صنعت فست فود کالیفرنیا خواستار همه پرسی در مورد قانون جدید کار است | اتحادیه های ایالات متحده

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

صنعت فست فود با تلاش برای لغو قانون جدیدی در کالیفرنیا که یک شورای صنعتی برای این بخش در مورد استانداردهای دستمزد و سایر مقررات از جمله ایمنی ایجاد می کند، به دنبال لغو یکی از مهم ترین پیروزی های کارگری در تاریخ اخیر آمریکا است.

قانون پاسخگویی فست فود و بازیابی استانداردها، AB 257، توسط فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، در 5 سپتامبر به امضا رسید که به عنوان یک تلنگر بزرگ برای جنبش کارگری ایالات متحده که به دنبال سرمایه‌گذاری بر موجی از انگیزه‌های اتحادیه‌سازی است، تلقی می‌شود.

این قانون راه را برای یک شورای بخش فست فود در سراسر ایالت که شامل کارگران، تنظیم کننده های ایالتی، حق رای دادن و شرکت های مادر آنها می شود هموار می کند تا استانداردهای دستمزد و سایر مقررات را برای صنعت در ایالت ایجاد کنند.

حدود 500000 کارگر در صنعت فست فود در کالیفرنیا وجود دارد که طبق قانون نمایندگی خواهند داشت. همچنین مسیری را برای شهرداری های محلی فراهم می کند تا شوراهای مشابه خود را برای نظارت بر صنعت ایجاد کنند و به شورای ایالتی گزارش دهند. این قانون فقط برای شرکت های فست فود با حداقل 100 مکان خرده فروشی در سراسر کشور تحت یک مارک مشترک اعمال می شود.

این قانون اولین از نوع خود در ایالات متحده است و کارگران سایر ایالت ها برای تصویب قوانین مشابه مانند کارگران سالن های ناخن در نیویورک تلاش می کنند.

کارگران فست فود مدت‌هاست که موارد گسترده خشونت در محل کار، آزار و اذیت جنسی، تبعیض، انتقام‌جویی برای گزارش تخلف یا سازمان‌دهی، سرقت دستمزد و دستمزدهای فقر را گزارش کرده‌اند. قانون جدید به‌عنوان وسیله‌ای برای شروع رسیدگی به این مسائل که در صنعت شایع است، تبلیغ می‌شود. کارگران فست فود در سراسر کالیفرنیا بیش از 300 اعتصاب در سال گذشته برای حمایت از این قانون برگزار کردند.

همانطور که کارگران اکنون هستند سازماندهی برای جمع آوری امضا برای ایجاد شوراها، صنعت فست فود بسیج می شود تا این قانون را لغو کند و ادعا می کند که این قانون به مشاغل آسیب می رساند و منجر به افزایش 20 درصدی قیمت منوها به دلیل افزایش احتمالی دستمزد تا 22 دلار در ساعت در سال 2023 می شود. همچنین ادعا می کند که قانون حمایت از کارگران را تقویت نمی کند.

صفی از ماشین‌ها در مک‌دونالدز.
ماشین‌ها در صف رانندگی در رستوران مک‌دونالد در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا منتظر می‌مانند. عکس: جف چیو/AP

مخالفان همچنین ادعا کرده‌اند که این قانون می‌تواند منجر به تعطیلی رستوران‌ها شود و صاحبان امتیاز را از افتتاح مکان‌های جدید در کالیفرنیا منصرف کند.

انجمن ملی رستوران‌ها و انجمن بین‌المللی حق رای ائتلافی از گروه‌های صنعتی برای حمایت از طرح همه‌پرسی رای دهندگان در سراسر ایالت برای لغو این قانون ایجاد کرده‌اند و هشدار داده‌اند که سایر ایالت‌ها نیز می‌توانند در تصویب قوانین مشابه از آن پیروی کنند. شرکت های بزرگ فست فود حداقل 1 میلیون دلار برای لابی کردن این لایحه بین ژوئن 2021 تا ژوئن 2022 هزینه کردند.

