانش همراه با دیگران از کوپیانسک گریخته اند و هیچ برنامه روشنی در مورد اینکه به کجا خواهند رفت، ندارند. او گفت: «درگیری بسیار بد است.

خودروهای زرهی اوکراینی در جاده ای که به سمت کوپیانسک می رفت قابل مشاهده بودند. واحد نیروهای ویژه کراکن که در ماه مارس در خارکف تأسیس شد، گفت که کنترل شهر خط مقدم را در دست دارد. این کشور نقش فعالی در حمله برق آسای این ماه داشت که در آن اوکراین 300 شهرک و مساحتی به اندازه نصف ولز را پس گرفت.

این واحد ویدئویی از کشته شدن سربازان روسی در جنگ منتشر کرد. روز شنبه ویدئوی دومی را منتشر کرد که نشان می داد زندانیان روسی در حال رنگ آمیزی مجدد تابلوی ورودی کوپیانسک با رنگ های آبی و زرد پرچم اوکراین هستند. آنها در حال تمیز کردن زباله های خود هستند. آنچه باقی می‌ماند این است که این آشغال‌ها را وادار کنیم تا هر چیزی را که ویران کرده‌اند بازسازی کنند.»

روسیه اکنون در خطر از دست دادن لیسیچانسک، شهر مهم دونباس است که در تابستان پس از ماه‌ها درگیری سنگین تصرف کرد. به گفته موسسه مطالعات جنگ، کرملین در ارسال نیروهای کمکی در مقیاس بزرگ شکست خورده است. این اندیشکده گفت که در هنگام انجام یک حمله بیهوده و “رباتیک” علیه شهر باخموت، در برابر یک ضد حمله اوکراینی آسیب پذیر بود.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه گفت نیروهای مسلح وی موفقیت خود را در منطقه خارکف در دیگر مناطق اشغالی کشور از جمله شهر جنوبی خرسون تکرار خواهند کرد. هر کجا اوکراین باشد، پرچم ما نیز آنجا خواهد بود. وی در کانال تلگرامی خود نوشت: این جنایت – فاشیسم روسی که همان کاری را که نازی ها انجام دادند را تکرار می کند – در جایی باقی نخواهد ماند.

زلنسکی گفته است که روسیه در بیش از 10 منطقه شمال شرقی تحت اشغال خود اتاق های شکنجه ایجاد کرده است. آنها در زیرزمین اداره پلیس در شهر ایزیوم و همچنین در کوپیانسک و در یک ایستگاه راه آهن در شهر کوزاچا لوپان قرار داشتند. بازجویان روسی با استفاده از یک تلفن میدانی نظامی به قربانیان شوک الکتریکی وارد کردند.

روز یکشنبه پلیس و بازرسان پزشکی قانونی به حفاری اجساد از یک گور دسته جمعی در یک جنگل کاج در حومه ایزیوم ادامه دادند. کشته شدگان – 443 نفر از آنها از فوریه – شامل بیش از 20 سرباز اوکراینی است. دادستان ها می گویند دست های چند نفر به هم بسته شده بود و همچنین نشانه هایی از شکنجه از جمله شکستگی دست و پا وجود داشت.

جمهوری چک، که در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، پس از کشف در ایزیوم، خواستار ایجاد یک دادگاه بین المللی برای جنایات جنگی شد. یان لیپاوسکی وزیر امور خارجه گفت: «در قرن بیست و یکم، چنین حملاتی علیه مردم غیرنظامی غیرقابل تصور و نفرت انگیز است.

ما نباید از آن غافل شویم. وی در پیامی افزود: ما خواهان مجازات همه جنایتکاران جنگی هستیم در توییتر. من خواستار تشکیل سریع دادگاه بین المللی ویژه ای هستم که جنایت تجاوز را تحت تعقیب قرار دهد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارشناس می گوید: جنگ اوکراین: احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای بسیار کم است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها …