خندیدن تا کرانه باختری: کمدین نابینای فلسطینی در حال خراب کردن موانع | سرزمین های فلسطینی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Oدر صحنه کوچکی در تولکرم، شهری در شمال کرانه باختری اشغالی، شریحان الحدوه از بال‌ها به یک آهنگ پاپ فلسطینی برمی‌خیزد. این کمدین کم بینا با رقصیدن و تکان دادن عصای سفید بلندی که برای پیمایش در جهان از آن استفاده می کند، مخاطبانش را به خنده و کف زدن همراه با موسیقی وادار می کند.

حدوا مسیر مشخصی برای ورود به استندآپ کمدی نداشت و مشکلات فراوان زندگی به عنوان یک زن معلول در سرزمین های فلسطینی موضوعی کاملاً طنز آمیز نیست.

اما در اولین نمایش نیمه مشاهده‌ای و بخشی از زندگینامه او، نه چریهدوا روایت‌های تنبل درباره قربانی شدن را به چالش می‌کشد، و در این فرآیند، طرفداران و تحسین‌هایی را در سراسر فلسطین به دست می‌آورد.

لطیفه ها و حکایات عمدتاً بر پوچ بودن دور و بر جامعه فلسطینی به عنوان یک فرد نابینا تمرکز دارند: همه چیز از بی دست و پا بودن غریبه هایی که به عقب خم می شوند تا به او کمک کنند تا از جاده های پر از چاله ها عبور کند، تا مجبور شدن سالی یک بار در معاینه پزشکی با پزشکان شرکت کند. ثابت کنید که من هنوز نمی توانم آنها را ببینم.

همراه با یک زایمان طعنه آمیز و تقریباً بدبینانه، کمدی هادوا گزنده ای دارد: خشم صادقانه زیر ذره ذره فرو می نشیند و به عمل او با قدرتی قانع کننده دامن می زند.

من به دنبال همدردی نیستم. فکر می کنم گاهی تماشاگران از مواجهه با زنی نابینا که به اندازه من صادق است شگفت زده می شوند. این بخشی از سرگرمی است.» این مرد 35 ساله گفت. من دوست دارم مردم را غافلگیر کنم و افق دیدشان را باز کنم. خنده به من کمک کرده است. به همه کمک می کند.»

هادوا در سن 16 سالگی پس از ابتلا به ویروسی که به شبکیه و عصب بینایی آسیب می رساند، ناگهان نابینا شد. شوک از دست دادن بینایی خود منجر به یک دوره سخت سازگاری مجدد شد و کمدین گفت که سال ها را در غم و اندوه برای آینده ای متفاوت گذرانده است.

هدوه با حمایت بی‌دریغ خانواده‌اش، خط بریل را آموخت و در دبیرستان ثبت‌نام کرد، جایی که امتحانات خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و سپس برای منشی پزشکی آموزش دید.

پدر و مادرش هر دو چند سال پیش فوت کردند، و او اکنون به تنهایی در خانه خانوادگی در بیت جالا، نزدیک بیت لحم، با خواهرش در همان نزدیکی زندگی می کند.

هادو در سال 2013 با یک گروه تئاتر در بیت لحم درگیر شد، اما تا سال گذشته به کمدی منشعب نشد. با نوشتن برنامه با کمک همکار کمدین منال عوض، او متوجه شد که طنز ابزاری برای قالب بندی تجربیات زندگی او به روشی جدید و کشف نوع متفاوتی از اجرا است.

این کمدین با حمایت تئاتر الحرا در بیت لحم و بنیاد دروسوس، یک نهاد سوئیسی که پروژه های هنری را در سرتاسر جهان تامین مالی می کند، در حال حاضر در کرانه باختری کرانه باختری تور می رود و اکثر آخر هفته ها یک نمایش اجرا می کند. این تیم قرار است این هفته برای اولین دیدار از یک بازی کوتاه اروپایی به آمستردام سفر کند.

هادوا در حالی که برای نمایش در تولکرم آماده می‌شود، گفت: «کار روزانه من اساساً برعکس این است، پاسخ دادن به تلفن‌ها در بیمارستانی در بیت لحم. “اگر قبل از این متوجه می شدم که اینقدر بامزه و با استعداد هستم، قطعاً هنوز این کار را انجام نمی دادم.”

استندآپ نوعی سرگرمی مهیج و تازه در حال ظهور در سرزمین های فلسطینی است. در سال‌های اخیر، اجراکنندگان متوجه شده‌اند که تماشاگران تشنه کمدی هستند که از سختی‌هایی که رنج می‌برند: جستجوی پست بازرسی اسرائیل، محدودیت‌های حرکتی، خشونت، فقر و سیاست، همه بازی‌های منصفانه هستند.

در جامعه‌ای که می‌تواند عمیقاً محافظه‌کار باشد، با خروجی‌های خلاق کم، حتی خندیدن با هم درباره چیزهای روزمره – فرهنگ عروسی فلسطینی، پزشکان عرب، والدین مستبد – آزادی بسیار مورد نیاز است.

جشنواره کمدی فلسطین که توسط آمریکایی فلسطینی-آمریکایی عامر زهر در سال 2015 راه اندازی شد، روز به روز در حال افزایش است و اکنون هر ماه اوت برگزار می شود. در سال‌های گذشته، مو عامر، فلسطینی-آمریکایی، که در یک برنامه جدید نتفلیکس بازی می‌کند، و رامی یوسف، بازیگر مصری-آمریکایی نامزد جایزه امی، حضور داشتند. امسال، برای اولین بار، هر هفت کمدین فیلم فلسطینی بودند.

نیهیا غول عودالله پس از شرکت در یک اجرا در اجرای پرفروش تابستان امسال به رسانه های محلی گفت: «ما از آنها بسیار سپاسگزاریم که لبخند را بر لبان ما آوردند. این به ما امکان می‌دهد تا نگرانی‌ها، غم و اندوه‌مان و شرایط سختی را که در آن قرار داریم رها کنیم.»

از نظر هادو، این رسانه راهی جدید برای درگیر کردن مردم با چالش‌هایی است که معلولان با آن روبرو هستند و حضور آنها در زندگی عمومی را تقویت می‌کند.

چه زمانی نه چریهدوا به پایان می رسد، در حال برنامه ریزی برای بازگشت به نوشتن است، و دامنه عمل خود را گسترش می دهد تا شامل سیاست های ساکن کرانه باختری، ویژگی های عجیب هویت فلسطینی، و ناامیدی از زندگی تحت اشغال شود. او امیدوار است که رسانه های اجتماعی به او کمک کنند تا در اواخر سال آینده به روی صحنه برود، همچنان مخاطبان را جذب کند.

“من عاشق انجام این کار هستم. خیلی خوب است که مردم را بخندانیم و به چیزهایی که ما را شبیه هم می‌کند و چیزهایی که ما را متفاوت می‌کند پیوند بزنند.» “خوشحالم که نمونه ای باشم که افراد معلول درمانده نیستند. ما به اندازه هر کس دیگری توانایی داریم و می‌توانیم کارها را با شرایط خودمان انجام دهیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …