آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید اوکراین: خط اصلی برق نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا بازسازی شد | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اعلام کرد یکی از چهار خط اصلی برق نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia که تحت کنترل روسیه است، تعمیر شده است و دو هفته پس از قطع شدن برق، نیروگاه را از شبکه اوکراین تامین می‌کند.

اگرچه شش رآکتور در Zaporizhzhia، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا، تعطیل شده‌اند، سوخت موجود در آنها همچنان به خنک‌سازی نیاز دارد تا از ذوب شدن بالقوه فاجعه‌بار جلوگیری شود. بنابراین نیروگاه برای پمپاژ آب از طریق هسته رآکتورها به برق نیاز دارد.

منبع تغذیه در Zaporizhzhia پس از از کار افتادن آخرین خط اصلی و قطع سه خط پشتیبان که می‌توانست آن را به نیروگاه زغال‌سنگ مجاور متصل کند، منبع نگرانی بوده است.

این باعث شد که نیروگاه به حالت جزیره ای برود، جایی که آخرین راکتور عملیاتی آن نیرو را تامین می کرد، اگرچه این حالت پایدار نیست. یک هفته پیش یک خط برق پشتیبان دوباره وصل شد و آن راکتور را نیز قادر ساخت که خاموش شود.

ناظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «با اتصال مجدد خط اصلی دیروز بعد از ظهر، سه خط برق پشتیبان مجدداً ذخیره می‌شوند». سه خط اصلی برق خارجی 750 کیلوولتی (کیلوولت) که قبلاً در جریان درگیری از بین رفته بودند همچنان خاموش هستند.

روسیه و اوکراین یکدیگر را به گلوله باران در محل نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia (ZNPP) که به ساختمان ها آسیب رسانده و باعث قطع خطوط برق شده است، مقصر می دانند.

در حالی که وضعیت برق ZNPP در هفته گذشته بهبود یافته است – برخلاف اوایل ماه جاری که تمام خطوط برق در یک مرحله از کار افتاده بود و برای تامین برق حیاتی به آخرین راکتور فعال خود وابسته بود – وضعیت کلی نیروگاه واقع در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت وسط یک منطقه جنگی همچنان مخاطره‌آمیز است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

آخرین بولتن اخبار | 7 اکتبر – عصر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، با مهم ترین داستان ها از …