معلمان اوکراینی در برابر اشغال مقاومت می کنند: “به هیچ وجه نمی توانم برای روس ها کار کنم” | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

آدر آغاز تابستان، چند ماه پس از آنکه روس‌ها بخش بزرگی از جنوب اوکراین را در روزهای اول جنگ تصرف کردند، مدیر مدرسه‌ای در یک شهر اشغالی، گروه آموزشی خود را برای جلسه‌ای جمع کرد.

او به آنها گفت که مدرسه با مقامات اشغالگر روسیه همکاری خواهد کرد و برای سال تحصیلی جدید در سپتامبر بازگشایی خواهد شد و برنامه درسی روسی را آموزش می دهد.

اوکراین ما را رها کرده و دیگر برنمی‌گردد و اکنون روس‌ها به ما پیشنهاد می‌دهند. اگر قبول نکنیم، افراد جدیدی را از روسیه برای اداره مدرسه می فرستند که هیچ وابستگی به آن ندارند. بهتر است که اینجا بمانیم و سعی کنیم از آن مراقبت کنیم.

او گفت: “حدود یک سوم معلمان موافق بودند، اما برای من، می دانستم که هیچ راهی وجود ندارد که بتوانم برای روس ها کار کنم.” او به مدیر مدرسه گفت که دارد ترک می کند.

چند روز بعد وقتی به مدرسه برگشت، مدیر مدرسه به او گفت که تمام کتاب‌های درسی اوکراینی مدرسه در روزهای آینده از بین می‌رود، بنابراین اگر چیزی می‌خواهد، باید آن را با خود به خانه ببرد.

هالینا از کلاس درس خود بازدید کرد و یک کیسه پلاستیکی را پر از اشعاری به زبان اوکراینی کرد که دانش آموزانش نوشته بودند و به دیوارها چسبانده شده بود. او همچنین گیاه گلدان مورد علاقه خود را برداشت. وقتی از ساختمان خارج شد، کارگرانی را دید که پوسترهای قهرمانان ملی اوکراین را از راهروها برمی داشتند.

تصور کنید، من بیش از 25 سال در آن مدرسه کار کردم. من از آنجا بیرون رفتم، تنها، در حالی که یک گیاه گلدانی و کیسه ای از شعرها را حمل می کردم، اشک روی صورتم جاری بود.

چند روز بعد، هالینا به دلیل ترک مدرسه در یک جلسه والدین به عنوان “خائن” محکوم شد. همکاران سابق به او هشدار داده بودند که دیگران او را یک اغتشاشگر طرفدار اوکراین دانسته اند و او اکنون در فهرست نظارت آژانس جاسوسی FSB روسیه قرار دارد.

او گفت: “من گفتم، “هیچ جا تحریک نشده ام”، اما آنها به من گفتند که شاهدانی هستند، قبلاً محکوم شده اند.” او به قلمرو تحت کنترل اوکراین گریخت.

هالینا نام واقعی معلم نیست. آبان نیوز هویت او یا شهری که مدرسه اش در آن واقع شده را فاش نمی کند، زیرا او از انتقام گیری علیه اعضای خانواده که هنوز تحت اشغال زندگی می کنند می ترسد.

اما مبانی سابقه کاری و سوابق او توسط منابع دیگر تأیید شد، و داستان او یکی از بسیاری از داستان‌های منتشر شده از سرزمین‌های اشغالی است که نشان می‌دهد سیاست آموزشی یکی از مهمترین ستون‌های تلاش روسیه برای تصرف بخش‌هایی از اوکراین است.

کرملین امیدوار است که با معرفی برنامه درسی روسیه در مناطق تحت کنترل خود، بتواند نسل جدیدی از افراد وفادار را شکل دهد که دیدگاهی با محوریت روسیه از تاریخ اوکراین را بپذیرند.