این قانون قرار است از اول ژانویه 2023 اجرایی شود، اما اگر اجازه داده شود که همه پرسی به جلو برود، ممکن است به تعویق بیفتد. اگر درخواست همه پرسی توسط دادستان کل کالیفرنیا پذیرفته شود، گروه های حامی همه پرسی تا اول آوریل 2023 فرصت دارند تا حدود 623000 امضای معتبر رای دهندگان را برای واجد شرایط شدن در رای گیری ایالتی 2024 جمع آوری کنند.

در طی یک تماس مطبوعاتی، کارگران و رهبران کارگری از پیشنهاد همه پرسی به عنوان وسیله ای برای ساکت کردن کارگران و تلاش شرکت های فست فود برای استفاده از ثروت خود برای براندازی دموکراسی انتقاد کردند.

لیزت آگیلار، که نزدیک به 20 سال در مک دونالد در لس آنجلس، کالیفرنیا کار کرده است، گفت: “ما به سازماندهی برای مبارزه با مخالفان ادامه خواهیم داد.” “ما به مبارزه ادامه می دهیم. ما مخالفان زیادی داریم، اما باید همچنان نشان دهیم که خواهان اتحاد خود هستیم.»

کارگران دیگر تجربیات خود را شرح داده اند.

آلوندرا هرناندز به سازماندهی اعتصاب در برگر کینگ که در اوکلند، کالیفرنیا در آنجا کار می کند، پس از تجربه چندین مورد خشونت از سوی مشتریان در حین کار، کمک کرد. هرناندز گفت: «روزی نبود که به خانه بروم و اعتراف نکنم که یک مسئله خشونت آمیز در محل کار رخ داده است.

او توضیح داد که او و همکارانش پس از اتفاقی که یک مشتری با غذای خود از داخل فروشگاه وارد فروشگاه شد، در حالی که خواستار بازپرداخت پول بود، برگر را به صورت همکارش پرتاب کرد و یک همبرگر را برای تدابیر امنیتی بهتر سازماندهی کردند. صفحه پلکسی گلاس که صورت یکی از سرپرستانش را برید.

هرناندز گفت: “با AB 257، این پتانسیل وجود خواهد داشت که در آن آموزش هایی در مورد نحوه رسیدگی به مسائلی مانند اینها، بهبود بازرسی در شرایط کاری در فروشگاه ها و کمک به بهبود دستمزدها وجود داشته باشد.” من با این شورا، نمایندگان دولت، کارگران و نمایندگان صنعت معتقدم که این نمایندگی منصفانه است. قرار نیست یک طرف همه چیز را ببرد، اما ما ثبات خواهیم داشت.”

مدافعان این لایحه خاطرنشان کرده اند که تصویب آن گام مهمی به سوی کارگران فست فود است که در نهایت اتحادیه ای را سازماندهی می کنند، وظیفه ای که به دلیل جابجایی زیاد، حق رای دادن و انتقام گیری گسترده کارگران در سراسر صنعت با آن مواجه شده است. کمتر از 2 درصد از کارگران در صنعت خدمات غذا و مکان های آشامیدنی در حال حاضر توسط اتحادیه های کارگری نمایندگی می شوند.

آگیلار گفت که همکارانش را در چندین اعتصاب به دلیل شرایط کاری ناایمن کووید-19 در سال 2020 رهبری کرده است و او به همراه سایر کارگران به تلافی اخراج شدند. ایالت کالیفرنیا در نهایت جریمه ای را برای صاحب امتیاز صادر کرد و دستور داد تا کارگران با حقوق معوقه در سال 2021 بازگردانده شوند.

آگیلار گفت: «این قانون معنی زیادی دارد. “این یک پیروزی بزرگ است. کارگران فست فود در محل کار خود مشکلات زیادی را متحمل شده اند. AB 257 مزایای زیادی برای کارگران خواهد داشت، مانند کمک به پایان دادن به تبعیض، خشونت در محل کار و بی عدالتی دزدی دستمزد. بسیاری از ما قربانی دزدی دستمزد شده‌ایم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گارانگ کوول 18 ساله با ابزار ذاتی یک ستاره به نیوکاسل یونایتد می پیوندد | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، جیآرانگ کول رسما راهی نیوکاسل شد. …