جنگ اوکراین: “اتاق های شکنجه” روسیه، “تحریکات” خرسون، ترس در مرز اوکراین و روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. اوکراین “اتاق های شکنجه” ادعایی روسیه را در منطقه خارکف پیدا می کند

اوکراین مدعی شد که روز یکشنبه زندان های موقتی را پیدا کرده است که توسط نیروهای روسی برای “شکنجه” سربازان اوکراینی استفاده می شود.

رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی گفت که از زمان خروج عجولانه نیروهای روسیه در هفته گذشته، بیش از 10 اتاق شکنجه در منطقه خارکف کشف شده است.

یورونیوز نمی تواند به طور مستقل این موضوع را تأیید کند. شکنجه و رفتار غیرانسانی بر اساس قوانین بین المللی جنایت جنگی است و روسیه بارها ارتکاب چنین جرایمی را در اوکراین رد کرده است.

زندان های ادعا شده در روستای کوزاچا لوپان، که کمتر از دو کیلومتر با مرز روسیه فاصله دارد، پیدا شد. این منطقه اخیراً توسط نیروهای اوکراینی به عنوان بخشی از ضد حمله اصلی آنها در شمال شرقی منطقه خارکف آزاد شد.

گزارشگران روی زمین یکی از این مکان ها را به عنوان زیرزمینی تاریک در پشت سوپرمارکت محلی توصیف کردند که میله های فلزی گوشه ای از اتاق را محاصره کرده و یک سلول بزرگ را تشکیل می دهد. کیسه خواب ها و لحاف های کثیف روی ورقه های پلی استایرن قرار گرفته اند تا از کف زمین مرطوب عایق شوند. در گوشه، دو سطل سیاه به عنوان سرویس بهداشتی عمل می کردند.

در بیانیه ای که در تلگرام منتشر شد، دفتر دادستانی منطقه خارکف اعلام کرد که این زیرزمین به عنوان سلول شکنجه در زمان اشغال روسیه استفاده می شد.

این گزارش گفت که نیروهای روسی یک نیروی پلیس محلی ایجاد کرده اند که اداره زندان را بر عهده دارد و افزود که اسنادی که عملکرد اداره پلیس و ادوات شکنجه را تایید می کند کشف و ضبط شده است.

زلنسکی در سخنرانی شبانه خود به ملت روز شنبه گفت که مکان دیگری در کوزاچا لوپان وجود دارد که “اتاقی برای شکنجه و ابزاری برای شکنجه الکتریکی پیدا شد.”

تحقیقات توسط مقامات اوکراینی ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

2. احتمال افزایش حملات روسیه به اهداف غیرنظامی: وزارت دفاع بریتانیا

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه هشدار داد که به نظر می‌رسد روسیه حملات خود به اهداف غیرنظامی را با متحمل شدن شکست‌های میدان جنگ افزایش دهد.

وزارت دفاع در نشست اطلاعاتی روزانه خود گفت: «در هفت روز گذشته، روسیه هدف‌گیری زیرساخت‌های غیرنظامی را حتی در جایی که احتمالاً هیچ اثر نظامی فوری احساس نمی‌کند، افزایش داده است».

در ادامه این بیانیه آمده است: «از آنجایی که روسیه با شکست‌هایی در خط مقدم روبه‌رو می‌شود، احتمالاً مکان‌هایی را که آماده حمله به آن است گسترش داده است تا مستقیماً روحیه مردم و دولت اوکراین را تضعیف کند».

وزارت دفاع گفت که نمونه هایی از تاکتیک جدید روسیه «حمله به شبکه برق و سدی بر روی رودخانه اینهولتس در کریو ریح» در اوکراین است.

هفته گذشته اوکراین روسیه را به حمله به نیروگاه های برق در شرق این کشور متهم کرد که ادعا کرد این حملات “انتقام” دستاوردهای اخیر نیروهای اوکراینی در شمال شرق است.

بر اساس گزارش ها، خاموشی نه میلیون نفر را در خارکف و دونتسک تحت تاثیر قرار داده است.

سایر تحلیلگران دفاعی غربی نیز ادعاهای وزارت دفاع را تکرار کردند.

موسسه مطالعات جنگ، یک اندیشکده آمریکایی، گفت که نیروهای روسی در دونتسک برخلاف تقویت خط مقدم، «عملیات بی‌معنی» را در روستاهای اوکراین انجام می‌دهند.

3. بر اساس ادعای مقامات تحت حمایت مسکو، گروه مسلح در خرسون “حذف” شده است

مقامات در خرسون تحت کنترل روسیه گفته اند که یک گروه مسلح در درگیری در مرکز شهر منهدم شده است.

ارتش اوکراین در حال تلاش برای بازپس گیری شهر جنوبی اوکراین است که در ماه مارس توسط نیروهای روسی تصرف شد و در بحبوحه ضدحمله گسترده‌تری از سوی کیف انجام شد.