کودکان در مراسمی به مناسبت شروع کلاس ها در مدرسه ای در ماریوپول اوکراین شرکت می کنند
کودکان در مراسمی به مناسبت شروع کلاس ها در مدرسه ای در ماریوپل تحت اشغال روسیه شرکت می کنند. عکس: AP

کایریلو استرموسوف، وبلاگ نویس سابق ضد واکسن، گفت که برنامه درسی اوکراین “با هدف تبدیل شما به یک احمق” بود که توسط روس ها معاون فرماندار منطقه خرسون اشغال شده بود. او در یک مصاحبه تلفنی گفت: “برنامه درسی تغییر خواهد کرد و کودکان دیگر دچار تنزل نخواهند شد و در واقع شروع به یادگیری خواهند کرد.”

بسیاری از معلمان تمایلی به کار برای روس‌ها نداشته‌اند و مقامات اوکراینی می‌گویند الگوی فشار و تهدید علیه معلمانی که عقب مانده‌اند وجود دارد تا تغییر را انجام دهند.

سرگی گورباچوف، بازرس آموزش اوکراین گفت: ما صدها پیام از سرزمین های اشغالی دریافت کرده ایم.

او گفت: «آنها معلمان را مجبور می‌کنند از برنامه درسی روسی استفاده کنند، کتاب‌های درسی روسی را با این مفهوم وارد می‌کنند که اوکراینی‌ها و روس‌ها یک ملت هستند، مملو از امپریالیسم روسی، این بسته کامل است».

هالینا گفت که برخی از مردم در شهرش به شدت طرفدار روسیه بودند و همیشه طرفدار روسیه بودند، اما برخی دیگر به دلیل عمل گرایی موافقت کردند که با هم همکاری کنند و این اعتقاد مدیر مدرسه را تکرار می کند که روس ها آنجا هستند تا بمانند و لازم است راهی برای سازگاری پیدا شود.

گورباچف ​​گفت قضاوت در مورد معلمانی که در موقعیت ناممکنی قرار گرفته اند منصفانه نیست.

ما نه حق اخلاقی و نه قانونی نداریم که از مردمی که تحت اشغال زندگی می کنند، قهرمان شویم. اهداف اصلی آنها باید نجات جان انسان ها باشد و نه همکاری داوطلبانه. اگر آنها مجبور به همکاری هستند، باید مدارکی را جمع‌آوری کنند که نشان می‌دهد مجبور به همکاری می‌شوند.»

دیگران کمتر تمایل به همدردی دارند. بسیاری از مقامات اوکراینی با اشاره به نقش معلمان در گسترش تجدیدنظرطلبی تاریخی که تا حدی به تهاجم روسیه دامن می زند، خواهان مجازات های طولانی مدت برای هرکسی هستند که با سیستم آموزشی روسیه همکاری کند.

موفقیت غافلگیرکننده اخیر ضدحمله اوکراین در منطقه خارکف و همچنین حمله به ساختمان‌های اداری در مرکز خرسون اشغالی با موشک‌های دوربرد هیمارس در روز جمعه، ممکن است منجر به شب‌های بی‌خوابی برای معلمانی شود که قبول کردند برای روس‌ها کار کنند. .

دانش آموزان و کارکنان در مراسم برافراشتن پرچم در نخابینو روسیه شرکت می کنند
دانش آموزان و کارکنان در مراسم برافراشتن پرچم در نخابینو روسیه شرکت می کنند. عکس: الکساندر زملیانیچنکو/AP

در روزهای اخیر، مقامات اوکراینی مدعی شده اند که گروهی از معلمان اعزامی از روسیه به منطقه اشغالی خارکف را بازداشت کرده و پس از عقب نشینی ارتش روسیه، آنجا را ترک کرده اند. ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر، گفت که این معلمان توسط دادگاه های اوکراین محاکمه خواهند شد و ممکن است به 12 سال زندان محکوم شوند.

در حالی که امکان تأیید فوری این گزارش ها وجود نداشت، شکی نیست که مسکو برنامه هایی برای اعزام معلمان روسی به مناطق اشغالی در نظر گرفته است. استرموسوف گفت که مقامات خرسون قصد ارسال معلمان از روسیه را نداشتند، اما مدعی شد که برخی از معلمان روسی “می خواهند بیایند و به ما کمک کنند”. مقامات اشغالگر در منطقه همسایه Zaporizhzhia در اواخر ماه اوت گفتند که انتظار دارند 500 معلم از روسیه بیایند.

بخشی از کار آنها “کمک به” معلمان محلی برای انتقال به برنامه درسی روسی است، به ویژه برای دروسی مانند تاریخ، که در آن برنامه مدرسه روسیه به شدت با برنامه اوکراینی متفاوت است.

در ماه ژوئیه، روزنامه روسی نوایا گازتا با یوری بارانوف، معلم تاریخ از منطقه پرم در اورال، که برای انتقال به زاپوریژژیا درخواست داده بود، صحبت کرد.

من یک نفرت شخصی نسبت به اوکراین دارم. نه برای مردم، بلکه برای دولتی که شهروندانش را در 30 سال گذشته شستشوی مغزی داده و به آنها یاد داده است از روس ها متنفر باشند… ما نمی توانیم همه نازی های اوکراین را نابود کنیم، این غیر واقعی است، بنابراین باید با روش های دیگر مشکل را حل کنیم. گفت.

او افزود که امیدوار است وقتی به او و همسرش رسیدند خانه ای با باغ زیبا داده شود.

هالینا گفت که هنوز هیچ معلم روسی به شهر او نرسیده است، اما شایعات مداوم وجود دارد که ممکن است به زودی بیایند. او قبلاً یک تماس تلفنی از یک مقام محلی دریافت کرده بود که به او گفته بود، به دلیل ترک خانه‌اش، خانه‌اش برای معلمان یا دیگر متخصصان روسی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قرار است در روزهای آینده وارد شوند.

این مدرسه برای سال جدید در 1 سپتامبر افتتاح شد و حدود یک سوم معلمان و دانش آموزان قبلی و سربازان مسلح روسی در بیرون نگهبانی می دادند.

در تلاش برای بهبود حضور در مدرسه، مقامات اشغالگر والدین را تهدید کرده اند که در صورت عدم ثبت نام در مدرسه تازه روسی شده، فرزندانشان را به یتیم خانه ها فرستاده اند.

مشوق هایی نیز وجود دارد. در منطقه اشغالی Kherson، مقامات اعلام کردند که برای هر کودکی که برای سال تحصیلی ثبت نام می کند، 10000 روبل (143 پوند) پرداخت نقدی پرداخت می کند.

در همین حال، هالینا، همراه با همکاران آموزشی که نمی‌خواستند برای روس‌ها کار کنند، نسخه آنلاین مدرسه را راه‌اندازی کرده‌اند که با استفاده از تجربیات به دست آمده در طول همه‌گیری، برنامه درسی اوکراین را تدریس می‌کند. دانش‌آموزان و معلمانی که از شهر خود فرار کرده‌اند از سایر نقاط اوکراین و خارج از کشور وارد می‌شوند.

چند والدینی که هنوز در شهر زندگی می‌کنند با هالینا تماس گرفته‌اند و ترتیبی داده‌اند که فرزندانشان بعد از ظهر، پس از اتمام دروس مدرسه روسی، به مدرسه آنلاین بپیوندند.

او گفت: “اما آنها بسیار نگران هستند، معلمان به بچه ها گفته اند که پلیس می آید و رایانه ها و تبلت های آنها را بررسی می کند تا مطمئن شود که آنها مخفیانه به مدرسه اوکراینی ادامه نمی دهند.”

به نظر می‌رسد روس‌ها به قدری نگران گسترش نفوذ اوکراینی توسط مدرسه آنلاین هستند که FSB یکی از بستگان یکی از معلمان دخیل در مدرسه را دستگیر کرد و از او در مورد پروژه سؤال کرد. همسایگان گزارش دادند که نیروهای روسی همچنین به خانه های خالی معلمان درگیر حمله کرده و به دنبال “شواهد” در مورد مدرسه هستند.

هالینا گفت که هر هفته که می گذرد، شکاف بین آنهایی که مقاومت می کنند و کسانی که همکاری می کنند احتمالاً عمیق تر می شود. من فقط هر روز منتظر هستم تا ارتش ما شهر را آزاد کند. امیدوارم این اتفاق بیفتد و امیدوارم به زودی اتفاق بیفتد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مگنوس کارلسن علنا ​​هانس نیمان را به تقلب بیشتر متهم کرد | مگنوس کارلسن

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، مگنوس کارلسن با متهم کردن هانس …