پورتوریکو تحت هشدار طوفان با نزدیک شدن طوفان استوایی فیونا | پورتوریکو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

انتظار می رفت طوفان استوایی فیونا با نزدیک شدن به پورتوریکو در روز شنبه به یک طوفان تبدیل شود و خطر بارش تا 20 اینچ (51 سانتی متری) باران را به دلیل آماده شدن مردم برای رانش زمین احتمالی، سیل شدید و قطعی برق تهدید کند.

این طوفان قبلاً جزایر مختلف کارائیب را درنوردیده بود و یک کشته در قلمرو فرانسوی گوادلوپ گزارش شده بود. الکساندر روشات، بخشدار منطقه، روز شنبه به خبرنگاران گفت که جسد پس از سیل در کنار جاده ای پیدا شد که خانه ای را در پایتخت باسه تره از بین برد.

بیش از 20 نفر دیگر در میان باد شدید و باران نجات یافتند که 13000 مشتری را بدون برق گذاشت.

فیونا صبح شنبه در 130 مایلی (210 کیلومتری) جنوب شرقی سنت کروکس با حداکثر بادهای پایدار 60 مایل در ساعت (95 کیلومتر در ساعت) قرار داشت.

با سرعت 8 مایل در ساعت (13 کیلومتر در ساعت) در مسیری که پیش‌بینی می‌شد یکشنبه شب از نزدیک یا بر فراز پورتوریکو عبور کند، به سمت غرب حرکت می‌کرد. انتظار می رفت فیونا در حین حرکت در نزدیکی پورتوریکو به یک طوفان تبدیل شود.

پدرو پیرلوئیسی، فرماندار پورتوریکو گفت: «ما در حال حاضر اثرات آن را احساس می کنیم. ما نباید این طوفان را دست کم بگیریم.»

او گفت که باران های شدید پیش بینی شده خطرناک است زیرا خاک جزیره از قبل اشباع شده است. در همین حال، بسیاری از پورتوریکویی ها نگران قطعی برق جدی از زمان بازسازی شبکه برق جزیره که توسط طوفان ماریا در سال 2017 تخریب شده بود، به تازگی آغاز شد. شبکه همچنان شکننده است و قطع برق روزانه رخ می دهد.

انتظار می‌رود فیونا روز یکشنبه به‌عنوان یک طوفان بالقوه از کنار جمهوری دومینیکن و در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با تهدید باران شدید از هائیتی و جزایر ترکز و کایکوس عبور کند.

پیش بینی ها برای جزایر ویرجین ایالات متحده و همچنین سواحل جنوبی جمهوری دومینیکن از Cabo Engaño به سمت غرب تا Cabo Caucedo و برای سواحل شمالی از Cabo Engaño به سمت غرب تا Puerto Plata اقدام کردند.

در پورتوریکو، مقامات پناهگاه‌ها را باز کردند و سواحل عمومی، کازینوها، تئاترها و موزه‌ها را بستند و از مردم خواستند در خانه بمانند. مقامات همچنین صدها طوطی پورتوریکویی در معرض خطر را به پناهگاه خود منتقل کردند.

دکتر گلوریا آمادور، که یک سازمان بهداشتی غیرانتفاعی را در مرکز پورتوریکو اداره می‌کند، می‌گوید: «زمان آن رسیده است که برنامه اضطراری خود را فعال کنید و با بستگان خود، به ویژه سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند، تماس بگیرید و به آنها کمک کنید.

پیرلوئیسی گفت 550 میلیون دلار بودجه اضطراری برای مقابله با پیامدهای طوفان همراه با غذای کافی برای تغذیه 200 هزار نفر به مدت 20 روز سه بار در روز در دسترس است.

حداقل یک بازدید از کشتی کروز و چندین پرواز به این جزیره لغو شد، در حالی که مقامات در جزایر شرقی کارائیب مدرسه را لغو کردند و مردم را از انجام ورزش های آبی منع کردند زیرا فیونا منطقه را مورد ضرب و شتم قرار داد.

در جزیره گوادلوپ فرانسه در دریای کارائیب، مقامات گفتند که وزش بادهایی با سرعت 74 مایل در ساعت (120 کیلومتر در ساعت) ثبت کرده اند که به عنوان یک طوفان رده 1 در نظر گرفته می شود. آنها همچنین گفتند 9 اینچ (23 سانتی متر) باران در مدت سه ساعت در منطقه گروس مورن بارید.

در همین حال، طوفان استوایی لستر در شرق اقیانوس آرام در مسیری پیش بینی شده بود که می تواند شنبه شب نزدیک منطقه آکاپولکو در سواحل جنوب غربی مکزیک سقوط کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تماشای زنده: جایزه صلح نوبل 2022 به چه کسی تعلق می گیرد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، برنده یا برندگان جایزه صلح نوبل …