دولت تحت حمایت مسکو در شب شنبه در تلگرام گفت: «در مرکز خرسون، یک درگیری بین واحدهای ارتش روسیه که در خیابان‌های شهر گشت‌زنی می‌کردند و یک گروه ناشناس روی داد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «پس از یک درگیری کوتاه، مهاجمان از بین رفتند.

ناتالیا گومنیوک، سخنگوی فرماندهی جنوب ارتش اوکراین گفت که این حادثه یک “تحریک آمیز” بوده است.

او صبح یکشنبه در تلویزیون اوکراین گفت: تیراندازی و انفجارهای دیروز در خرسون یک اقدام تحریک آمیز توسط اشغالگر است. ما هشدار دادیم که قرار است اقدامات تحریک آمیزی بین 17 تا 20 سپتامبر انجام شود. آنها قصد دارند وجهه نیروهای مسلح اوکراین را خدشه دار کنند.

سازمان رسانه ای روسی وستی ویدئویی را منتشر کرد که ظاهراً دو خودروی زرهی را نشان می دهد که در جریان این حادثه توسط سربازان محاصره شده اند. در این فیلم که در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن خرسون گرفته شده است، تانک‌ها با مسلسل شلیک می‌کنند، در حالی که سایر عکس‌ها به سر است.

صبح روز یکشنبه، یک جنگجوی داوطلب برای مقامات تحت حمایت روسیه وضعیت در خرسون را “آرام” توصیف کرد.

کریل استرموسوف در تلگرام گفت: «نازی ها در تلاش برای حمله هستند، اما موفق نشدند.

4. نگرانی در شهرهای مرزی روسیه در میان پیشرفت اوکراین

بر اساس گزارش مسکو تایمز، روس‌هایی که در نزدیکی مرز اوکراین زندگی می‌کنند، با پیشروی نیروهای کی‌یف به سمت درهای روسیه، نگران هستند.

می‌خواهم بدانم ساکنان شبکینو در نتیجه رویدادهای اخیر چقدر امنیت دارند؟ ما می ترسیم.

ناتالیا لیووینا در سایت شبکه اجتماعی روسی VKontakte نوشت: “آنها در حال شلیک هستند.” او ساکن Valuyki، روستایی در 15 کیلومتری اوکراین است.

هر دو Valuyki و Shebekino در منطقه Belgorod روسیه هستند. پس از اینکه نیروهای روسی که منطقه خارکف را اشغال کرده بودند در اوایل ماه جاری از این منطقه خارج شدند، لبه های جنوبی آن عملاً به یک خط نظامی تبدیل شده است.

با وجود افزایش حملات برون مرزی، کیف نشان نداده است که نیروهای اوکراینی به سمت روسیه پیشروی خواهند کرد.

به گفته مقامات روسی، روستاهای مرزی روسیه در گذشته مورد اصابت گلوله های اوکراینی قرار گرفته اند که به گفته مقامات روسی باعث زخمی شدن مردم محلی شده است.

فعالیت نظامی در اطراف مرز اوکراین و روسیه از زمان آغاز جنگ به صورت پراکنده بوده است، با این حال در هفته های اخیر در بحبوحه ضدحمله بزرگ اوکراین در منطقه شمال شرقی خارکف افزایش یافته است.

مقامات اوکراینی معمولاً دخالت خود را در شعله ور شدن در مرزها نه تایید و نه رد کرده اند.

5. زاپوریژژیانیروگاه هسته ای دوباره به شبکه متصل شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia بخشی از آن به شبکه برق اوکراین وصل شده است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، یکی از چهار خط اصلی برق نیروگاه روز شنبه تعمیر شد و دو هفته پس از قطع شدن آن، بار دیگر برق زاپوریژژیا را تامین می‌کرد.

این اعلامیه پس از آن منتشر شد که سایت در جنوب اوکراین در هفته‌های اخیر از دسترس خارج شد و خطر حادثه در بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را افزایش داد.

این نهاد سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد که تعمیر خط برق به این معنی است که Zaporizhzhia “الکتریسیته مورد نیاز برای تامین خنک کننده راکتور و سایر عملکردهای ایمنی را دارد.”

در حالی که شش رآکتور در Zaporizhzhia متوقف شده بودند، نیروگاه همچنان به برق نیاز داشت تا آب خنک کننده را از طریق هسته خود پمپ کند تا از ذوب شدن بالقوه فاجعه آمیز جلوگیری کند.

همچنان از خطوط برق پشتیبان برق داشت، اگرچه به گفته رویترز، این خطوط ناپایدار بودند، زیرا خطر قطع شدن آنها وجود داشت.

زاپوریژژیا در ماه مارس به تصرف نیروهای روسی درآمد. این کشور بارها درگیر درگیری بین نیروهای اوکراینی و روسی بوده است که هر کدام مقصر خشونت هستند.

تیمی از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوایل سپتامبر به زاپوریژژیا رفتند. دو نفر از اعضای آن برای نظارت دائمی در آنجا مانده اند.

بیشتر بخوانید:

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …